Spiegel ја обвинува Турција за користење хемиско оружје против ПКК

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
http://www.spiegel.de/international/world/0,1518,711536,00.html

ОК, само не ми е јасно како по слика може експерт дса утврди дека е користено хемиско оружје?

Ако ги подбере тенк или хеликоптер и распарчените нагорени тела ако останат 4-5 дена на тоа сонце нема да личат на ништо.

Како утврдиле дека е хемиско оружје?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Хе хе сега ке види Ердоган малку како е кога некој ти се меша одстрана во внатрешните работи.

Но од друга страна Турција го има истиот проблем како и ние.Не не сакаат во ЕУ а не знаат како да ни кажат.Се надевам само дека за разлика од нас немаат некој Фуере па да им чита изјави како ЕУ веќе ја гледа Турција како своја членка и мисли дека нема друг пат освен ЕУ интеграциите бла бла бла...и таквата позиција ние мораме да ја искористиме.ЕУ си ги протега нозете многу повеќе одошто и е долга чергата.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Eвропска ку**инска работа... што пак сега Турција им боде очи?!

А,крај на краишта,дури и да користи хемиско оружје,сепак истото е превентивна мерка против тамошните сепаратисти и ЕУ нема никакво право да се меша во внатрешните работи на држава која дури не е ни членка на ЕУ.Турција сепак не е толерантната Македонија па да трпи некакви си дивјаци како Курдиве,кои постојано задаваат главоболки на тамошните власти и создаваат напрегнатост во државата.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Eвропска ку**инска работа... што пак сега Турција им боде очи?!

А,крај на краишта,дури и да користи хемиско оружје,сепак истото е превентивна мерка против тамошните сепаратисти и ЕУ нема никакво право да се меша во внатрешните работи на држава која дури не е ни членка на ЕУ.Турција сепак не е толерантната Македонија па да трпи некакви си дивјаци како Курдиве,кои постојано задаваат главоболки на тамошните власти и создаваат напрегнатост во државата.
Баш по истиот начин мислеше и Милошевич...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Хе хе сега ке види Ердоган малку како е кога некој ти се меша одстрана во внатрешните работи.
Хехехе, добри се добри, барем сеуште не ги обвиниле за етничко чистење..............

Eвропска ку**инска работа... што пак сега Турција им боде очи?!

А,крај на краишта,дури и да користи хемиско оружје,сепак истото е превентивна мерка против тамошните сепаратисти и ЕУ нема никакво право да се меша во внатрешните работи на држава која дури не е ни членка на ЕУ.Турција сепак не е толерантната Македонија па да трпи некакви си дивјаци како Курдиве,кои постојано задаваат главоболки на тамошните власти и создаваат напрегнатост во државата.
Ја има потпишано конвенцијата за хемиско оружје и теоретски не би требало да го има или произведува.

Баш по истиот начин мислеше и Милошевич...
Милошевич беше на чело на држава која не е во НАТО.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Хехехе, добри се добри, барем сеуште не ги обвиниле за етничко чистење..............
Ако продолжуват во истиот стил ,нема да е далеко това време...
Ја има потпишано конвенцијата за хемиско оружје и теоретски не би требало да го има или произведува.
Точно там е проблема.
Милошевич беше на чело на држава која не е во НАТО.
Според тебе дали ке има значение,кога правиш етническо прочистване или користиш химическо оружие против хора(во голема степен и цивили)?!
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Според тебе дали ке има значение,кога правиш етническо прочистване или користиш химическо оружие против хора(во голема степен и цивили)?!
Во случајов се работи за вооружени борци од ПКК (или барем јас така разбрав) али пред се зависи од народот кој е на дебелиот крај (во случајот Курдите) или поточно дали некој моќен има интерес од тој народ, против тој народ или му е сеедно.

На пример во Дарфур, Судан се убиени меѓу 300.000 и 1Милион луѓе, претежно цивили. И? пошто се црнци а и во поголем дел муслимани никој не го боли уво за нив.

Јужен Судан (Црнци муслимани) изгледа има нафта, Северен Судан (Арапи муслимани) нема нафта и сака да ја земе, додека Црнците како различна етничка група сака независност.

Масакрите што се случуваат таму ја прават Босна да изгледа како пикник, али никому не му е гајле. Ако бидат истребени црнците ке се смири ситуацијата и нафтените компании ке имаат ќар. Ако успеат да издејствуваат независност пак ќар. Никому не се битни дали се живи или не.

Етничко чистење е етничко чистење без разлика дали е со хемиско, нуклеарно, биолошко, конвенционално оружје или пак со секири и мачети (како во Руанда, каде никој немаше интерес за црнците и ги оставија да се исапоубијат претежно со мачети). Единствено народот кој страда е засегнат, никој друг.

Во случајот Курдите сега за сега се во групата за која на никој не му е гајле, можеби............можеби за некое време, ако Турција забега кон Исламизмот Курдите да станат „напатени борци за слобода„ али сега за сега се терористи и тоа им е тоа.

Па до пред некој месец во Турските затвори имаше стотици Курдски малолетници (деца) обвинети за подршка на ПКК и никој не се замараше со тоа. Со децении некои лежеа во затвор, и никој никаде не ги спомна во „напредните западни медиуми“ се дур Турците играа како ке им се свири.

Од друга страна ако на следните избори дојде анти-Исламистичка струја на власт...................чао Курди, ке станат „крволочни Курдски убици“ и јебига.....

Ништо лично, без омраза, само интереси.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Во западниот и северниот дел на Курдистан кој е под власт на Турција во последниве 30 години се уништени и спалени 3500 курдски села неколку милиони курди се протерани од своите домови бројот на убиени измачувани и силувани се мери на десетици и стотици илјади.И сето тоа не предизвикува никаква реакција на западните медиуми и интелектуална елита за од друга страна нас на Србија и не други држави кои во споредба со Турција се држави со најмногу права за малцинствата да ги напаѓаат за нетолеранција и недемократија.
Двојните аршини не ги измисли НАТО тие и порано постоеле низ историјата ама степенот т.е.интензитетот на лицемерието мислам дека сега го достигнуваат максимумот.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Курвинско ратовање е со бојни отрови. Еве ние, скоро 10 години ратовавме низ ЕКС ЈУ бојни отров никад не сме бациле. Али тоа е тоа, турчин нема муда, да имал нема жена му да ја крие дома.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Милошевич беше на чело на држава која не е во НАТО.
Турција е во НАТО,има потпишано конвенција за неупотреба на хемиско оружје,но тука некакво си репортерче,повеќе папарацо од една обична снимка прави обвинувања за наводна употреба на хемиско оружје,без да има некаков си стабилен доказ за истото обвинување.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Турција е во НАТО,има потпишано конвенција за неупотреба на хемиско оружје,но тука некакво си репортерче,повеќе папарацо од една обична снимка прави обвинувања за наводна употреба на хемиско оружје,без да има некаков си стабилен доказ за истото обвинување.
Кога имаш информативно затемнуване по целиот този регион...и една слика може да ти е во корист за да започне изтражуване на международната jaвност.Па ако се докаже-да понесат санкции.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716
Турците се очајни во војна, не знаат да постават права стратегија, скоро секогаш губат.
Имаат среќа што се во НАТО, како и што се еден стратешки сојузник на САД. Да не беа тоа, Турција одамна ќе беше распадната.
Ова се докажува и во последно време, каде трпат големи загуби од Курдите.

Не знам колку е точно, дали користеле или не хемиско оружје, ама знам какви дела правеле во минатото.... особено против Ерменците, а и овде на Балканот.
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Turcija ima odlicna geo strategija,Turcija ja ima naj silnata armija od balkanot i od bliskiot istok, Turcija e treta naj jaka vozdusna flota vo NATO,posle SAD i Velika Britanija, Turcija isto taka so goleminata e vtora naj golema armija vo NATO posle SAD, Turcija ima tradicija za vojuvanje, Turcija ima bogata istorija, Turcija e silna,i stapot ne im bolit za EU,,,,Turcija e stara i tradicijonalna clenka na NATO,,,, naj vrvni ekonomisti na svetot tvrdat deka Turcija za nekolku godini ima da bide naj silna ekonomija vo Evropa,posle Germanija, Turcija momentalno ima naj golem potencijal od site zemji clenki na EU, i na kraj,Turcite 35 godini gi ubivaat i gi stolcaat kurdite,duri i vo Severen Irak Turcija den denes puzder gi pravi kako sto saka,,,a EU moze samo kur da pusi i da gleda...... Ova e realnost,bez razlika dali ja sakam Turcija ili ne...

psssssssss a za hemiskoto oruzje,ne se zacudiv mnogu,Turcija isto taka koristese osiromasen uranium vo Sr-Jugoslavija za vreme na NATO bombardiranjata,zaedno so SAD i Germanija..
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Кога имаш информативно затемнуване по целиот този регион...и една слика може да ти е во корист за да започне изтражуване на международната jaвност.Па ако се докаже-да понесат санкции.
Tурција нит употребувала ниту ќе употребува хемиско оружје.

Ако е трн во очите на к**вата Европа,нема зошто да ја обвинуваат на ваков подол начин,затоа што ако ,,големите браќа,, сакаат да обвинат било која држава,која им ги боде очите,тогаш тие на најлесен можен начин би можеле да најдат повод за обвинувања од ваков тип.Дури кога би сакале и Македонија би ја обвиниле на некаков си начин,како што и го прават на Турција.Затоа што се свесни дека Турција не е пишман држава,и најважното не е било која држава.Турција е држава со сопствено ЈАС.

И кај тебе во Бугарија да има диви племиња како Курдите,кои да ти ја вознемируваат нон-стоп државата,и ти ќе си ЗА употребата на било какво оружје против претходноспоменатите сепаратисти.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Turcija ima odlicna geo strategija,
Турција нема никаква ГЕО-стратегија.
Геостратегија би значело дека турција е светска сила и има влијание низ цел свет.
Секако ова е толку далеку од реалноста што е дури и смешно.
Не би било лошо отварање на тема турција-наголема свецка сила каде би се забавувале членовите на форумот (чда)

Turcija ja ima naj silnata armija od balkanot i od bliskiot istok,
Ја има најбројната.
Но поради неукоста и легендарната немоќ и импотенција на турските воени сили им требаат барем 50 војници на еден противнички за да имаат шанса за успех.
Израел е најсилен играч на блискиот исток,бил и ќе остане.
Неодамна Израел отвори оган врз турски бродови кои под маска на хуманитарна помош носеле оружје за исламските фанатици.
Беа убиени голем број турски морнари и бродовите беа пресретнати.
турција само ја подвитка опашката...
Израел им помогна во минатото,Мосад го фати Оџалан,лидерот на ПКК кого турците сами не можеа да го фатат со децении и им го испорачаа на тацна исто како и многу други операции во кои им асистираа...
Но турците како и обично подмолно работеа против Израел и испорачуваа оружје на герилските групи во Палестина...
Доколку не престанат со вакви игри може да се случи Анкара еден ден да осамне под некој продукт Made in Dimona research facility...

Turcija e treta naj jaka vozdusna flota vo NATO,posle SAD i Velika Britanija,
Можно е.
Но од друга страна резултатите не им ветуваат многу.
турција е единствена земја до сега која со авијација потопила сопствен воен брод!!!
и тоа разурнувач од 2.800 тони и 123 метри должина.
Како не виделе дека фрлаат бомби врз својот брод се уште е мистерија...

Turcija isto taka so goleminata e vtora naj golema armija vo NATO posle SAD,
Топовско месо.
Има и С.Кореја.
Времињата на масовни пешадиски напади се минато.

Turcija ima tradicija za vojuvanje,
Долга и жестока традиција на порази...

Turcija ima bogata istorija, Turcija e silna
Освен Ататурк и нема некое видно име во светски рамки...

,i stapot ne im bolit za EU,
Затоа 40 години молат за членство...

,,,Turcija e stara i tradicijonalna clenka na NATO,,,,
Исто како и Луксембург и Исланд...

naj vrvni ekonomisti na svetot tvrdat deka Turcija za nekolku godini ima da bide naj silna ekonomija vo Evropa,posle Germanija,
Таквите се одамна сместени на сигурно,доделени им се нови,бели,испеглани кошули...
Без ракави...

Turcija momentalno ima naj golem potencijal od site zemji clenki na EU,
Посебно како складиште на нуклеарен отпад...

i na kraj,Turcite 35 godini gi ubivaat i gi stolcaat kurdite,duri i vo Severen Irak Turcija den denes puzder gi pravi kako sto saka,,,
И за тие 35 години не успеа да ги порази.
Само успеа да убие преку 40.000 цивили...жени и деца.
Во ретките судари со герилците на ПКК имаат далеку повеќе загуби.
Поразот на турција од ПКК е неминовен.Иако можеби ќе поминат уште 35 години,на крај турците со подвиткана опашка во свој стил и традиција на понижувачки порази ќе си се повлечат.Не верувам дека Курдите ќе се одмаздуваат за сторените зулуми и геноцидни дела...

a EU moze samo kur da pusi i da gleda...... Ova e realnost,bez razlika dali ja sakam Turcija ili ne...
Како што кажавме турција бара 40 години да биде примена во ЕУ бидејќи во тоа како и во НАТО гледа единствена шанса да дојде до некое цивилизациско ниво на една Индонезија или Камерун...

psssssssss a za hemiskoto oruzje,ne se zacudiv mnogu,Turcija isto taka koristese osiromasen uranium vo Sr-Jugoslavija za vreme na NATO bombardiranjata,zaedno so SAD i Germanija..
Тоа е забрането по сите меѓународни договори и конвенции но во случај навистина да користеле не е чудно...
Знаат дека им се ближи поразот па сега се очајни и користат очајнички средства како хемиското оружје.
Од друга страна имаат геноцидна традиција...
Не треба да се радуваш поради користење на хемиско оружје врз недолжни цивили.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom