The Walking Dead

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.402
Поени од реакции
28.349
Бреј која бљувотина од крај. Ако треба да бирам најлоша серија некад што сум гледал тоа е ова, возење 11 сезони со тук таму некои блесоци и ужасен крај. Па не можам да се помирам и што еден од најдобрите негативци го направија пичка на крај. Дно, хк, пу. :pov:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.448
Поени од реакции
7.925
Брееј кои шитови...
најголем ФЛОП у историја од сите серии досега направени.
Искрено прескокнав неколку сезони, ништо апсолутно не испуштив и ја изгледав последната вториот дел...
Ми е жал што имам буквално потрошено 100ици саати гледајќи ја оваа серија.
Тек па некој што целата ја има изгледано...

А пази, серијава има(ше) огромен, невиден потенцијал да биде нешто ала Брејкинг Бед кој погоре го спомнавте... ама тоа е, треба да се соочите со фактот дека 80% од луѓето и публиката воопшто сакаат да гледаат full on драми, ала шпанска серија...

Имаа милион опции серијава да земе сосема поинаков тек, ама они одлучија дека зомби апокалипсата е уствари его трипање и драматургии, лелекања и перипетии поврзани со ликовите...
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.098
Поени од реакции
37.020
треба да се соочите со фактот дека 80% од луѓето и публиката воопшто сакаат да гледаат full on драми, ала шпанска серија...
Ова. Премногу драма имаше, до крај тупење. Во последна епизода кога требаше да биде тотал војна они драматизираа 30 минути со pep-talk и плачопојки. Големо дно допре серијата, во никој случај нема да гледам ниту еден спиноф.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.186
Поени од реакции
35.117
Се сеќавате на Лизи што гледаше во цвеќињата пред да попие хедшот од Карол ?
Еве ја како изгледа сега :


Престанала да гледа во цвеќињата :love:
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.098
Поени од реакции
37.020
Се сеќавате на Лизи што гледаше во цвеќињата пред да попие хедшот од Карол ?
Еве ја како изгледа сега :


Сега расте цвеќиња без да ги допре.:LOL:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.777
Поени од реакции
24.051
Дури сега ги изгледав последните 6 епизоди поради преголемата возбуда што ме " држеше " од октомври.
Кое клише на минатото беа епизодиве и колку безвезе на брзина се правени колку да заврши серијава апла е приметливо. Прво Дерил со Џудит во раце каде што трча накај болницата копи - пејст со Дерил во раце кога ја вади Бет од болницата пред 5-6 сезони. Нападот и востанието во Комонвелтот буквално исто со нападот на Светилиштето. Башка и Светилиштето и Комонвелтот ги разнесоа со експлозив. Памела исто како Ниган ја затворија во соба за исповеди.
Кралот пак од нигде никаде од мирен живот се реши да го глуми Че Гевара и да води револуции. И против Ниган и против Памела.

Нај дно од се е што во последна епизода во последна сезона дозволија така глупо и дебилно да умре Розита. Сигурно немаше да снимаат со нејзе спиноф па да ја оставеа и нејзе жива наместо од рандом глупа гризнатина да си умре во сон. Така нубски умираа до 3та сезнона кога не знаеа кај тераат.

Завршетокот не е ни за комнтирање. Дерил трга да ги бара Мишон и Рик. И ....... сега читам за спинофот пишува дека Дерил се буди рандом во Франција и дека ќе се бара цела серија. Чудно како стигнал од САД до Европа без бродови и авиони. :pos:

Маги вика дека сега ќе си живеат мирно и весело до крајот на својот живот за да ...... во спинофот некој го киднапира Хершел јуниор и да го бара со Ниган во Менхетн. А тој со таа црнкињата прво ќе го чуваше детето и ќе живееше мирен живот за да иде туку така со Меги во потрага по рандом киднаперите на Хершел. :pos::pos:

За Рик и Мишон дури и кринџ ме фати од сите глупости што ги прикажаа, особено таа каде што Мишон се облекла како самурај и јава на коњ кон цела хорда зомбиња. А предходно беше стелт со тие ампутираните околу неа. :pos::pos::pos:

Сега сакам да видам дали и колку е срање Фиар оф д Волкинг Деад. До крај на 2 сезона сум моментално.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.186
Поени од реакции
35.117
Сега сакам да видам дали и колку е срање Фиар оф д Волкинг Деад. До крај на 2 сезона сум моментално.
Таму после 5, 6 сезона тоа е уште поголемо срање, верувај
 

THE-Boss

The Winter is coming
Член од
5 јануари 2014
Мислења
707
Поени од реакции
1.018
Дури сега ги изгледав последните 6 епизоди поради преголемата возбуда што ме " држеше " од октомври.
Кое клише на минатото беа епизодиве и колку безвезе на брзина се правени колку да заврши серијава апла е приметливо. Прво Дерил со Џудит во раце каде што трча накај болницата копи - пејст со Дерил во раце кога ја вади Бет од болницата пред 5-6 сезони. Нападот и востанието во Комонвелтот буквално исто со нападот на Светилиштето. Башка и Светилиштето и Комонвелтот ги разнесоа со експлозив. Памела исто како Ниган ја затворија во соба за исповеди.
Кралот пак од нигде никаде од мирен живот се реши да го глуми Че Гевара и да води револуции. И против Ниган и против Памела.

Нај дно од се е што во последна епизода во последна сезона дозволија така глупо и дебилно да умре Розита. Сигурно немаше да снимаат со нејзе спиноф па да ја оставеа и нејзе жива наместо од рандом глупа гризнатина да си умре во сон. Така нубски умираа до 3та сезнона кога не знаеа кај тераат.

Завршетокот не е ни за комнтирање. Дерил трга да ги бара Мишон и Рик. И ....... сега читам за спинофот пишува дека Дерил се буди рандом во Франција и дека ќе се бара цела серија. Чудно како стигнал од САД до Европа без бродови и авиони. :pos:

Маги вика дека сега ќе си живеат мирно и весело до крајот на својот живот за да ...... во спинофот некој го киднапира Хершел јуниор и да го бара со Ниган во Менхетн. А тој со таа црнкињата прво ќе го чуваше детето и ќе живееше мирен живот за да иде туку така со Меги во потрага по рандом киднаперите на Хершел. :pos::pos:

За Рик и Мишон дури и кринџ ме фати од сите глупости што ги прикажаа, особено таа каде што Мишон се облекла како самурај и јава на коњ кон цела хорда зомбиња. А предходно беше стелт со тие ампутираните околу неа. :pos::pos::pos:

Сега сакам да видам дали и колку е срање Фиар оф д Волкинг Деад. До крај на 2 сезона сум моментално.
памтам 3 сезона беше добра од Fear, после 4-5 и натака се сериозно најголемо срање од серија што го имам видено, Walking Dead за него е Брејкинг Бед. :icon_lol:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.777
Поени од реакции
24.051
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.186
Поени од реакции
35.117
И за Walking Dead има факти кои ги поставуваат самите (на кои не би се сетиле ние како гледачи), а на кои не се придржуваат потоа: како на пример после не знам колку сезони, допирањето на мртвите е опасно, ти се пренесуваат габи што растат на нив и тоа е смртоносно, а после не им одговараше тоа, па наеднаш го немаше: правеа маски од лицата на мртвите и ги ставаа на себе без проблем од габите.
Да не одиме офтопик во темата за Outlander - немаше такво нешто со габи во Walking Dead. Единствено само ако крвта или телесна течност на шетачот допреше до крвта на здрава личност, истата се инфицираше. Маските ги имаше во стриповите врз чија база ја правеа серијата уште од пред да ја направат првата сезона, значи не смениле ништо од оригиналната приказна во тој поглед. Иако, да, имаше на крај нешто што се смени: шетачите еволуираа и во последната сезона можеа да се качуваат по скали, да ги користат рацете за движење нагоре, нешто што на почетокот не беше случај.
Или, ниедна нуклеарка во САД не експлодираше од прегревање дека нема кој да ја одржува?
Не си гледала Fear TWD - експлодираа, мислам дека беа 4 нуклеарки, ама тоа створи уште поголема дупка во сценариото и нелогичности: дејството во FTWD во тој момент беше десетина години поназад од дејството во TWD (во TWD скокнаа 10 години напред во таа сезона), а сепак ефектот од нуклеарките не беше видлив во универзумот на TWD, иако една таква нуклеарка сигурно би имала последици во цела Америка.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.777
Поени од реакции
24.051
Да не одиме офтопик во темата за Outlander - немаше такво нешто со габи во Walking Dead. Единствено само ако крвта или телесна течност на шетачот допреше до крвта на здрава личност, истата се инфицираше. Маските ги имаше во стриповите врз чија база ја правеа серијата уште од пред да ја направат првата сезона, значи не смениле ништо од оригиналната приказна во тој поглед. Иако, да, имаше на крај нешто што се смени: шетачите еволуираа и во последната сезона можеа да се качуваат по скали, да ги користат рацете за движење нагоре, нешто што на почетокот не беше случај.

Не си гледала Fear TWD - експлодираа, мислам дека беа 4 нуклеарки, ама тоа створи уште поголема дупка во сценариото и нелогичности: дејството во FTWD во тој момент беше десетина години поназад од дејството во TWD (во TWD скокнаа 10 години напред во таа сезона), а сепак ефектот од нуклеарките не беше видлив во универзумот на TWD, иако една таква нуклеарка сигурно би имала последици во цела Америка.
Има на почетокот едно зомби што со камен во рака го скрши прозорот во тоа продавницата кога преживеаните го најдоа Рик во градот. После тоа излегоа надвор и ...
Тука доаѓа пак нова недоумица. Прво викаат дека со крвта од зомбињата ако дојдеш во директен контакт можеш да се заразиш за после тоа на Рик да му текне "генијална идеја" да се намачкаат со крв и црева од зомбињата и да се шмугнат меѓу нив за да избегаат.

Нешто такво слично со нуклеарките имаше и во The 100. После само 100 год од експлозија не на нуклеарни реактори туку на нуклеарни боеви глави не знам колку земјата ќе биде убава а и населива како што беше прикажана во првите епизоди кога слетаа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom