Teтоважата повеќе од моден детал

Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
Минатото лето ми цртаа една иста тетоважа на исто место постојано дека несакав трајна. Бидејќи во Бугарија малку ми ја утнаа, на крајот на август прекинав а баш сакав и септември да си ја носам :)
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Сакам да ставам привремена тетоважа на трицепс, онака за летово. Но ме интересира како се ставаат тие, дали одредена тетоважа на леплива хартија се става на раката, па после неколку минути се одлепува(како тие тетоважите што спаѓаа на мастиките :), или треба да се посети некој тату мајстор, да ти ја нацрта ???
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Сакам да ставам привремена тетоважа на трицепс, онака за летово. Но ме интересира како се ставаат тие, дали одредена тетоважа на леплива хартија се става на раката, па после неколку минути се одлепува(како тие тетоважите што спаѓаа на мастиките :), или треба да се посети некој тату мајстор, да ти ја нацрта ???
ја цртаат на една фолија (outline) ти ја лепи на рака и ти се префрла линијата, и после на тебе директно доцртува/попунува/бои/сенча
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
А само тој е единствен начин, или има и готови тетоважи кои се лепат на раката и после неколку минутки се одлепуваат???
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А само тој е единствен начин, или има и готови тетоважи кои се лепат на раката и после неколку минутки се одлепуваат???
Има и такви, се паѓаат во чипсови. Моите внуци редовно си се тетовираат со нив.
 
М

Мартин`

Гостин
Да наполнам 18 ќе си ставам тетоважа, сонцето од Кутлеш или на ВМРО логото (не партијата!!) - 5x5 сантиметри на рака
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Колку земаат за тетовирање и на која возраст би можело да се тетовира ( пр. на 14 год може ли? )
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Колку земаат за тетовирање и на која возраст би можело да се тетовира ( пр. на 14 год може ли? )
Само со дозвола од родител мислам, т.е со пристуен родител.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
И со родител нема да те тетовираат, барем сериозните тату мајстори. Сеуште растеш и кожата расте, се менува, ќе се искриви тетоважата со тек на време. Од 16 години веќе е ОК донекаде, тогаш со родител може да се тетовираш.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Аха, океј тоа али колку зимат?
Е тоа веќе не знам, мислам дека зависи од големината и местото на тетоважата, ако е нормална големина мислам дека е околу 1000 денари. Ама само мислам, не сум сигурна, јас не сум по тетоважите. :)
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
3 месеци привремена тетоважа не постои колку што знам
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
А колку пари ќе фати некоја мала* тетоважа привремена (3 месечна) ?

*Отприлика со оваа големина.
Оваа спрема мене е некаде околу 2.000 - 3.000 денари би требало, ако некој тату мајстор е уфилман, ем што ќе чекаш плус повеќе пари ќе дадеш.


Колку земаат за тетовирање и на која возраст би можело да се тетовира ( пр. на 14 год може ли? )
Неможеш да се тетовираш додека не наполниш 16 и тогаш мораш родител да носиш.

Неможеш туку така да прашаш колку земаат за тетовирање, зависи до цртежот, големината и колку бои ќе има, се зависи до тежината за правење. Ако е некоја минијатурна тогаш зависи до самиот тату мајстор колку му чини самиот старт на машинката, кај некого е 500 денари кај некого е 1.500 а кај некого можеби и повеќе.

3 месеци привремена тетоважа не постои колку што знам
Да во право си, и со секое наредно повторување на истата ( во текот на тие 4-6 месеци додека трае ) се подолго и подлго трае повеќе упива кожата од бојата.
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
0
дали може препорака за некој добар мајстор за тетоважи ( скопје или уште подобро некој од источна македонија , под добар мајстор - подразбирам да работи со стерилизирана опрема и сл. значи да сум 99% сигурен дека нема да закачам некоја пренослива болест и сл. , и да тетоважата не е тешка ) инаку сакам да го истетовирам поранешното македонско знаме ( сонцето со 16 краци ) тетоважата би била 10cm X 10cm црна боја и наједноставна што може ( како на сликата , ке биде само сонцето нацртано ) , па колку од прилика би ме коштало тоа ? http://www.google.com/imgres?imgurl=http://images.wikia.com/cybernations/images/a/ae/Custom2.png&imgrefurl=http://cybernations.wikia.com/wiki/Custom_Flags&usg=__oczgnRnaXLbGi7UVQpjRaJ8Dd5s=&h=1002&w=2000&sz=74&hl=en&start=0&zoom=0&tbnid=EqcpU7Eh69xgCM:&tbnh=72&tbnw=143&ei=uvlzTaOkDtSCswbLgaWIDg&prev=/images?q=macedonian+flag+old&um=1&hl=en&biw=1280&bih=923&tbs=isch:1,isz:lt,islt:2mp&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=1079&vpy=634&dur=2029&hovh=75&hovw=150&tx=47&ty=32&oei=uvlzTaOkDtSCswbLgaWIDg&page=1&ndsp=31&ved=1t:429,r:24,s:0
 

Kajgana Shop

На врв Bottom