Skopje City Mall

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.797
Поени од реакции
29.316
,,,koga veke zboruvame ,za nerabotenje okolu praznicite,,
,,,iako se proglaseni za drzhavni praznici nekoi dejnosti shto se od opshtestveno gragjanski interes ,,sigurno deka ke rabotat,,,a i zgora na toa shto megju vrabotenite ima meshovit sostav i se menuvaat spored toa ,koj shto konfesija e ,,,nie pravoslavnite gi menuvame muslimanite koga se nivnite bajram praznici,,,a tie menuvaat koga e bozhik i velikden za nas pravoslavnite ,i nema nishto losho vo toa,,,
,,a za pravnata regulativa ,,,aj sega i site sendvichari ,,restorani ,,kafu;linja ,,pa i ovie mrketive,,da gi zatvorime,,,sho lugje sme ,,,se praime i kupuvame vo posleden moment,,,ushte toa fali ,,,da bidat zatvoreni ovie dejnosti od gragjanski interes,,
,,,aj pozdrav ,,,i srekni ni praznici,,,(y)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
нели најстрого ќе бидат казнети институциите кои работат на Велигден/Божиќ а да не се од здравство?
Освен ако не им платат дупла празнична дневница, така можат да работат :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.073
Поени од реакции
11.441
Освен ако не им платат дупла празнична дневница
Се сомневам во ова, колку што паметам arheolog работи таму па може да каже дали навистина исплаќаат дупла дневница.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Се сомневам во ова, колку што паметам arheolog работи таму па може да каже дали навистина исплаќаат дупла дневница.
Сега ми е многу појасно од каде ги пренесува информациите за инвестиции, он е самиот инвестиција во сити мол :pos:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Нормално, но затоа се платени повеќе тие што работат.
И знам со сигурност дека се во Рамстор (не можам да тврдам за сите), и се менуваат по празници (овој го работиш, тој не). При вработувањето те прашуваат дали си слободен да работиш за празници. Ако не им одговара, зошто прифатиле услови кои не им одговараат?
Нормално е да работи нешто, макар е и државен празник.
Јас лично на ден Велигден имав потреба од некои работи - итно ми требаа - и цела среќа Рамстор ми работеше.
И јас задоволен муштерија, и тие плус парички.
Волкот сит, овците на број.
Абе и за мене е супер што работат- како купувач и мене ако ми треба нешто ќе претрчам и ќе купам ама јас дома ќе празнувам а некој ќе мора да работи само за некој да не претрча. Разбирам да треба да работи аптека, болница или што и да е од здравство ама City Mall... па ексик нека е, ќе издржиш и без тоа што ти притребало.
Евентуално ако работниците од православна вероисподет не добијат слободен ден, е тоа е веќе друго.
Од друга страна не верувам дека ти да би била волку разбирлива доколку требаше ти да работиш таму и дали ќе беше сит волк ако некој ти претрчаше да си купи нешто хитно што му затребало?

Впрочем и не е муабетот за тоа што се разботи на празник, и јас на брод работам на сите празници и тоа е ама сум на туѓа територија која не ни знае дека Македонија постои. Од друга страна пак во моја земја сакам моите државни празници да се почитуваат.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Не е ни до вероисповедта, ни до државата, ниту пак шошонските газди на молов.....конзумеризам, придобивки од капитализмот, непочитување на основните човечки права по секоја цена....ако сакаат и душата ќе им ја земат на вработените....
Мора да работат кутрите кога има од другата страна луѓе што купуваат работи што не им требаат со пари кои ги немаат во секое време од денот и годината...
На крај празниците целосно ќе ја изгубат смислата, сите ќе станеме една нација на земјава - задолжени потрошувачи....
Цела Европа ќе организира синдикални протести, само кај нас роштиљот ќе се премести еден ден понапред, пошо актуелниве имаат алергија од комуњарски празници....
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
целата оваа калакурница почна со рамстор. до тогаш колку толку во празници не се работеше. маркетите од сабајле можеби, али толку. е со рамстор настана хаос. им беше дадено за право да можат да работат за празници, а они пак тоа го вметнаа во договорот со закупецот дека ако не работи за празник дека ќе плаќа пенали (казна) на рамстор затоа што рамсор бил ТЦ кој работи 365 дена во годината. и после тоа и џамбо, сега и ситимол, све гниди до гниди.
ДА, и ова наше ново капиталистичко опшество игра голема улога, но ....... ако некој е прво совесен, а второ и солидаред, никогаш нема да иде во тие денови да купува. едноставно ќе си се спремиш ко што треба, ко што беше порано, навремено и нема да мораш да им го билдаш егото на тие гниди дека се “потребни“. ко да луето што им работат да немаат потреба да бидат дома со своите.
П.С. има неколку професии, дејности кои едноставвно се за тоа предодредени и тука нема “пардон“. ај ќе почнам со полиција, војска, па работа во фабрика, па лекари (и тоа не сите лекари, дежурни екипи), обезбедување, телекомуникации, пожарна и мислам дека тука некаде би завршил списокот. се друго треба да празнува па каков и да е празникот.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.797
Поени од реакции
29.316
,,,,,:pos:,,,,,ajmo narode makedonski,,,,,TEPACHKAAAAAAAAAA,,,

,,,aj nekoj neka otvori,,,kako se narekuvashe toa ,,,anketa beshe li ne beshe li,,,

,,,,,,,za VS protiv,,,,
,,,,,,,tuuuu kaj mi e sekirchetoo,,,:ROFLMAO:,,,
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.342
Поени од реакции
79.152
нели најстрого ќе бидат казнети институциите кои работат на Велигден/Божиќ а да не се од здравство?
Тоа важи само за кафирски фирми.
Алах не дозволува световни закони да важат за верните алахови робови, за кои е единствено меродавен шеријатскиот закон.
Велигден е кафирски празник.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Абе и за мене е супер што работат- како купувач и мене ако ми треба нешто ќе претрчам и ќе купам ама јас дома ќе празнувам а некој ќе мора да работи само за некој да не претрча. Разбирам да треба да работи аптека, болница или што и да е од здравство ама City Mall... па ексик нека е, ќе издржиш и без тоа што ти притребало.
Евентуално ако работниците од православна вероисподет не добијат слободен ден, е тоа е веќе друго.
Од друга страна не верувам дека ти да би била волку разбирлива доколку требаше ти да работиш таму и дали ќе беше сит волк ако некој ти претрчаше да си купи нешто хитно што му затребало?

Впрочем и не е муабетот за тоа што се разботи на празник, и јас на брод работам на сите празници и тоа е ама сум на туѓа територија која не ни знае дека Македонија постои. Од друга страна пак во моја земја сакам моите државни празници да се почитуваат.
Ако зборуваме за легално работење (мислам дека конкретниот т.ц. сеуште работи легално), на Велигден, Бајрам, Духовден итн никој не работи, освен оние кои прифаќаат да работат. И за тоа се платени празнично,


За 1 мај во ресторан ќе одам, како и повеќето години, нема смисла само аптеки и доктори да работат.
Јас лично имам работено на Божиќ, не се почувствував повредена поради тоа, посебно зошто добра сума добив зошто работам на државен празник.
Никој не ги тера со сила да работат, денес за обичен келнер се прави договор, а не па за нешто повеќе, така што ако некој работи за државен празник - тоа е предвидено во договорот меѓу него и работодавецот.
--- надополнето: 30 април 2013 во 14:13 ---
Инаку, не сум видела до сега земја каде што за државен празник ништо не работи.
Еве, последно, на 4 Јули во САД, маркетот работеше со полна пареа. Бензински, ресторани, сендвичари... се работеше :)
--- надополнето: 30 април 2013 во 14:14 ---
нели најстрого ќе бидат казнети институциите кои работат на Велигден/Божиќ а да не се од здравство?
Зошто така и од кога ова?o_O
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако зборуваме за легално работење (мислам дека конкретниот т.ц. сеуште работи легално), на Велигден, Бајрам, Духовден итн никој не работи, освен оние кои прифаќаат да работат. И за тоа се платени празнично,


За 1 мај во ресторан ќе одам, како и повеќето години, нема смисла само аптеки и доктори да работат.
Јас лично имам работено на Божиќ, не се почувствував повредена поради тоа, посебно зошто добра сума добив зошто работам на државен празник.
Никој не ги тера со сила да работат, денес за обичен келнер се прави договор, а не па за нешто повеќе, така што ако некој работи за државен празник - тоа е предвидено во договорот меѓу него и работодавецот.
--- надополнето: 30 април 2013 во 14:13 ---
Инаку, не сум видела до сега земја каде што за државен празник ништо не работи.
Еве, последно, на 4 Јули во САД, маркетот работеше со полна пареа. Бензински, ресторани, сендвичари... се работеше :)
--- надополнето: 30 април 2013 во 14:14 ---

Зошто така и од кога ова?o_O
одамна е ова поготово за приватен сектор, не смее да се работи на верски празник освен дежурство нели, болници, пожарна, полиција.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
одамна е ова поготово за приватен сектор, не смее да се работи на верски празник освен дежурство нели, болници, пожарна, полиција.
Сигурно има опција да работи, кога се и сешто работи за државен празник :)
Сите кафичи/ресторани/кафани, Рамстор од секогаш работел, маркети има што работат 24/7....
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Има мислам опција си плаќаш за да работиш на такви државни празници, не ме држете за збор :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сигурно има опција да работи, кога се и сешто работи за државен празник :)
Сите кафичи/ресторани/кафани, Рамстор од секогаш работел, маркети има што работат 24/7....
како што кажа Кумплунг, има можност за плаќање и да го обавестиш некое од министерствата бог знае кое беше ама не ми текнува што друго се праеше.
 
П

Пепси_

Гостин
по глупо нема од ова само кај нас..... ќе ми кажува државата јас дали да работам на празник или во сабота и недела......па и да си доплатам за тоа.... цццц
 

Kajgana Shop

На врв Bottom