The Last of Us

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.792
Поени од реакции
33.602
1673885121302.png

Од креаторот на Chernobyl, Крег Мејзин, за HBO Max синоќа беше премиерата на првата епизода од The Last of Us, пост-апокалиптична серија направена врз основа на истоимената видео игра од 2013 година. Серијата го следи Џоел (Педро Паскал - Оберин Мартел од GoT и Хавиер Пења од Narcos), шверцер кој има за задача да ја пренесе тинејџерката Ели (Бела Ремзи) низ она што е останато од САД по пандемијата во која една габа го уништува поголемиот дел од човештвото. Во останатите улоги ги гледаме Томи, помладиот брат на Џоел (Габриел Луна), Марлин, лидерка на отпорот (Мерл Дендриџ) и Тес, помошничката на Џоел (Ана Торв - Оливија Данам од Fringe и Венди Кар од Mindhunter).

Серијата е копродуцирана од HBO (прва серија во нивната историја што е направена врз основа на видео игра), Sony Pictures TV, PlayStation Productions, Naughty Dog (креаторот на видео игратта), Mighty Mint и Word Games. Првата сезона ќе има 9 епизоди, а се уште нема официјална информација дали ќе биде обновена за втора сезона. Кастингот за серијата започнал во март 2020, преку Zoom, заради COVID-19 пандемијата, а снимањето почнало на 12 јули 2021 во Каљари, Алберта, Канада, со што ова е најскапата продукција која некогаш се снимала на канадско тло. Иако не се знае дали ќе биде обновена за втора сезона, планот е доколку има таква, да биде адаптација на The Last of Us, part 2 играта.

По премиерата на 15.01.2023, првите рецензии од критиката и гледачите се позитивни, фалејќи ја дека верно ја пренесува атмосферата од играта, но им дава поголема длабочина на приказните од неа. Некои критичари веќе ја нарекоа - „најдобрата адаптација на видео игра до сега“. Од она што јас го видов, не најдов ништо поразлично од другите слични пост-апокалиптични серии, но сметам дека ветува. За фановите на играта, веројатно е must see. Останатите - ѕирнете ја, се надевам ќе ни донесе многу возбудливи моменти пред телевизорите.

P.S. За оние кои мислат дека конечно нема да гледаме woke срања, зашто нема LGBT sub-plot-ови (барем за сега) една информација: главниот актер или актерка, Бела Ремзи, се идентификува како non-binary и се одзива на заменките They/Them. :tapp: На нашки: не е ни машко, ни женско, туку нешто измеѓу, некогаш повеќе машко, друг пат повеќе женско, а за да и ја исполниме желбата, наместо со ТОЈ или ТАА, можеме да ја нарекуваме ТОА (како заменка за „суштеството“ :несвест: ).

1673887188904.png
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Со оглед на тоа што гледав full walkthrough и за двете игри на YouTube, сигурно од љубопитност ќе ја ѕирнам серијата. Но, не очекувам ништо револуционерно и невидено. Читав дека многу верно се држат на играта. Бела Ремзи физички ми е многу лош избор за Ели, воопшто не наликува, ниту потсеќа на неа, но критичарите ги фалат актерите доста, па ќе видиме. Педро Паскал ми е океј за Џоел.

P.S. За оние кои мислат дека конечно нема да гледаме woke срања, зашто нема LGBT sub-plot-ови (барем за сега) една информација: главниот актер или актерка, Бела Ремзи, се идентификува како non-binary и се одзива на заменките They/Them. :tapp: На нашки: не е ни машко, ни женско, туку нешто измеѓу, некогаш повеќе машко, друг пат повеќе женско, а за да и ја исполниме желбата, наместо со ТОЈ или ТАА, можеме да ја нарекуваме ТОА (како заменка за „суштеството“ :несвест: ).
Немаше шанси да се избегне ова и да не се идентификуваше Ремзи така, ликот Ели и во игрите е геј, иако тоа не е толку важно за плотот таму. Одамна имаат застапеност во гејминг индустријата, па тука само ќе се преслика ситуацијава.

Деда Милорад имал можност да ги гледа сите 9 епизоди, па на кој му се чита критика повелеле:
Serija “The Last of Us” recenzija: Kako smo se nadali, dobro je i da smo se udali.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Mala gorcina vo usta mi ostava faktot sto gi imam igrano igrite, no sepak toa ne znaci deka nema da uzivam i vo adaptacijata. Me bendisa epten prvata epizoda, ocekuvam intenzivna emotivna drama, poveke od samo akcija i mnogu zombinja, bidejki toa bi bilo mnogu dosadno. E sega neizbezno e verojatno cuvstvoto deka ke gleas nekoja nova forma na Walking Dead, ali sigurno deka Last of us ke bide unikat sama po sebe. Pilotot sosema ok, na nivo. Uste podobro sto obozavam vakvi temi so postapokalipticni svetovi vo bilo koja forma, dali filmski ili kako video igri seedno.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.776
Поени од реакции
10.531
Баш добра беше првата епизода. Добар кастинг, особено Ели. (y)
За сега ми се свиѓа шо нема безпотребни сцени, си врви по приказната од играта.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Ретко може да ме заинтересира мене било која странска продукција на серија да гледам ама решив ова ќе пробам ако успеам да се заинтересирам да гледам.

Не сум гејмер и не сум ја играл играва но сум гледал gameplay. Мислам дека Џипи ја играше играва и кај него гледав некој видеа :icon_lol: :icon_lol:

Ја погледнав прва епизода не е лошо дури и доста интересно за гледање.
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Искача за PC во март мислам и баш сакав да ја играм. Ама сега и серијава ми се гледа. Така да најверојатно викендов ќе ја изгледам епизодава, јбг :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Kecot ne mi bese omilena oti tapa gameplay ama ne deka nesto vo dvojkata se podobrija mnogu

Dvojkata kako iskustvo me raznese, i iako vo pilotot imavme shot for shot od kecot sepak mislam deka vtoriot del nema odma da go ekraniziraat tuku ke prebegnat druga nasoka. Ne znam ni dali sakam, toa sto go doziveav so dvojkata ne veruvam da mi go repliciraat vo serijata. Poveke tuka. (edit: pazi na spojleri od igrata)

Pilotot poveke od soliden, akcijata i tenzijata se on point. Serijata gubi bidejki ne kontrolirame nie nikoj i gubi na imerzija no primer Sara ima i ke ima poveke impakt vo serijata otkolku vo igrata i tuka moze da dobie serijata poveke poeni, zaradi dobrata gluma.

Dosta prikazaa no Riley samo ja spomnaa, me kopka da dzirnam castingot.

Ke cekam, ke se gleda serijava.

(y)
 
Последно уредено:
C

confusion

Гостин
Pilotov labavo 9/10, da ne beshe delot so Fireflies, ke beshe labava 10/10, licno moe mislenje.
Craig Mazzin si ja razbira apokalipsata, posle Chernobil, pak dolovuva tenzija i haos kako sto treba.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.619
Поени од реакции
5.133
Ели во играта е многу покул, посимптаична и со поише карактер. Оваа што ја глуми у серијава... се спротивно.
Мушкоданка у градба (поише личи на Аби), фаца неспоредлива, и карактерот барем досега у првава серија некако одбивен- дрзок, "со сила паметна праење", неспонтана.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Изгледав вчера пилотот. Ми се допаѓа темпото, не ја тупи, оди според приказната од играта. Педро Паскал е измислен за Џоел, не ми се верува колку само е полн погодок. Ели е тотален промашај. Никако не можам да ја видам Ели во Рамзи, ама баш никако.

Кецот ми е едно од најдобрите гејминг искуства што сум ги имал. Од аспект на приказна, музика,амбиент, карактери... Двојката ни малце не се приближи на кецот, гледано од овој аспект. ( Ова е муабет за у друга тема вајда :D )
Автоматски споено мислење:

Никој не сака да гледа секс сцени со Рамзи :D
 
Последно уредено:

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.776
Поени од реакции
10.531
Ако ја прават и двојката Џорџ Клуни би бил одличен Џоел, додека Ема Вотсон може да биде Ели
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.792
Поени од реакции
33.602
Ана Торв е перфектна .
Mentalist не ја гледав, ама ко ќе се присетам колку беше лоша во Fringe, само се молам ни 1% да не е ко што ја глумеше Оливија Данам. Ми има останато во сеќавање ко една од најлошите глуми во серија што сум ги видел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom