Sons of Anarchy

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Требаше поубаво испраќање да добие Боби. Беше многу битен лик за САМКРО и општо за целокупната приказна. Првиот пат коа ја гледав серијава читав критики низ нетот и една што ми падна у очи беше малце негативна, збореше за смртта на ликовите низ серијата и како тоа Курт Сатер ја копирал ГОТ со сите тие умирања на битни ликови.
Прво, СОА и ГОТ се поклопуваат само 2 сезони. Второ, воопшто не е тоа поентата на приказната.
Смртта на битните ликови беше всушност кршењето на духот на Џекс.
Опи, неговиот најдобар другар, Тара, љубовта на неговиот живот, Боби, некој кого го гледаше како втор татко чии совети и присуство беа од големо значење за Џекс, и на крај Џема, мајка му.

Да се вратам на смртта на Боби. Доста шокантна и скроз неочекувана. Опростувањето требаше да биде поемотивно, барем да имаше некоја песна која ќе беше впечатлива. Вака само Џема му збореше на лешот, Џекс си отиде додека овие уште од комбе го вадеа.

Цело време ми беше во сеќавање останато дека Џема го уби Ансер. Можеби така ќе беше подобро, по ферски некако. Џема и Ансер си имаа своја приказна.
Тоа е една од причините што Џекс никогаш не ми стана скроз најомилен лик. Другата е што го намести Тиг да го убијат. Првиот пат беше мастер план, ама вториот пат беше чиста намештаљка и пушање по вода. Сфаќам дека Џекс во себе секогаш сакаше да им се одмазди на Клеј и Тиг за ударот врз Опи и смртта на Дона ама тоа го решија и Џекс не смееше да предаде брат.
Чудно ми е како Тиг никогаш сериозно не се посомнева во дешавката. Премногу штуро беше оправдувањето на Џекс за стар волк како што е Трегер.

Најомилени ликови секогаш ми се Опи и Џибс. Нема боље карактери, другари, браќа, најчисти и најискрени. Без ниедна дамка. Чибс е војник ама Опи никако не ја заслужи судбината. Најгреота лик.

Дамка немаше ни Тиг рака на срце, тоа со Дона не беше негово а со друго и не згреши, ниту тасташе ниту играше двојна игра.
На Боби мора да му се замери глупоста со Луан и Ото по што се десија сите фрки со Тара.
Џус беше лабилен карактер, кукавица и пичка. Си заслужи све, коа е глуп.

Тара првиот пат ме нервираше некои моменти, сега од втора сум скроз на нејзина страна. Комплетно ја разбирам и поддржувам.

Пајни легенда.

Клеј Мороу е лик, карактер кој доби почит кај мене од второ гледање. Да не се разбереме погрешно, скроз сум против све што направи и тотално си го заслужи крајот.
Ама сите потези што ги влечеше му беа издржани, му ги разбирам и оправдувам до негде. Коа гледаш од негова перспектива испаѓа у право.
Иако клубот против него, сепак до крајот играше за нив, не ги остави на цедило и не им згреши. Не ги оштети поточно.

Џема е најгаден лик и најголем негативец. Централен лик у серијава. Има доста за пишување за неа, друг пат тоа.

Неро Падиља, мано :love::love::love: Само толку ќе кажам за него.
Ти го читав постов дур идев на работа па не можев да реплицирам. Скроз се слагам за се, ама... смртта на Боби мене не ми беше шокантна, очигледно беше дека некој ќе загине, кога Џекс луташе и беше ко бесен пес да се одмазди за Тара. У претходната епизода ако не се лажам баш Боби му кажа на Џекс нешто као у стил slow down, that's okay. Ама Џекс ко Џекс импулсивен, не можеше да чека и бараше само одмазда. Смртта на Боби ми требаше време да ја процесирам, исто ко за Опи, и ден денес не можам да ги процесирам тие сцени :D
А, за тоа што Џекс си замина, бар јас го сфатив ко тоа демек не може да биде тука затоа што чувствува вина, пошо реални да бидеме само Џекс е виновен за смррта на Боби, и никој друг. Ама па ако ништо друго, многу јака одмазда имаше, поготово коа на копилето му ги исече прстите и му го ископа окото. И Маркс коа го напуни со олово, последните 3 секунди од животот имаше таква збунета фаца, као што се деси бе :D

Џекс, каков таков, многу грешки направи... претпоствувам затоа и крајот ми беше многу очекуван, едноставно премногу товар си носеше.
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Целата серија ми е како лектира за тоа како може душа со најчисти намери да се контаминира до тој степен да крајот биде неизбежен на начинот на кој се заврши. Нели, патот до пеколот е поплочен со најдобри намери. Од идејата да го зачува клубот и да го извади од нелегалниот бизнис, го изгуби најдобриот другар, сопругата, мајката, децата со трауми, и колку и да се трудеше да излезе од тоа, секогаш мораше да направи некоја лоша работа со која се повеќе стануваше лош човек. Во друга серија слушнав многу добар израз. Ерозија на карактер.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.043
Ти го читав постов дур идев на работа па не можев да реплицирам. Скроз се слагам за се, ама... смртта на Боби мене не ми беше шокантна, огчигледно беше дека некој ќе загине, кога Џекс луташе и беше ко бесен пес да се одмазди за Тара. У претходната епизода ако не се лажам баш Боби му кажа на Џекс нешто као у стил slow down, that's okay. Ама Џекс ко Џекс импулсивен, не можеше да чека и бараше само одмазда. Смртта на Боби ми требаше време да ја процесирам, исто ко за Опи, и ден денес не можам да ги процесирам тие сцени :D
А, за тоа што Џекс си замина, бар јас го сфатив ко тоа демек не може да биде тука затоа што чувствува вина, пошо реални да бидеме само Џекс е виновен за смррта на Боби, и никој друг. Ама па ако ништо друго, многу јака одмазда имаше, поготово коа на копилето му ги исече прстите и му го ископа окото. И Маркс коа го напуни со олово, последните 3 секунди од животот имаше таква збунета фаца, као што се деси бе :D

Џекс, каков таков, многу грешки направи... претпоствувам затоа и крајот ми беше многу очекуван, едноставно премногу товар си носеше.
Добро да, можеше да се наслути нечија смрт ама зборам шокантна ко у моментот коа се деси, тотално неочекувано. Прв пат коа ја глеав ко да се извадив од памет, онака што се деси бе чекај малце. Плус и многу бе наивно и глупо го оставија сам да вози, не ме јеби у таков heat, пуштаат член сам да вози а претходно испраќаа пратња за скоро сите ликови.

Џекс отиде фул рејџ, убаво и Неро и кажа на Џема кога Џекс го претепа тој таткото на ескорт девојката. Без контрола иде и само бара начин за да го истури бесот. Џема го знаеше сето тоа ама му дозволуваше за да најде мир и да се издува.
Гадна манипулаторка е Џема и сите проблеми идеа од нејзе.

Она и Џус (покрај Џекс) се криви за Боби, да не беше прикаската со кинезите немаше да се деси ова со Маркс и Боби. За сите дешавки можеш да ја поврзеш со Џема, директно или индиректно.

Џекс малце не размислуваше као што треба, разгален и самобендисан лик, мамино синче.
Паметен лик али многу своеглав, ептен почна да претерува откако стана претседател, некои одлуки сам ги тераше, Боби му кажа све што требаше да му се каже ама не го послужа, затоа и се тргна еден период, Чибс го стегна и го освести малце. Али имаше и доста паметни потези, многу мудро ја затвори работата со ЦИА-Картелот, Ирците. Скоро и да го тргна САМКРО од илегален бизнис.

Одмаздите беа прејаки, за сите ликови, за сите дешавања. Никој не им остана дужен.

На крај клубот победи покрај се. Ниеден од членовите не го оштети, па дури и отфрлени ликови како Клеј, Џус, на самиот нивен крај изиграа за САМКРО.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Добро да, можеше да се наслути нечија смрт ама зборам шокантна ко у моментот коа се деси, тотално неочекувано. Прв пат коа ја глеав ко да се извадив од памет, онака што се деси бе чекај малце. Плус и многу бе наивно и глупо го оставија сам да вози, не ме јеби у таков heat, пуштаат член сам да вози а претходно испраќаа пратња за скоро сите ликови.

Џекс отиде фул рејџ, убаво и Неро и кажа на Џема кога Џекс го претепа тој таткото на ескорт девојката. Без контрола иде и само бара начин за да го истури бесот. Џема го знаеше сето тоа ама му дозволуваше за да најде мир и да се издува.
Гадна манипулаторка е Џема и сите проблеми идеа од нејзе.

Она и Џус (покрај Џекс) се криви за Боби, да не беше прикаската со кинезите немаше да се деси ова со Маркс и Боби. За сите дешавки можеш да ја поврзеш со Џема, директно или индиректно.

Џекс малце не размислуваше као што треба, разгален и самобендисан лик, мамино синче.
Паметен лик али многу своеглав, ептен почна да претерува откако стана претседател, некои одлуки сам ги тераше, Боби му кажа све што требаше да му се каже ама не го послужа, затоа и се тргна еден период, Чибс го стегна и го освести малце. Али имаше и доста паметни потези, многу мудро ја затвори работата со ЦИА-Картелот, Ирците. Скоро и да го тргна САМКРО од илегален бизнис.

Одмаздите беа прејаки, за сите ликови, за сите дешавања. Никој не им остана дужен.

На крај клубот победи покрај се. Ниеден од членовите не го оштети, па дури и отфрлени ликови како Клеј, Џус, на самиот нивен крај изиграа за САМКРО.
Џема беше најголем непријател на Џекс и САМКРО. Маестрална улога, ама органски не ја поднесував од прва до последна епизода. Џекс беше понесен од историјата на татко му и САМКРО и најтешките борби мислам дека ги водеше сам со себе и тоа што сакаше да го однесе клубот на поинаков пат од замислата на Клеј. Покрај сопките што му ги правеше Џема, едноставно за некои бизниси немаше друг начин освен да влага во уште поголеми срања, срања од кои сакаше да избега.
И јас се ставив еднаш во улога на Клеј, и од негова страна кога гледаш, за многу работи беше во право. Ама, стави се во улога и на Џекс. Ја не би можел да замислам да го носам цел тој товар, а да не сакам да им ископам очи на сите што ми стојат на патот.
Ко што спомна и ти, идеологијата и клубот на крај победија, ама предавството на Џекс нема да го заборавам никогаш, како претседател не смееше таков кикс да направи.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.043
Сите актери си ги донесоа своите улоги на врвен начин. Тука нема коментар.

Џема мислам дека е многу потценет антихерој, да не речам негативец, општо гледано у сите серии и филмови.

Јас лично многу презирам себични ликови, и затоа никогаш не најдов и никогаш нема да најдам ни капка разбирање за постапките на Џема. Значи скроз одвратно понашање, себичњак пар екселанс.
Џекс сигурен сум дека беше свесен за истото, беше свесен за љубомората на Џема кон Тара, али премногу беше зависен и разгален од мајка му. Џема беше поише заљубена у Џекс отколку тој во неа. Ова чисто мајка-син љубов, да се разбереме, што би се рекло да не влагаме у на Тиг територијата. :D

И Клеј беше себичен на некој начин, али он поише беше лаком за пари и моќ, она стара школа на справување со проблеми каде све се решава со насилство. Ова на Џема е друг лебел себичност.

Многу му се замерува на Клеј за саботажата на ЏТ. Призна Клеј, стои саботажата, ама на последната средба меѓу Џури и Џекс, стариов му го кажа она што и Пајни му го збореше за татко му и на крај фрли малце сомнеж коа рече дека и не е баш сигурен дека ЏТ туку така ќе наседне на саботажа.
А не ја знаеме приказната од тогаш, можда у тој момент исправен бил потегот на Клеј, можда тогаш на САМКРО му било потребно да дила оружје. Плус малце и лигуш бил ЏТ, бил и ранет емотивно нели со смртта на Томас, па и не бил некојси којзнае колку јак водич и лидер. А и друго време било тогаш коа го основале клубот, у други времиња запловиле пред неговата смрт и така до крајот.

Можда FX студиото требало да го подржат Сатер да напраат (мини) серија за Првата 9ка, пошто доста историја се влече низ СОА, па убаво би било да се заокружи приказната.
Сега мислам дека веќе е касно, отпуштен е од продукцијата, Санс оф Анархи е на продукцијата а овој не смее да ја допира и користи.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.043
@Џонтра Волта ја изгледа бе последнава сезона на Мајанс? Не знам дали да се смеам или да плачам…
Не, се мислам дали да ја гледам искрено, ме мрзи да губам време на глупости а и веќе престана да ме интересира серијата. Претходната сезона беше фијаско и тотално ми го уби и онака слабиот интерес што го имав за серијава.
Ко што видов последна сезона е тоа и завршува. 4 сезони ебате, никаква приказна, ништо. Најверојатно увидоа дека допреа дно и прекинаа.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Не, се мислам дали да ја гледам искрено, ме мрзи да губам време на глупости а и веќе престана да ме интересира серијата. Претходната сезона беше фијаско и тотално ми го уби и онака слабиот интерес што го имав за серијава.
Ко што видов последна сезона е тоа и завршува. 4 сезони ебате, никаква приказна, ништо. Најверојатно увидоа дека допреа дно и прекинаа.
5та сезона е поголемо дно и од 4та. Ич не ја ни почнувај, паметно си напраил.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.439
Здр.
И ја успеав да ја изгледам серијава, после The Shield.
Ќе започнам со - Џема, матер ти ебам. Каков гад, какво ѓубре од лик, каков лицемер и подло суштество.
Инаку, серијата навистина добра, нема време за земање воздух, секоја случка е предвесник и причина за идните случувања во серијата. Секоја сцена е од значење.
Првите 4-5 сезони беа ремек дело. Особено 4та, пресвртот и бирање страни, прекрасно! По доаѓањето на Џеќи, квалитетот како да падна, повторување на случки од предходните сезони, верглање. Сепак океј, 7 сезони нема како по друг начин да се избутаат.
Малку за ликовите:
Џеќи - во почетокот малку дрвен и еднодимензионален лик, со тоа иритантно одење и грчеви у нога малку ме иритираше. Со траење на серијата, експоненцијално му го засакував ликот.
Опи - општо познато е дека е најдобар и најсакан лик од серијава. Истото важи и за мене. Дефиниција за несреќен човек.
Чибс - лојален, фаца човек. Малку досаден со акцентот.
Тиг - интересен лик, на моменти кринџ фори, ама харизматичен и забавен во повеќето време. Ќе ми беше криво ако го наместеше Џеќи да го скинат.
Џус - од дупка у дупка, глуп ко трактор. Братот од грешка у грешка влегуваше, ништо не го спасуваше.
Клеј - еден од најдобрите негативци во било која серија, одлично одглумено и аранжирано, во почетокот тешко дека би му нашол замерка, ама кога ќе почне да се отклопува клопчето сфаќаш на што се е спремен.
Пајни - господин.
Ансер - и овој па од шо сакаше да и го закачи на Џема не знаеше кај тера, освен во првите неколку сезони каај што беше потрчко на Клеј, останатиот дел од серијата го помина слугувајќи на Џема.
Венди - пичица
Чаки - интересен и свеж лик, волим.
Тара - лепотица, жена за секој, штета што животот и се распадна - не по нејзина вина.
Неро - ок лик, ермано.
Џема - ја опишав во воведот, гад. Буквално негативните случувања во серијава од почеток до крај беа по нејзина вина. Иритантен лик.
Ото - после некоја сезона сфатив всушност дека ова е Курт, не знаев како изгледа. Не знаев дека глумел и во The Shield.
Кога спомнав The Shield, многу мерак ми направи тоа што голем број од важните актери таму - ги имаше и тука. Кој со повише кој со помалку минути, многу добро. Вик му пресуди на Џеќи.

Ако се сетам, ќе дополнам нешто.
Би и дал оценка 9(9,5)/10
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
И мене ми е во топ3 омилени серии. @McLovin зошто вака сурово за Juice, мене топ лик ми беше, емотивец по природа, еден од најинтересните во серијава и репликата “just let me finish my pie" ми е може и најјака реплика во серијава, таа сцена, епизода и реплика ќе ги памтам до крај на животот. Најлоша ствар со серијава е што секогаш кога ќе пуштам песниве, што ги слушам пречесто, се присетувам на сцените што оделе во позадина дур траела таа песна и така серијава никако не може да ми избледи од сеќавања за да можам на заборавено да си ја пуштам од старт. Не памтам друга серија со такво искуство кај мене.


sss.PNG
 
Последно уредено:

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.439
И мене ми е во топ3 омилени серии. @McLovin зошто вака сурово за Juice, мене топ лик ми беше, емотивец по природа, еден од најинтересните во серијава и репликата “just let me finish my pie" ми е може и најјака реплика во серијава, таа сцена, епизода и реплика ќе ги памтам до крај на животот. Најлоша ствар со серијава е што секогаш кога ќе пуштам песниве, што ги слушам пречесто, се присетувам на сцените што оделе во позадина дур траела таа песна и така серијава никако не може да ми избледи од сеќавања за да можам на заборавено да си ја пуштам од старт. Не памтам друга серија со такво искуство кај мене.


Прегледај го приврзокот 408392
Па да, можда малку строго од моја страна. Океј беше ама многу нестабилна личност. Не мислеше туку како дете постапуваше и влегуваше од грешка у грешка. После секој сериозен момент паѓаше у депресија и мисли са самоубиство.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.976
Поени од реакции
55.043
Пичка беше Џус бе, глупа пичка. Све и свашта помина со клубот за на крај да му биде страв да им признае дека татко му којшто не го ни знае мнногу многу бил црнец ебате. А Сем Кроу ниту еднаш немаа спомнато расизам и слично, за да му ебат матер на него кога полицијата му виси на глава и го уценува.
Многу лесно се решава тоа ама кога некој е пичка испаѓа најтешката работа на светот. Кој го ебе, џанак.

Иначе оној со косата дугачка (Кинг Хорик) брат и на таа медицинската сестра Ото што ја закла, беше многу фаца појава ама одлучил да се посвети на Викингс и се откажал од СОА, затоа и така брзо го снема. На крај и у Викинзи изеде блам, таму па не ни беше нешто посебно јак. Тука беше доста језив и опасен негативец.

МекЛавин зашто не си го спомнал Проспектот? Најјака фаца од сите, штета што дечкото скренал у мозокот, Курт за него вика дека му е најкриво што се повлекол од серијата. Многу интересна фаца беше малиот, и смешен.

Иначе Мајанс не мора да гледаш, да не се нервираш беспотребно.
Автоматски споено мислење:

Другата е што го намести Тиг да го убијат. Првиот пат беше мастер план, ама вториот пат беше чиста намештаљка и пушање по вода. Сфаќам дека Џекс во себе секогаш сакаше да им се одмазди на Клеј и Тиг за ударот врз Опи и смртта на Дона ама тоа го решија и Џекс не смееше да предаде брат.
Чудно ми е како Тиг никогаш сериозно не се посомнева во дешавката. Премногу штуро беше оправдувањето на Џекс за стар волк како што е Трегер.
Што сум зборел бе ова? Што се десило сум забораил. :cautious:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom