Software Testing

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
776
Поени од реакции
1.042
Види, неблагодарно е да се рече дека лажат, попрецизно е дека има луѓе што земаат такви плати, па и поголеми, но се само еден дел од оваа индустрија.
Сепак зависи дали ќе налеташ на нив, или на некој од тие помалку среќните. За првите се што лета и се јаде, и живеат во друга реалност, па не очекувај да те разберат и да прифатат дека има колеги со исто искуство, па и знаење, а упола плати.

Обично дознаваат како е надвор од фирмите после отпуштања, а ваквите ќе ги приметиш како на групите на ФБ се претставуваат кои се, и така одоколу демек ако има некаде потреба да ги викнат ;) Ок, знаеме дека се научени на специјален третман, ама се знае како се аплицира за работа, има оглас, бујрум како и секој обичен смртник, ако се добри не треба да се плашат од интервјуата :)

И онда то, пишав одамна дека мкд е скап пазар, ама треба време за да се осетат трендовите и промените. Програмери во моментов се земаат по Јужна Азија и Африка. За жал се послаби англиски, но има многу добри дечки кои работат за ниски плати.
Има уште SWE што работат за 40-60К и овде во Македонија, 60-70% од тие што ги имам запознаено барем толку се платени (нето), башка тоа во многу фирми ги тераат да потпишат анекс на 2 години минимум за да можа да ги фрлаат од проект на проект и ги цедат максимално.

Кога уште бев на почеток, го слушнав терминот "human capital" или "human resources" и сваќаш дека си само лимон за цедење. Некои се радуваат на off-time за празници, платено боловање и се крстат на сигурна/стабилна работа. Како што си кажа @Lester Freamon, ако си добар во тоа што го работиш нема зошто да се плашиш.

Искрено јас гледам во најкраток можен рок да завршам работа за цела недела за да можам потоа на нешто мое да работам, пример 2 дена турбо таскови работам после 3 дена + 1 ден викенд работам лично за мене.

Фирма како фирма, гледа само да те искористи до максимум за да може шефот/CEO/stakeholders да дуплираат пари вгодина, дупло да вложат во маркетот/stocks/investments и ново Мерцедесче да воза, чиста работа. А за вработените Pizza Party Friday !
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
632
Поени од реакции
1.967
Побргу би прифатил 4000 евра freelance отколку бруто плата и да плаќам данок на оваа држава и да ги јаде парите некој ex. УЧК enthusiast во влада.

На 3000 евра бруто, плаќаш 850-950 евра за Пензиско + Здраствено (18% Пензиско, 7.5% здраствено). Ако си freelancer и немаш осигирување, едноставно можиш да си отвориш сметка во инвестициски фонд и да си оставаш % од парите на страна секој месец, веќе ако ти игра улога толку за на старост, а за здраствено осигурување можиш и приватно да си купиш цела година. Си има сето perks/cons дали си вработен/осигуран или се водиш како freelancer :)

Работам fulltime за странска фирма remote од дома, и бенифициите кои ги имам доста ги надминуваат условите кои ги нудат домашниве фирми, 22 платени days off + неплатено денови доколку ми требаат, фонд за едукација 1000 евра, home-setup fund, попуст на се што можиш да замислиш од патување, облека, автомобили (до -15%), приватно здраствено по мој избор итн.

Прегледај го приврзокот 404080

Скоро 4 години искуство имам и портфолио немам средено сеуште, ама има уште работа ако те бива.
Автоматски споено мислење:Yup, kako sto ke se ubedis taka neka bidi Semos/академии enthusiast :D
Uzivaj u ego tripot bratu, ne planiram da se zamaram, dovolno e sto se pronajde.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.506
И онда то, пишав одамна дека мкд е скап пазар, ама треба време за да се осетат трендовите и промените. Програмери во моментов се земаат по Јужна Азија и Африка. За жал се послаби англиски, но има многу добри дечки кои работат за ниски плати.
Работат за ништо пари, ама и толку знаења имаат веројатно, не е само нашљакај код, пушни го и битно да работи у моментот. Мкд е најевтин пазар на Балкан, евентуално Турција да е поевтина. Сениор со скоро 10 год искуство се јавува на оглас во мк фирма и кога на интервјуто се стига до делот со плата, регрутерката го замолува да не бара многу голема плата пошто работата можел и некој со помалку искуство да ја заврши, а во огласот стои бараме сениор програмер.

Оди прошетај по фирмиве низ ск, ако најдеш вистински сениор програмер што може да превземе проект сам, и сам да го тера не само со код, туку и рефакторирање на код во смисол на креаирање на соодветна архитектура за легаси код, не верувам дека ќе најдеш многу такви луѓе, пошто работат само луѓе кои се очајни за работа и прифаќаат ниски плати.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Работат за ништо пари, ама и толку знаења имаат веројатно, не е само нашљакај код, пушни го и битно да работи у моментот. Мкд е најевтин пазар на Балкан, евентуално Турција да е поевтина. Сениор со скоро 10 год искуство се јавува на оглас во мк фирма и кога на интервјуто се стига до делот со плата, регрутерката го замолува да не бара многу голема плата пошто работата можел и некој со помалку искуство да ја заврши, а во огласот стои бараме сениор програмер.

Оди прошетај по фирмиве низ ск, ако најдеш вистински сениор програмер што може да превземе проект сам, и сам да го тера не само со код, туку и рефакторирање на код во смисол на креаирање на соодветна архитектура за легаси код, не верувам дека ќе најдеш многу такви луѓе, пошто работат само луѓе кои се очајни за работа и прифаќаат ниски плати.
Четвртина од сениорите што работат по нашиве фирми се по тие стандарди што ги опиша. Другите три четвртини се...

Затоа и дискрепанците во плата се толкави.
 
Член од
15 јануари 2020
Мислења
493
Поени од реакции
1.547
Незнам кога си почнат ама најверојатно си го фатил ИТ во ковид кога се фрлаа пари од секаде. 2000+ евра нето пред 5 години беа 3000+ бруто и цени далеку помали од сега. 4000 евра нето тука сега QA не ги видува, па и девелопери се преретки зашто тоа е 6000 евра бруто. Прави разлика од 4000 евра фриленс каде само 11% треба данок и другото за тебе и овде нето плата од 4000. Ти ако земаш 4000 евра месечно фриленс притоа од што гледам повеќе работат од саат тогаш тие се еднакви на некој што зема 2000 и плус уште нешто нето во Македонија
25-26 дена одмор, еден куп празници што ги имаме, боледување недај боже, породилно еве сега жена ми па дури и мене ме следувало според некој нов закон. Правиме споредби за радници во ИТ не за некои што земаат проекти целосни, тоа е друга приказна. :)

Први на отстрел се фриленсерите, така и фирмава направи каде имавме екстерни. Се што не беше сениор сениор ги откачија и пополнија од тука.

Друго нешто, во секој посериозен проект 30% од ресурсите одат на QA. 1 тестер кликач ќе оди на 7-8 девелопери ако во позадина има и еден-двајца QA инжинери што се ќе автоматизораат за тестирање во било кој дел и девел оперите куцаат тестови како што треба.
Ај молимте пиши ми во ПП околу ова што го наведе, не сум во тек дека имало измени во законот за породилно, иако тоа помпезно и на голема врата се бараше и се трубеше по медиуми, но мислам дека не стигна до измена и озаконување.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
776
Поени од реакции
1.042
Uzivaj u ego tripot bratu, ne planiram da se zamaram, dovolno e sto se pronajde.
Само направив споредба fulltime vs freelance, и ти опишав како е да работиш за странска фирма која ги нуди истите ако не и подобри поволности, кои верувам дека ги имаат многу членови на форумов кои работат ИТ, ама ете egotrippam јас според тебе.

Уживај, т.е. со среќа барање работа со сертификат од Semos :)
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
632
Поени од реакции
1.967
Само направив споредба fulltime vs freelance, и ти опишав како е да работиш за странска фирма која ги нуди истите ако не и подобри поволности, кои верувам дека ги имаат многу членови на форумов кои работат ИТ, ама ете egotrippam јас според тебе.

Уживај, т.е. со среќа барање работа со сертификат од Semos :)
Многу работи ти не сфаќаш ама нема везе, битно се најде у муабетот.
Јас одамна сфатив дека нема среќа барање работа со сертификат од Семос и на темава пишувам баш за тоа, некој да не ги повтори грешките што сум ги направил јас. Јас пак се снајдов на други начини ама има некој што последни пари ќе ги даде на глупостиве од академии и сертификати за да иде на интервју со некој инцел како тебе со его трип и на крај да му биде се за џабе, не навлегувам во тоа колку разбира, туку какви сте генерално 90% од таа индустрија. Лиглиња уалени.
Ова ти е последно внимание од мене на темава, продолжи од виското столче, секоја чест, најбољи си.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.905
Работат за ништо пари, ама и толку знаења имаат веројатно, не е само нашљакај код, пушни го и битно да работи у моментот. Мкд е најевтин пазар на Балкан, евентуално Турција да е поевтина. Сениор со скоро 10 год искуство се јавува на оглас во мк фирма и кога на интервјуто се стига до делот со плата, регрутерката го замолува да не бара многу голема плата пошто работата можел и некој со помалку искуство да ја заврши, а во огласот стои бараме сениор програмер.

Оди прошетај по фирмиве низ ск, ако најдеш вистински сениор програмер што може да превземе проект сам, и сам да го тера не само со код, туку и рефакторирање на код во смисол на креаирање на соодветна архитектура за легаси код, не верувам дека ќе најдеш многу такви луѓе, пошто работат само луѓе кои се очајни за работа и прифаќаат ниски плати.
Од Турција имаме рентано графички дизајнер, единствената мака беше што беше ептен слаб англиски и сакаше комуникација само со пишување (си кажа уште на почеток дека си преведува на нет тоа што му пишуваме). Дечкото го сработи за околу 750 евра бруто (имаше околу 5 недели турбо работа), во мкд на темата за програмери најдовме неколкумина што дадоа понуди за истото, и најефтината беше 2000 евра, а имаше и такви по 10+ илјади евра.

Од Виетнам имавме соработка со еден тим за ботови, специјално ги куцаа за нас. Ботовите работат перфектно, им зедов и поддршка, пуштаат нови верзии во рок од неколку саати кога има промена на платформата каде што се користат (за маркетинг). Ни го дадоа и кодот, прилично добро искуцан и осмислен, а цената беше колку да платам 2ца џуниори во мкд (она нема да го искуцаат 3ца сениори во повеќе од 2 месеци).

Не сме најпаметна нација, ниту со најдобра едукација, верувај ми побрзо ќе најдам добар програмер во земји со по 100+ милиони народ, отколку во 1.5 ;)
Автоматски споено мислење:

Има уште SWE што работат за 40-60К и овде во Македонија, 60-70% од тие што ги имам запознаено барем толку се платени (нето), башка тоа во многу фирми ги тераат да потпишат анекс на 2 години минимум за да можа да ги фрлаат од проект на проект и ги цедат максимално.

Кога уште бев на почеток, го слушнав терминот "human capital" или "human resources" и сваќаш дека си само лимон за цедење. Некои се радуваат на off-time за празници, платено боловање и се крстат на сигурна/стабилна работа. Како што си кажа @Lester Freamon, ако си добар во тоа што го работиш нема зошто да се плашиш.

Искрено јас гледам во најкраток можен рок да завршам работа за цела недела за да можам потоа на нешто мое да работам, пример 2 дена турбо таскови работам после 3 дена + 1 ден викенд работам лично за мене.

Фирма како фирма, гледа само да те искористи до максимум за да може шефот/CEO/stakeholders да дуплираат пари вгодина, дупло да вложат во маркетот/stocks/investments и ново Мерцедесче да воза, чиста работа. А за вработените Pizza Party Friday !
Си имал среќа со аутсорс фирмата, јас кога работев фриленс, немав платено ни денар ако не работам, не ги интересираше ни дали ти е празник, ни дали имаш некакви проблеми/обврски, и рмбав колку 2ца што работат во локални фирми. Немав ден испод 12 саати, а често се случуваше да имаме и по 14-16, кога ќе завршиш со работа правец во кревет, платен бев по ден, не по саати. Единствено бенефити беа работа од дома (пред коронарна), и добри пари, инаку бев повеќе изморен од било кога.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.506
Од Турција имаме рентано графички дизајнер, единствената мака беше што беше ептен слаб англиски и сакаше комуникација само со пишување (си кажа уште на почеток дека си преведува на нет тоа што му пишуваме). Дечкото го сработи за околу 750 евра бруто (имаше околу 5 недели турбо работа), во мкд на темата за програмери најдовме неколкумина што дадоа понуди за истото, и најефтината беше 2000 евра, а имаше и такви по 10+ илјади евра.

Од Виетнам имавме соработка со еден тим за ботови, специјално ги куцаа за нас. Ботовите работат перфектно, им зедов и поддршка, пуштаат нови верзии во рок од неколку саати кога има промена на платформата каде што се користат (за маркетинг). Ни го дадоа и кодот, прилично добро искуцан и осмислен, а цената беше колку да платам 2ца џуниори во мкд (она нема да го искуцаат 3ца сениори во повеќе од 2 месеци).

Не сме најпаметна нација, ниту со најдобра едукација, верувај ми побрзо ќе најдам добар програмер во земји со по 100+ милиони народ, отколку во 1.5 ;)
Автоматски споено мислење:


Си имал среќа со аутсорс фирмата, јас кога работев фриленс, немав платено ни денар ако не работам, не ги интересираше ни дали ти е празник, ни дали имаш некакви проблеми/обврски, и рмбав колку 2ца што работат во локални фирми. Немав ден испод 12 саати, а често се случуваше да имаме и по 14-16, кога ќе завршиш со работа правец во кревет, платен бев по ден, не по саати. Единствено бенефити беа работа од дома (пред коронарна), и добри пари, инаку бев повеќе изморен од било кога.
Секој со своите планови. Сигурно има некоја причина зошто фирми лоцирани во ЕУ, УК и САД бараат програмери исклучиво на тие пазари, а цените им се до 10 пати повисоки. Да го добивале истиот квалитет, нема резон да не си земат за поевтино.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.905
Секој со своите планови. Сигурно има некоја причина зошто фирми лоцирани во ЕУ, УК и САД бараат програмери исклучиво на тие пазари, а цените им се до 10 пати повисоки. Да го добивале истиот квалитет, нема резон да не си земат за поевтино.
Има, временски зони. Секоја голема програмерска фирма од Австралија, има барем уште толку (често на еден тукашен програмер по 5-10 таму) во Филипини, Индонезија, Виетнам, Индија.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.506
Има, временски зони. Секоја голема програмерска фирма од Австралија, има барем уште толку (често на еден тукашен програмер по 5-10 таму) во Филипини, Индонезија, Виетнам, Индија.
Ја зборам за огласите на линкдин од фирмите во регионите што ги набројав и сите вклучуваат географско ограничување. Да, временските зони може да бидат проблем, ама и кога ќе пребарам experience with indian programmers во гуглето не налетувам на wow реакции ко твоите. Не имплицирам дека во Македонија се поквалитетни програмерите, туку тоа што во Азија се многу евтини апсолутно не значи дека се лидери во нешто освен во евтина работна сила.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.905
Ја зборам за огласите на линкдин од фирмите во регионите што ги набројав и сите вклучуваат географско ограничување. Да, временските зони може да бидат проблем, ама и кога ќе пребарам experience with indian programmers во гуглето не налетувам на wow реакции ко твоите. Не имплицирам дека во Македонија се поквалитетни програмерите, туку тоа што во Азија се многу евтини апсолутно не значи дека се лидери во нешто освен во евтина работна сила.
Никакви wow реакции, само можам да споредам што добивам за парите кои ги плаќам. Целата филозофија е дека за 2-5 пати поскапа цена, мкд програмерите не нудат 2-5 пати поголема продуктивност, и уште помалку толку поголема креативност.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.506
Никакви wow реакции, само можам да споредам што добивам за парите кои ги плаќам. Целата филозофија е дека за 2-5 пати поскапа цена, мкд програмерите не нудат 2-5 пати поголема продуктивност, и уште помалку толку поголема креативност.
Ама што ги мешаш мкд програмерите? Рековме не ги бива.Еве бе пробај со програмери од Бугарија или Србија, поголеми пазари се и некои сериозни клиенти си земаат програмери од таму, значи загарантиран квалитет. Разликата меѓу тебе и сериозна компанија е што таа компанија нема да штеди средства на вредни ресурси кои ќе проба да ги задржи ако на долг рок испорачуваат тоа што се очекува од нив. Ако идеа со идеата доволно добра услуга за најмалку пари, тешко дека ќе задржат било кој. Или е тоа, или германскиве фирми што нудат по 100 к за сениор сериозно си ги утнале математиките, кога можат Ахван Гупта да си го земат за 650 евра бруто месечно. Да тргнеме шала на страна, има сериозни програмери од Индија, само и само што не живеат и работат во Индија.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.965
Поени од реакции
35.905
Ама што ги мешаш мкд програмерите? Рековме не ги бива.Еве бе пробај со програмери од Бугарија или Србија, поголеми пазари се и некои сериозни клиенти си земаат програмери од таму, значи загарантиран квалитет. Разликата меѓу тебе и сериозна компанија е што таа компанија нема да штеди средства на вредни ресурси кои ќе проба да ги задржи ако на долг рок испорачуваат тоа што се очекува од нив. Ако идеа со идеата доволно добра услуга за најмалку пари, тешко дека ќе задржат било кој. Или е тоа, или германскиве фирми што нудат по 100 к за сениор сериозно си ги утнале математиките, кога можат Ахван Гупта да си го земат за 650 евра бруто месечно. Да тргнеме шала на страна, има сериозни програмери од Индија, само и само што не живеат и работат во Индија.
Ти кажав, временски зони, а за да отворат канцеларии е заебано, многу корупција и тотално нефункционален систем. Големите корпорации потешко можат да заокружат вакви работи, имиџ, акционери, берзи...

Јас како поглуп не разбирам зошто престана да расте маркетот таму ако е толку добар кадар? Камо нови корпорации? Камо постојните да префрлат работа од други делови на светот и да се прошират?
Даноците се ниски, тоа не е изговор, а слабо нешто да се прошируваат и тие што се дојдени, ниту пак да дојдат нови.

Децава исто не ги зема никој, секој ден имаш по неколку постови на ФБ групите, на форумов исто тек тук, но некако тешко до работа, иако нели се е тоа добар кадар.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.825
Поени од реакции
18.506
Да де, временски зони
. Еве ова прво ми излезе од гуглето

Worked with quite a few Indian developers both based in the UK and in India. No positive experiences, generally poor quality, sloppy and very slow.

Worked with an Indian contractor in the UK recently (.Net development). He wrote procedural code, didn't understand basic OO principles, couldn't use git, didn't understand unit testing. He apparently had over 10 years experience. His code performed abysmally. Got rid of him after 6 weeks. Binned everything he had written.

Worked with a java based software house in bangalore. Even visited the site once. One of their releases introduced a lot of old bugs. They couldn't understand why. After 3 days of messing about we got fed up waiting for them and had a look at the jar files. We spotted that they'd merged old code in. We had to tell them.

Indian software house again, they upgraded their old client server software to a 3 tier. Didn't test it properly. Used a wizard. All the old client global variables were now global variables in the middle tier. It was a labelling system and thus mixed up print run data because of this.

Unless they get their act together software development in India is finished, in fact I suspect it already is. Yes executives will push for out sourcing as they are looking for short term cost gain but there are plenty of other countries offering cheaper services at much higher quality.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom