The Wire

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Најново од David Simon - The Deuce
http://imdb.com/rg/an_share/title/title/tt4998350/ Првите две епизоди прилично добри. Ќе ја догледам :) Ах, и на нашиов HBO преводот му е Хрониките на Тајмс Сквер.

(Хм, само Treme не сум му ја гледал на David Simon...)

Sent from my Lenovo TB-8703F using Tapatalk
Ја изглеав прва сезона од The Deuce, серијата е одлична, добар дел од кастингот е од The Wire, тематиката 1970тите Њу Јорк, одлична сценографија, музиката им е топ ;) како ја гледав серијата сфаќав дека ние касниме едно 50г пошто ова од серијата сега се дешава кај нас :misticen:

Добра препорака :pistoldz:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Ја продолжив после подолга пауза. Стандард првите епизоди од трета се развива дејството побавно и почнува постепено се да се плетка.


Актеров навистина починал после втора сезона, му оддале почит со сценава.

И досега најинтересниот нов лик во третава.
Погледот кога сфаќа дека во цела работна кариера ништо не сменил за подобрување на ситуацијата. Ја обожавам глумата во серијава.

 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Кога ќе ја почнеш, не можеш да ја прекинеш.

Една од подобрите сцени евер.
Има подолу во коментари на видеово дека целава фама со Омар и поготово сценава, ја напишале затоа што популарноста на Омар ко анти херој зела голем замав од фановите, а не сакале така да се одрази. Ова е веројатно тоа што ја става серијава на пиедестал пред секоја друга, зошто е реална во срж, без потреба за профитирање од срање ликови и задоволување на публиката.

Уште една одлична сцена.
Првпат Стрингер да излезе надвор од контрола, сигурно огромна грешка. Едниов гангстер, а другиов во обид за бизнисмен, иако никој нема да го прифати ко таков. Ах, конечното скршнување од ист пат на двајца браќа што долго се чекаше. Последниве епизоди ќе бидат emotional roller coaster меѓу двајцава ваљда.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
По пауза од месец (си ја одовлекувам колку можам измеѓу сезони), почнав со 4та сезона. Интро.

Сите ликови ми се погодени, али овој Томи (Бејлиш од ГоТ) не го можам, многу ми е антипатичен. И тоа во секоја улога. Таков вајб ми мава, не можам да го гледам, не дека лошо глуми човекот.

Ваква сцена немаат многу таканаречени комедии. :D

Четвртава сезона е дефинитивно со побрз развој на работите отколку претходните сезони.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Четвртава сезона дефинитивно најбрзо ја изгледав и беше најинтересна. Многу повеќе внимание се обрна на политиката и образованието, се многу реално прикажано. Имаше ептен јаки сцени и дијалози, али ќе закочи странава ако ги наместам сите, затоа само последните минути од финалето. Одлична сезона, веројатно една од најдобрите направени во тв. (ако не е и најдобрата)

 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Петта сезона.
It's a new day. Noup, it ain't.

МекНалти се знаеше дека не може да биде вечно онаков ко што беше во 4та сезона, му го чекав лизнувањето на старите патеки. Сега е позабеган од било кога, али бар го има во серијава. Не ми се верува само дека и Лестер е толку очаен за да му дава совети за "серискиот убиец". :D

 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Петта сезона.
It's a new day. Noup, it ain't.

МекНалти се знаеше дека не може да биде вечно онаков ко што беше во 4та сезона, му го чекав лизнувањето на старите патеки. Сега е позабеган од било кога, али бар го има во серијава. Не ми се верува само дека и Лестер е толку очаен за да му дава совети за "серискиот убиец". :D

Мене смешно ми беше како Лестер му се уклопи за серискиот, излезе побудала од него :D
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.275
Поени од реакции
45.674
OG :cool::icon_lol::icon_lol:


Ми иде да ја симнам од поново и да се запустам едно 10 дена, бел ден да не видам
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Ах ликот на Денис. Му посветија многу време од трета сезона натака, секогаш викав ај да видиме зашто е во серијава, дали има нешто во него, ќе убие некој јак лик и слично и не го дочекав тој момент да ми се исплати тупењето со неговиот лик. Ај ок, од страна на покајување и слично, може.
Дефинитивно најслаба глума имаше типов, ау, не го памтам фаца да смени.

Некој месец после догледување на серијава, знае често да ми се уврти интрото во глава. :(
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Стрингер пие чај. :pos:
Не знам кој памет ги смислувал сите овие детали, без разлика дали се комични или не, сигурно пола и повеќе не ги имам заприметено при гледање, али свака им част, извонредна работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom