Skopje East Gate

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
сигурно до твоите аус долари им дошло
таман работа, ќе си пукнат они едно 100к евра на аликација на некое синче на дуи или сдсм и ќе си го пријават тоа како трошок. кога треба да се плати данок помалку ќе се плати па место тебе да ти ја асфалтираат улицата некој ќе се вози у бмв.

јас секако не губам време у мкд по шопинг центри па и да се скренам до сајмиште, хм, може онака туристички да видам што изградиле ако немам нешто попаметно да правам
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
таман работа, ќе си пукнат они едно 100к евра на аликација на некое синче на дуи или сдсм и ќе си го пријават тоа како трошок. кога треба да се плати данок помалку ќе се плати па место тебе да ти ја асфалтираат улицата некој ќе се вози у бмв.

јас секако не губам време у мкд по шопинг центри па и да се скренам до сајмиште, хм, може онака туристички да видам што изградиле ако немам нешто попаметно да правам
трговскиов е приватен бизнис така да и милион евра да фрлат на апликација е нивна работа. Не ве разбирам што се устручавате толку кога тоа не се ваши пари.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
трговскиов е приватен бизнис така да и милион евра да фрлат на апликација е нивна работа. Не ве разбирам што се устручавате толку кога тоа не се ваши пари.
ако не сите да си измислуваме трошоци и да фрламе пари па никој да не плака данок? во секоја нормална држава апликацијата за трекинг е државна и има причина зошто тоа е така
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.816
ако не сите да си измислуваме трошоци и да фрламе пари па никој да не плака данок? во секоја нормална држава апликацијата за трекинг е државна и има причина зошто тоа е така
трекингот е паметна работта, на тој што му е чист образот никогаш не би се замарал со тие работи, тој што мути све не му чини нешто. Ако нејќеш апликација, секогаш имаш печатен сертификат од матичен и со него да влезеш. Али вас ве боли ваљда што нема да можете да влегувате со фалцификати, па затоа толку сте возбудени
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
трекингот е паметна работта, на тој што му е чист образот никогаш не би се замарал со тие работи, тој што мути све не му чини нешто. Ако нејќеш апликација, секогаш имаш печатен сертификат од матичен и со него да влезеш. Али вас ве боли ваљда што нема да можете да влегувате со фалцификати, па затоа толку сте возбудени
treking od drzavata pa makar i od severna ok, ama ne od privatna institucija kapiras? sto ako jas nekam da im gi dadam mojte podatoci na niv?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
sto ako jas nekam da im gi dadam mojte podatoci na niv?
Па нема да одиш таму и тоа е тоа.

Ова твоево е исто како стариве на Фејсбук кога се регистираат и внесуваат точни податоци, па после се бунат Фејсбук како им крадел податоци и знаел се за нив LOL
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Па нема да одиш таму и тоа е тоа.

Ова твоево е исто како стариве на Фејсбук кога се регистираат и внесуваат точни податоци, па после се бунат Фејсбук како им крадел податоци и знаел се за нив LOL
razlikata e sto na fb ti davas soglasost koga se ZACLENUVAS. ovde ne se zaclenuvam, ne davam soglasost nikade nego mi gi sobiraat informaciite kriejki se zad toa deka si pravat nivna covid aplikacija.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
razlikata e sto na fb ti davas soglasost koga se ZACLENUVAS. ovde ne se zaclenuvam, ne davam soglasost nikade nego mi gi sobiraat informaciite kriejki se zad toa deka si pravat nivna covid aplikacija.
Па не може да си прават нивна апликација, да не претеруваме.
Нема од каде да влечат податоци.

Мора да бидат поврзани со базата на Мој Термин, така да сумњам дека ова е апликација, туку може е брендиран фенси-шменси графички интерфејс (на Мој Термин).
А ако прават апликација и им ја даваат базата на Мој Термин за употреба/проверка - тогаш проблемот е во Мин. за здравство и во Агенција за заштита на лични податоци, не во Ист Гејт.

Додуше, сега кога размислам, кога се скенира QR кодот - ги содржи сите податоци, не им треба база.
И пак се враќаме на тоа дека проблемот е во Министерство за здравство што издава QR кодови кои носат до лични податоци.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Кодот од сертификатот е само линк до сајтот на министертсво, а таму има само име и презиме и датум на вакцинација. Нема лични информации. Најмногу што можат да имаат увид е колку си редовен посетител.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Па не може да си прават нивна апликација, да не претеруваме.
Нема од каде да влечат податоци.

Мора да бидат поврзани со базата на Мој Термин, така да сумњам дека ова е апликација, туку може е брендиран фенси-шменси графички интерфејс (на Мој Термин).
А ако прават апликација и им ја даваат базата на Мој Термин за употреба/проверка - тогаш проблемот е во Мин. за здравство и во Агенција за заштита на лични податоци, не во Ист Гејт.

Додуше, сега кога размислам, кога се скенира QR кодот - ги содржи сите податоци, не им треба база.
И пак се враќаме на тоа дека проблемот е во Министерство за здравство што издава QR кодови кои носат до лични податоци.
ne se bunam jas samo idam od ona sto e napisano u statijata. valjda menadzerot sto go vrsi intervjuto znae sto zbor

Дополнително, ние правиме напори да воспоставиме систем каде што самата валидација на ковид сертификатите ќе биде реална. За таа цел купуваме апликација која во реално време, врз основа на интернет валидација, проверува дали сертификатот кој што го презентира посетителот е валиден, објаснува Давков.

znaci sekade u svet si ima drzavna aplikacija za treking itn.... ova e prvo dzabe frlanje pari, vtoro navleguva u privatnost od kaj znam jas kakvi bagovi moze da ima ovaa aplikacija i treto zosto bez moja soglasnost da sobiraat info za mojte shopping naviki? ne e samo qr kodot i licnite podatoci ova ke mapira kade si vlegol i slicno
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
Па „купуваме апликација“ може да значи пакет од скенери на QR кодови и една обична апликација за читање QR кодови, како што ги има мал милион.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Кодот од сертификатот е само линк до сајтот на министертсво, а таму има само име и презиме и датум на вакцинација. Нема лични информации. Најмногу што можат да имаат увид е колку си редовен посетител.
moze lesno da mapira i dvizenje pa i naviki, potrosuvacka i slicno...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom