Skopje City Mall

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
по глупо нема од ова само кај нас..... ќе ми кажува државата јас дали да работам на празник или во сабота и недела......па и да си доплатам за тоа.... цццц
Па фала богу... постојат работнички права и ќе си ја прашуваш државата и ќе ги почитуваш законите.
 
П

Пепси_

Гостин
Па фала богу... постојат работнички права и ќе си ја прашуваш државата и ќе ги почитуваш законите.
абе ајдее ??? ако јас сум газда на било која дејност што има некој да ми кажува кога да работам ако се е легално ? а работникот слободно ќе си се договоре пред да бара работа ако не пријатно.

од кога знам татко ми нон стоп работел некогаш за било кои празници,никогаш немал "не работна ден" "државен празник", приватна фабрика е и не го интересира дали е велигден или бадник.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Работењето на државни празници е изводливо, преку превземање на некои административни и правни постапки (донесување одлука за тоа на ниво на фирма и други работи). Ова е за приватните фирми.
Приватните фирми ако така без исполнување на овие услови работат, сигурно ќе бидат казнети.
Во минатото имаше акции на трудова, специјално за оваа работа, на празници, по приватни фирми. Фрштеа казни.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
абе ајдее ??? ако јас сум газда на било која дејност што има некој да ми кажува кога да работам ако се е легално ? а работникот слободно ќе си се договоре пред да бара работа ако не пријатно.

од кога знам татко ми нон стоп работел некогаш за било кои празници,никогаш немал "не работна ден" "државен празник", приватна фабрика е и не го интересира дали е велигден или бадник.
ти ако си газда и да кажам ок (иако и за тоа треба да ги исполниш условите) да си работиш, али затоа за другите има нешто што е наречено “работнички права“! и сметам дека секој (секој без исклучок) газда треба коректно да ги третира работниците, а не ко да се стока. а од овој твој коментар можам само да приметам дека ти не би бил коректен :( не е финтата да си јак (газда) и да се изживуваш над слабите (работниците). напротив, ако газдата е ок (има доблест да ги согледува сите аспекти во работата), тогаш работникот ќе даде 110% од себе. прост пример, да не именувам име на фирма, али и покрај тоа што плаќа повеќе од добро, секогаш има плус на платата, а воедно еднаш годишно и ги води на 4-5 дневни одмори на рачун на фирмата. пази, зборам за приватна фирма!!! но затоа секогаш кога треба дечките и девојките се даваат комплетно на зададената работа. криво ми е што не сум во таа бранша, иначе прв ќе застанев во редот да се вработам таму.
ај доста е, го отерав муабетот на друга страна, а беше за ситимол.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Сега ми е многу појасно од каде ги пренесува информациите за инвестиции, он е самиот инвестиција во сити мол :pos:
Незнам што е смешно, ај ти си знаеш голема си. Што се однесува околу дневниците, кај нас плаќаат 150% дневница за работа на празник, и плус периодот од 22-24часот,односно кога сме втора смена тие 2часа ни ги плаќат како ноќен труд. Зборам значи само за компанијата во која работам, како е во другите искрено незнам. На некој може ова ќе му биде чудно, но е вистина.И инспекција кога дошло во неколку наврати фино лепо имат проверено за ова околу празнично плаќање и до сега не нашле ништо.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Газдите на Сити Мол диктираат кога и од колку до колку ќе се работи. Сите дуќани мора да го почитуваат тоа.
Требаше за Велигден да се работи од 12 до 8, ама го направија од 10 до 8.
Трагично ми беше денес што 100 души ме прашаа дали ќе работиме утре -.-

И прочитав некој коментар за муслимани/православни дека се менуваат за празници. Конкретно кај нас нема многу можност за менување со смени, повеќето се православни и сакале неќеле ќе си дојдат ако се пишани на распоред.
Јас работев за католичкиот Божиќ и Велигден и никој не ме праша дали ми е празник или не.
Приватни фирми се, нормално е да не се замараат со вакви ствари.


Ама добро, сепак ние работените во Сити Мол потпишуваме посебен договор за немање живот. Така да неаме гајле.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.540
Газдите на Сити Мол диктираат кога и од колку до колку ќе се работи. Сите дуќани мора да го почитуваат тоа.
Требаше за Велигден да се работи од 12 до 8, ама го направија од 10 до 8.
Трагично ми беше денес што 100 души ме прашаа дали ќе работиме утре -.-

И прочитав некој коментар за муслимани/православни дека се менуваат за празници. Конкретно кај нас нема многу можност за менување со смени, повеќето се православни и сакале неќеле ќе си дојдат ако се пишани на распоред.
Јас работев за католичкиот Божиќ и Велигден и никој не ме праша дали ми е празник или не.
Приватни фирми се, нормално е да не се замараат со вакви ствари.


Ама добро, сепак ние работените во Сити Мол потпишуваме посебен договор за немање живот. Така да неаме гајле.
и продавниците за облека, обувки и такви ствари ке работат :unsure:
 
Член од
24 март 2012
Мислења
137
Поени од реакции
119
:cenzura: Страмота е да пишувам но ајде. Денес шетав така низ city mall. Во гтц ми кажа една другарка дека има убави хеланки а одамна барам па појдов во манго. :facepalm: Одам таму, разгледувам на секаде..нема, одам кај девојката на каса и викам културно и учтиво.Девојко потребно ми е...така вика само момент за 5 мин, имаме само во магазин се o_O ( the fuck, тие халанки, блузи и што уште не се изложени се за во магазин или o_O ) и виде како ја гледам и појде...девојкава се врати као демек и ѕвони телефон. Се јави потоа одма исклучи по неполна минута. И ми вика девојко има хеланки ваква боја како на кошула, како праска, како ова како она...шо бројче носиш и какви сакаш да ти дадеме :facepalm:. И јас и кажувам дека сакам од сите бои да видам и таа како ме погледна како да и реков ајде сега да ми порачаш суши и истите плати ги. И океј као демек појде до магазин и за 10 секунди иди и вика девојче за 10 мин ќе ти покажам хеланки. Нормално дека не чекав. И уште нешто.. каде има за 1000 ден ланче ?! само во манго :pos:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И јас и кажувам дека сакам од сите бои да видам и таа како ме погледна како да и реков ајде сега да ми порачаш суши и истите плати ги.
:pos::pos:
Браво ме пресмеа.
 
П

Пепси_

Гостин
Бедови..... роба имат како да сме есен не лето да иде. Немат ништо ново сменето,а и тоа што го имат кој го бира алал да им е.

А случкава мене во pullandbear со патиките ми се случи. Гледав патики,одам после 1 недела пак гледам ги нема други ставиле,и го прашувам дечкото имавте патики тука стоеа такви и такви ? - ааа сега да видам и влева во тоа собата и ми ги носи wtf ??? епска работа. а овде изложено 3 пара голема работа овие па ги кренале ццц
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Бершка, Пул&Беар и Спрингфилд работат во недела? Ако да, од колку до колку?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom