Serie A 2018/2019

Дали Скудетото ќе остане во рацете на Јувентус?

  • Да

    Гласови: 82 50,3%
  • Не

    Гласови: 32 19,6%
  • Интер

    Гласови: 28 17,2%
  • Рома

    Гласови: 7 4,3%
  • Наполи

    Гласови: 7 4,3%
  • Милан

    Гласови: 20 12,3%
  • Фиорентина

    Гласови: 5 3,1%
  • Лацио

    Гласови: 4 2,5%
  • Друг тим

    Гласови: 3 1,8%

  • Вкупно гласачи
    163
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 ноември 2014
Мислења
3.802
Поени од реакции
8.936
Гвардиола тера бизниси со газдата на Сити, изврзани се ко Минчо и Червар.
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.486
Поени од реакции
-759
Sto znam sega za sega ne veruvam deka saka gvardiola da si odi od siti, no ako se znae deka gvardiola ne ostanuva premnogu vo eden klub, nikogas ne mozes so sigurnost da tvrdes deka kje ostane podolg vremenski period.

Jas mislam deka gvardiola kje tera vo siti uste edna ili dve sezoni za da osvoi liga na sampioni, posto veruvam deka siti vo sledni dve godini osvojuva LS, pa posle kje trazi nov predizvik.
Neznam kade imav citano i dali e vistinska izjavata deka ne planiral uste mnogu da bide trener.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.551
Поени од реакции
21.574
Inter od sekogash imale top dresovi, ama ovaa godina nema ni T od top.
Katastrofishen.
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.673
Поени од реакции
2.725
Ќе биде, така да кажам “интересно“ да се види Гвардиола во Јувентус. Сфаќам дека ги навлажнува фановите на Јувентус, сасвим разбирливо е тоа, ама јас се прашувам кои би биле причините на самиот Гвардиола да се повлече од тимот на Сити баш сеа коа на некој начин го изгради по своја мерка и перформансот му оди во нагорна линија, му носат играчи како што ќе покаже со прст, створи основа и машина која може само боља и боља да биде и можда е најблиску до тоа да нападне и ЛШ од деновите коа беше во Барселона.

Ако Гвардиола дојде во Јувентус јас би очекувал бар 400 милиони меркато, затоа што неговата философија нема што да бара во ростерот на Јувентус. Среден ред со Матуиди, Џан, Бентанкур, па еве и Погба рецимо е створена за тренер ко Мурињо или Алегри, за Гвардиола никако не е. А знаеме кои се цените денеска на квалитетни техничари средњаци. Во Јувентус нема играчи ко Стерлинг, Агуеро, Бернардо и Давид Силва, Де Брујне, па и Сане. Од Јуве, материјал за стилот на Гвардиола може да е Пјаниќ кој се спомнува за продажба, Ремзи кој е мистерија од појше аспекти, евентуално Кансело и Дибала кој исто така се спомнува за продажба и можда уште еден двајца кои би ги откопал тој сам, затоа што има увек такви падобранци. И нормално, Роналдо кој со Гвардиола ќе мора да се подвргне на тимот и колективот, работа која за него е увек тешка. И да не се разбереме погрешно. Не викам дека Јувентус нема квалитетни играчи, туку зборам за карактеристики на играчи.

Баш ме интересира планот и идејата на Јувентус и сакам да видам дали имаат визија или ова се панични и очајнички потези за да се освои проклетата Лига на шампиони и да се факторизира уште појше во Европа, работа која со Кики Ронално, будимо реални, не им успеа. Тој продава дресови, навлажнува фанови, решава сам утакмици, носи баук и квалитет, ама не донесе сам ЛШ, засега, а реално, затоа беше ангажиран. И Гвардиола сам, во краток рок, без огромен буџет или без Меси во тим, не носи ЛШ. Што уствари и се покажа низ годиниве. Дали би им се исплател Гвардиола на Јувентус во овој момент и со овој тим, во оваа конкуренција, тие си знаат. А богами и Гвардиола си знае. Од моја перспектива во моментов, премин на Пеп од Сити во Јуве за него сам би бил салто мортале. Екскурзија која не сум сигурен дали му треба во животот.

Чудно се понаша Јувентус во ситуацијава. Да го тргнеш Алегри (кој успат не го сметам за тренер кој некогаш некому ќе донесе ЛШ), а да немаш в рака решение бар на негово ниво, ако не и боље, мене ми е чудно. Поготово со циклус на средина или во ек. Ова не е завршен циклус на Јуве па као ајде, се заситија, дајте промена и свежина, као Милан и Анчелоти коа се разделуваа, ова е момент коа Јувентус мора да се држи на позиција или да оди нагоре. Ќе биде интересно да се види за кого го тргнаа Алегри и како ќе изгледа Јувентус следна сезона, дали со поголеми шанси за ЛШ, со исти или со помали. Затоа што, играта е таму, за тоа се бори Јувентус очајнички, Серие А е прошла ствар за нив, нели.

Ќе речете, глеај си го Милан, крши глава, ама анализите околу Милан више ги иам апсолвирано до таа мера да ми се дојдени преку топките, затоа малце си мозгам околу другиве, ништо страшно.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
So angaziranjeto na Kiki a sea i Gvardiola, Juve e edinstven od Italija sto e vo kremot na svetskiot fudbal..
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Ќе биде, така да кажам “интересно“ да се види Гвардиола во Јувентус. Сфаќам дека ги навлажнува фановите на Јувентус, сасвим разбирливо е тоа, ама јас се прашувам кои би биле причините на самиот Гвардиола да се повлече од тимот на Сити баш сеа коа на некој начин го изгради по своја мерка и перформансот му оди во нагорна линија, му носат играчи како што ќе покаже со прст, створи основа и машина која може само боља и боља да биде и можда е најблиску до тоа да нападне и ЛШ од деновите коа беше во Барселона.

Ако Гвардиола дојде во Јувентус јас би очекувал бар 400 милиони меркато, затоа што неговата философија нема што да бара во ростерот на Јувентус. Среден ред со Матуиди, Џан, Бентанкур, па еве и Погба рецимо е створена за тренер ко Мурињо или Алегри, за Гвардиола никако не е. А знаеме кои се цените денеска на квалитетни техничари средњаци. Во Јувентус нема играчи ко Стерлинг, Агуеро, Бернардо и Давид Силва, Де Брујне, па и Сане. Од Јуве, материјал за стилот на Гвардиола може да е Пјаниќ кој се спомнува за продажба, Ремзи кој е мистерија од појше аспекти, евентуално Кансело и Дибала кој исто така се спомнува за продажба и можда уште еден двајца кои би ги откопал тој сам, затоа што има увек такви падобранци. И нормално, Роналдо кој со Гвардиола ќе мора да се подвргне на тимот и колективот, работа која за него е увек тешка. И да не се разбереме погрешно. Не викам дека Јувентус нема квалитетни играчи, туку зборам за карактеристики на играчи.

Баш ме интересира планот и идејата на Јувентус и сакам да видам дали имаат визија или ова се панични и очајнички потези за да се освои проклетата Лига на шампиони и да се факторизира уште појше во Европа, работа која со Кики Ронално, будимо реални, не им успеа. Тој продава дресови, навлажнува фанови, решава сам утакмици, носи баук и квалитет, ама не донесе сам ЛШ, засега, а реално, затоа беше ангажиран. И Гвардиола сам, во краток рок, без огромен буџет или без Меси во тим, не носи ЛШ. Што уствари и се покажа низ годиниве. Дали би им се исплател Гвардиола на Јувентус во овој момент и со овој тим, во оваа конкуренција, тие си знаат. А богами и Гвардиола си знае. Од моја перспектива во моментов, премин на Пеп од Сити во Јуве за него сам би бил салто мортале. Екскурзија која не сум сигурен дали му треба во животот.

Чудно се понаша Јувентус во ситуацијава. Да го тргнеш Алегри (кој успат не го сметам за тренер кој некогаш некому ќе донесе ЛШ), а да немаш в рака решение бар на негово ниво, ако не и боље, мене ми е чудно. Поготово со циклус на средина или во ек. Ова не е завршен циклус на Јуве па као ајде, се заситија, дајте промена и свежина, као Милан и Анчелоти коа се разделуваа, ова е момент коа Јувентус мора да се држи на позиција или да оди нагоре. Ќе биде интересно да се види за кого го тргнаа Алегри и како ќе изгледа Јувентус следна сезона, дали со поголеми шанси за ЛШ, со исти или со помали. Затоа што, играта е таму, за тоа се бори Јувентус очајнички, Серие А е прошла ствар за нив, нели.

Ќе речете, глеај си го Милан, крши глава, ама анализите околу Милан више ги иам апсолвирано до таа мера да ми се дојдени преку топките, затоа малце си мозгам околу другиве, ништо страшно.
Од кај знаеш дека нема решение? Можеби нешто е веќе договорено уште пред да отиде Алегри, не можеме да знаеме што се дешава зад завеси.
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
2.673
Поени од реакции
2.725
Од кај знаеш дека нема решение? Можеби нешто е веќе договорено уште пред да отиде Алегри, не можеме да знаеме што се дешава зад завеси.
Тоа викам. Чудно би ми било ако нема решение. Не би ми било сфатливо. А понашањето засега со она од прва до седма опција ми е чудно. Иако стои и тоа дека повеќето од имињата кои се поврзуваат со Јувентус имаат уште утакмици и финалиња за одигрување, ама затоа викам, ќе биде интересно да се види расплетот и решението.

So angaziranjeto na Kiki a sea i Gvardiola, Juve e edinstven od Italija sto e vo kremot na svetskiot fudbal..
А претходно не беше во европскиот крем? Јас колку што знам и пред Ронално игравте две финалиња ЛШ во 2015та и 2017та, а неколкупати и во полуфинале испаднавте. Со самото тоа што е доминантен во Италија толку време е во Европскиот крем. Греота за својот тим после изминативе 5-6 години е да кажаш дека тек со Роналдо и евентуално Гвардиола е во европскиот крем. Ако збориме за факторизација да, може да стои тоа. Првпат после Милан, италијански тим може да си дозволи златна топка играч во својот ростер и врвен класа тренер, ама таа факторизација е импотентна ако не ја уновчиш и ако не створи производ, а тоа е титулата од врвот на европскиот и светски фудбал.

П.С. Се извинувам, за воља на вистината и Интер имаше после Милан, своевремено златна топка играч и врвен тренер коа беше во европскиот крем.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.177
Поени од реакции
107.754
Pep i jas ne gledam sto bara vo Juve, ke treba cel tim da go smeni za da ja primeni svojata filozofija. Samo Pjanic od sredinata moze da igra vo sistemot kaj Pep, od odbranata samo Bonuci, zboram od stoperite. Od Kielini slog ke go akne od sto e nepismen so topka. Can, Matuidi, Kedira, sve se toa kopaci, zz od igraci.
I Scezny ke treba da go brka, i toa e nepismeno.
Napred Ronaldo i Dibala ok, ostalo kanta.

Ne gledam sto kur bi baral Pep vo Juve ali ete, nikad ne reci nikad.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.010
Поени од реакции
6.040
Да не беше Киелини толку долго у Јуве, со своето евентуално доаѓање Гвардиола би го спакувал сместа.

п.с. што му фали на Коста бе?
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Pep i jas ne gledam sto bara vo Juve, ke treba cel tim da go smeni za da ja primeni svojata filozofija. Samo Pjanic od sredinata moze da igra vo sistemot kaj Pep, od odbranata samo Bonuci, zboram od stoperite. Od Kielini slog ke go akne od sto e nepismen so topka. Can, Matuidi, Kedira, sve se toa kopaci, zz od igraci.
I Scezny ke treba da go brka, i toa e nepismeno.
Napred Ronaldo i Dibala ok, ostalo kanta.

Ne gledam sto kur bi baral Pep vo Juve ali ete, nikad ne reci nikad.
Киелини, Шчезни не идат нигде да не се лажеме. Џан исто би бил корисен. Бентанкур и Рамзи такоќе, Сандро и Кансело би газеле. Коста ијако ко што рече нема мозок, би го уклопил јас мислам. Манџу прв би бил што ќе лета, не се у најдобри односи уште од Баерн ко шо памтам. Кедира, Манџу, Квадрадо сигурно би иделе, за нив секако се збореше дека ќе идат. Матуиди можеби, ма да не верувам.

Не би требало да има толку голема реконструкција по мое, 2-3 играчи што би му биле по ќејф и тоа е тоа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom