Soccer Manager (Kajgana World)

  • Креатор на темата .:makedonec:.
  • Време на започнување

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.296
Поени од реакции
12.659
Мислам во ред е. Не ти се игра, го напушти Зенит, нема потреба сега да влагаш во секој клуб и да донираш играчи на слабите.

Слаби се пошто 18 пати ја напуштија играта и менуваа клуб.

Јас бев најслаб, со Свонси против Реал, Барса, Челзи па еве со години си градам клуб и сега не би се ставил меѓу слабите.

Додека им давате играчи на менаџери што се на месец дена во лигава, старите менаџери како мене, Донев, Клипче, Чемпионс, Вардаровците двајца не можеме до нов играч да дојдеме веќе долго време.

Нема за што да играм веќе. На view match само ми се сведе лигава.
Да распродадам тогаш и јас што е квалитетно и да го напуштам клубот.
Кога беше слаб убаво ли ти беше кога ти донираа тебе играчи Клипче и Чемпионс?
Како шо гледам Ули и Кониг се сериозни и долго време се во играва и би било добро да им се помогне, а не по 300 играчи да чуваме во тим.
Ако толку ти е досадно направи свап со некого, не истите играчи ги чуваш 2 години.

Шо е до мене би останал и во Сити, ете раскупете ги Наполи.
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Оди во наполи каде каде поинтересно ќе биде. Добар тим имаат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Пак караници низ темиве за глупости.

Ако никој не го зима Наполи, нормално предност ќе си имаат послабите у лигава и тоа е тоа.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Екипо треба да се стави лимит на играчи ако сакате да е интересна лигава. Пошто како што има послаби и појаки, така има и 3-4 тима што го имаат секое ебано талентче во фудбалов и ете и јас не гледам зошто би правел трансфери во лигава, кога имам готов прв тим, а таленти секако неможам да земам. :)


Да удриме лимит од 35 играчи и да видите колку поинтересно ќе биде кога за да земеш еден талент, ќе мора да се откажеш од некој од играчите што веќе ги имаш.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.555
Поени од реакции
52.347
Лигата ќе си остане интересна ако оставите секој сам да си се снаоѓа и да се зајакнува и да игра како сака. Се додека има исфорсирано "балансирање" со некакви предности и секој со по 2-3 акаунти да пробува да направи нешто, нема да имаме никаков напредок.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Еве ако сакате да праиме реформи слободно ќе напраиме, нека има асални предлози и ќе средиме и тоа.

Интересна е лигата во секој случај.
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Kur ke mi limitirate ne davam mladunci, sukurac dodeka kupuvate Suarezi i Grizmani ja si kupuvav Mbape i Rasford za 100k eura.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.296
Поени од реакции
12.659
Екипо треба да се стави лимит на играчи ако сакате да е интересна лигава. Пошто како што има послаби и појаки, така има и 3-4 тима што го имаат секое ебано талентче во фудбалов и ете и јас не гледам зошто би правел трансфери во лигава, кога имам готов прв тим, а таленти секако неможам да земам. :)


Да удриме лимит од 35 играчи и да видите колку поинтересно ќе биде кога за да земеш еден талент, ќе мора да се откажеш од некој од играчите што веќе ги имаш.
како админ можеш ли да чепкаш во сетингс на лигата?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Кога беше слаб убаво ли ти беше кога ти донираа тебе играчи Клипче и Чемпионс?
Како шо гледам Ули и Кониг се сериозни и долго време се во играва и би било добро да им се помогне, а не по 300 играчи да чуваме во тим.
Ако толку ти е досадно направи свап со некого, не истите играчи ги чуваш 2 години.

Шо е до мене би останал и во Сити, ете раскупете ги Наполи.
Додека ние игравме Ули се откажа, па после година дена се врати. Нема што да се жали.

Да не барам стари постови... и јас им оставав играчи на слабите тимови, но во договор со останатите менаџери во лигава.

Што направи и во КЛЕ ти?
Зема тим до добар буџет, изнакупи 20тина солидни играчи и го напушти.
Сега ќе чекаме до април за да им помине трансфер бан.

Сериозност 0


Околу лимит на играчи, не.
Додека вие имавте буџет да праќате максимални суми за секој еден слободен играч, јас се радував на млади од по 600к :D
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.147
Поени од реакции
4.541
Се слагам со Дани у ситуацијава, никад не сум се бунел за ништо, ниту па сум плачел. И јас почнав со осакатен тим, ама па не сум се жалел и сум пробувал цело време да направам тим, башка што никој не ми поклонил играч, и за да земам јак секогаш сум се откажувал од некој јак од мој тим. Доста беа глупостиве со напуштање екипи и поклонување играчи, и мене лигава веќе ми станува неинтересна, никој нејќе да преговара, сите набутале по 35 играчи у екипа, нит има што да купиш нит некој сака да преговара
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.555
Поени од реакции
52.347
Еве ако сакате да праиме реформи слободно ќе напраиме, нека има асални предлози и ќе средиме и тоа.

Интересна е лигата во секој случај.
Лошото е што се изгуби најинтересниот дел од играта, а тоа е кога повеќе тимови ќе се борат за еден играч, па преговарање меѓу менаџерите, да пробаш да го надмудриш другиот, па дури и да го зезнеш некако ако успееш. Тоа е интересното во играта затоа што ни доловува да речам некој реален момент, да се ставиме ние во улога на менаџери. После кога се игра сезоната баш ништо не е во наши раце, ти дава играта рандом симулиран резултат и тоа е тоа.
Нема потреба од никакви реформи. Потребно е само секој да игра со по еден акаунт и секој да е оставен да си се снаоѓа самиот. Секој да си има посебна, своја стратегија како да дојде до тоа што го сака (а не им е на сите примарна цел да освојуваат титула).
Мене најглупи ми се тие договорени трансфери од неменаџирани тимови, или па напушташ и ај ќе бираш на кој да распродадеш. Секој треба да си е со еднаква шанса да дојде до било кој играч. Во моментов доколку никој не се меша, сите имаме исти шанси за било кој играч. Не може да се зима за предност тоа што јас, ти и другите што сме од почеток тука, имаме веќе добри тимови. Никако не може да се зима за предност затоа што воопшто не сме ние криви што некој се приклучил подоцна, или уште полошо се откажал, па после му текнало дека пак сака да игра и сега мора ние да се грижиме да му направиме добар тим. Нека се снајде како знае, и мене не ми беше ваков Реал на почеток (да, ок, секако Реал е јак), ама низ годините сум пробувал да си го направам јас како сакам, сум преплаќал играчи, сум правел стварно нелогични трансфери доколку имам некоја замисла. Ни на крај памет не би ми дошло доколку се откажам сега и се вратам за некој месец, да се бунам тука и да ви барам појаки играчи дека слаб ми бил тимот. Самиот сум си крив за тоа и сам мора да најдам начин како да се подобрам.
Исто и некаква лимитација на број на играчи е огромна глупост затоа што не се они криви што што дур ние фрлавме тешки пари на ѕвезди, они отишле со друга стратегија, да купуваат млади играчи. Секој со својата стратегија, и стварно сметам дека е огромна глупост да обвинувам некој затоа што си имал стратегија уште од почеток за која сум сфатил дека сега и мене ми се свиѓа. И јас би ги сакал Мбапе и сличните во тим, ама не ми е Џими крив што ги земал нив дур јас сум се трудел да зимам ѕвезди.

Значи секој со еден акаунт и секој нека си се снаоѓа како знае. Ете трансферот на Кутињо испадна една од најголемите глупости што се случиле во играва затоа што требаше сите да си имаат шанса да го потпишат. Јас секако ќе ја повлечев понудата, само онака пуштив за да видам што ќе пишувате. Ама ете и да го земев јас Кутињо, ќе отворев можност двајца играчи што ми играат редовно да продадам затоа што ќе морав да избалансирам. Доста клубови имаат комплетни тимови, па ете јас ако сакам да донесам јак играч од неменаџиран тим, секако ќе морам после да продадам исто јак играч затоа што не можам секако сите да ги задржам. Дури и да сакам, ќе бидам принуден покасно да продавам поради консернс затоа што нема шанси толку играчи да задоволам. Доколку секој си игра сам и за себе, ќе си се балансира играта секако.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Го давам Рикардо Родригез за замена. Да не мислите дека е ради статистиката, Хазард ми е задолжен за прекини затоа е 0-0. :D


Един Џеко исто така. :P Дури може и Модриќ.
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Бреј за замена дава мртов лев бек, дај ако не ја Блинд да го дадам за замена. Продај таму џубрето.:pos:

Што се однесува до баланси би милк на лигава тоа едино со кастом лига, кога ќе ја прајме по наши правила и секој ќе има исто оружје у руки да пуца. Веќе покушавме со ЛЕ да биде балансирана лигата, али пак некој е послсб, некој појак.

Што се однесува до лимитирање тоа као кладионичар највише мрзам, а и лигата има сама лимит до 300 играчи у тим. У превод мора да продадам за да купам.
И не е тачно дека нема млади играчи, идете на трансферс, па онда на срч и наместете од 15-21, за педофилите од 15-18:icon_lol: и ќе видите дека има младунци милион. Е сеа нормално дека нема со 91 рејтинг, али што мислите колку имаше рејтинг Мбапе коа го купив??? Што мислите за колку Гејпионс кој сега плаче за лимитирање го продал Рашфорд у Морекамбе & Вукомб???
За добар менаџер увек ќе има младунци ако знае да ги открие. Секој ден нови фудбалери се раѓаат.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom