Sons of Anarchy

Член од
17 март 2017
Мислења
315
Поени од реакции
513
Ќе има ли некој од бандата СОА или барем да се спомнат во серијава Мајанс?
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Мене многу тинејџерско-теленовела стил мми беше првава епизода ама ајде...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.535
Поени од реакции
62.409
A murder of crows is a more poetic term for a flock of crows which can be traced to approximately the 15th century. During this particular part in history the word 'murthre' was used to describe 'murder'.

Дур денес го разбрав насловот на песната :pos:

 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.007
Поени од реакции
55.269

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.007
Поени од реакции
55.269
На 29ти јуни годинава починал Sonny Barger, основач на Окланд чаптерот на Hells Angels мото клубот на чија основа е креиран и САМКРО.

Станува збор за Lenny the Pimp Janowitz, основач и член на Првата 9ка на Сем Кроу, кој заедно со Клеј, Пајни и МекГи беа единствените живи Први 9ки. Секако Лени до пред 2 ипол недели беше единствен жив основач.
Сега веќе нема никој од Првата 9ка.

 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.007
Поени од реакции
55.269
Ме тераш да ја гледам по 10ти пат серијава.
Come join the murder bro. :D

Ја моментално ја репризирам, денес пола трета сезона ја изгледав одеднаш.
Многу ми е појако од првиот пат кога ја гледав, повнимателно и подетално пратам што се дешава знаејќи што следува.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Come join the murder bro. :D

Ја моментално ја репризирам, денес пола трета сезона ја изгледав одеднаш.
Многу ми е појако од првиот пат кога ја гледав, повнимателно и подетално пратам што се дешава знаејќи што следува.
Тоа мене ми е најјакото у серијава. Секое следно гледање ти е се подобра и подобра. Гледаш детали што претходно или не си ги приметил или си ги заборавил. Џабе што знам како завршува, серијава е ремек дело. Се плашам сега да ја почнам, затоа што Чибс никогаш нема да го гледам со исти очи :D

Шала на страна се спремам за пат, ама ќе ја почнам изгледа за 1-2 недели.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.007
Поени од реакции
55.269
Баш вчера ја гледав епизодата, стои истото чувство ко и првиот пат, солзите...

Опи е најбоље карактер у цела серија, најгреота од сите, САМКРО буквално све му зема, па и него.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.007
Поени од реакции
55.269
Требаше поубаво испраќање да добие Боби. Беше многу битен лик за САМКРО и општо за целокупната приказна. Првиот пат коа ја гледав серијава читав критики низ нетот и една што ми падна у очи беше малце негативна, збореше за смртта на ликовите низ серијата и како тоа Курт Сатер ја копирал ГОТ со сите тие умирања на битни ликови.
Прво, СОА и ГОТ се поклопуваат само 2 сезони. Второ, воопшто не е тоа поентата на приказната.
Смртта на битните ликови беше всушност кршењето на духот на Џекс.
Опи, неговиот најдобар другар, Тара, љубовта на неговиот живот, Боби, некој кого го гледаше како втор татко чии совети и присуство беа од големо значење за Џекс, и на крај Џема, мајка му.

Да се вратам на смртта на Боби. Доста шокантна и скроз неочекувана. Опростувањето требаше да биде поемотивно, барем да имаше некоја песна која ќе беше впечатлива. Вака само Џема му збореше на лешот, Џекс си отиде додека овие уште од комбе го вадеа.

Цело време ми беше во сеќавање останато дека Џема го уби Ансер. Можеби така ќе беше подобро, по ферски некако. Џема и Ансер си имаа своја приказна.
Тоа е една од причините што Џекс никогаш не ми стана скроз најомилен лик. Другата е што го намести Тиг да го убијат. Првиот пат беше мастер план, ама вториот пат беше чиста намештаљка и пушање по вода. Сфаќам дека Џекс во себе секогаш сакаше да им се одмазди на Клеј и Тиг за ударот врз Опи и смртта на Дона ама тоа го решија и Џекс не смееше да предаде брат.
Чудно ми е како Тиг никогаш сериозно не се посомнева во дешавката. Премногу штуро беше оправдувањето на Џекс за стар волк како што е Трегер.

Најомилени ликови секогаш ми се Опи и Џибс. Нема боље карактери, другари, браќа, најчисти и најискрени. Без ниедна дамка. Чибс е војник ама Опи никако не ја заслужи судбината. Најгреота лик.

Дамка немаше ни Тиг рака на срце, тоа со Дона не беше негово а со друго и не згреши, ниту тасташе ниту играше двојна игра.
На Боби мора да му се замери глупоста со Луан и Ото по што се десија сите фрки со Тара.
Џус беше лабилен карактер, кукавица и пичка. Си заслужи све, коа е глуп.

Тара првиот пат ме нервираше некои моменти, сега од втора сум скроз на нејзина страна. Комплетно ја разбирам и поддржувам.

Пајни легенда.

Клеј Мороу е лик, карактер кој доби почит кај мене од второ гледање. Да не се разбереме погрешно, скроз сум против све што направи и тотално си го заслужи крајот.
Ама сите потези што ги влечеше му беа издржани, му ги разбирам и оправдувам до негде. Коа гледаш од негова перспектива испаѓа у право.
Иако клубот против него, сепак до крајот играше за нив, не ги остави на цедило и не им згреши. Не ги оштети поточно.

Џема е најгаден лик и најголем негативец. Централен лик у серијава. Има доста за пишување за неа, друг пат тоа.

Неро Падиља, мано :love::love::love: Само толку ќе кажам за него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom