Serie A 2017/2018

Koj ќе биде шампион оваа сезона


  • Вкупно гласачи
    261
Статус
Затворена за нови мислења.
C

Castiel

Гостин
Таленти ваделе Италија. Ако рачунате играчи со по 25+ години за таленти, тогаш да. Ко спортистите во Македонија, начукал 30 години уште го рачунаат за млад и перспективен, а тој уште некоја година и во пензија ќе иде. Освен Донарума ниту еден друг талент не е изваден од 2010 година па до денес.
Епа коа до 20 и кусур години играат во младински тимови и не им се пружа шанса против професионални тимови да играат нормално е дека италијаните нема се развијат. Затоа паметно шпанците во 2ра дивизија си ги пуштаат Б тимовите каде што младите имаат шанса против квалитетни тимови да играат уште од помлади години и имаат простор да се развијат и затоа шпанија си гази со години. Сакаа и жабариве такви промени во втора лига да напраат ама не знам што бидна.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.037
Поени од реакции
84.794
Па што знам еве прошлото лето на ЕУРО У21 играа: Донарума, Калабрија, Ругани, Бернардески, Конти, Гаљардини, Калдара, Киеза, Локатели. Стигнаа до полуфинале од кадешто испаднаа од Шпанија, јебига прејаки беа шпанциве.

Сеа ќе речите дека еве еден Ругани и Бернардески немаат фатено прв тим во Јуве, али конкуренцијата таму е преголема, едноставно пре-го-ле-ма. Инаку сите останати играчи играат редовно во нивните тимови.

Јас ќе повторам, талентите им се тука, али ептен битен фактор е тоа со какви луѓе работат во клубовите и репрезентацијата. За Италија се објаснив со Сенилниот и Манчини на чело.
Ај еве да се свртам на Милан, во брзо време ако не се крене клубот како во старите денови, талентите како Донарума, Локатели, Кутроне никогаш АМА НИКОГАШ нема да го достигнат својот зенит, дека пред се тие треба да учат и од поискусните играчи, а во случај ако продолжи да стагнира клубот децава ќе треба да бараат нова средина каде ќе треба пак да почнуваат од 0 со прилагодување на нова средина, и фаќање место у прв тим. Или пак Интер ќе го спомнам, 1000 години немаат извадено талент, а децана нивни им освоија младинска ЛШ... поим за мртов клуб.

Позитивен пример е Фиорентина... еве ќе речите дека едвај припарува клубот за место во ЛЕ, али Бернардески убаво го разви, а на добар пат е тоа да го стори и со Киеза, еве дури и Симеоне кој не е жабар убаво се прилагоди и растура во нападот. Проблемот кај нив е само што неможат да ги задржат играчите.

За Шпанија пример е сувишно да се збори, тие си имаат втори клубови кои играат во втората лига, и нормално е дека ќе се развиваат подобро децата.
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Тоа со Реал беше ЧИСТ ПЕНАЛ.Васкез беше на 4-5 метри САМ ПРЕД ГОЛОТ.Бенатиа стартува ОД НАЗАД И НЕ ЈА НИ ДОПИРА ТОПКАТА.Што треба повеќе?Истиот старт да беше и против мојот клуб,ќе кажев дека е пенал.Ист пенал вас да ви свирнеше најчист на светот ќе беше,а за Реал не било.

И судиски грешки се случуваат,да.Тоа го одрекува некој?Само секогаш судиските грешки се во ВАША ПОЛЗА.Еве нареди ми некои големи грешки во појакиве утакмици кои што одат во полза на вашиот противник?НЕ е сомнително бе само во полза на еден тим да одат сомнителните секогаш?Да не навивавте за Јуве имаше цели реферати и статуси да пишувате како Јуве е фаворизиран,само сеа е ваш клуб и затоа се правите на будали.Реалност 0.
Јас нигде во мојот пост не ти го спомнав мечот Реал-Јуве.Муабетот беше дека ете и на мечот Реал-Баерн,Чакир не им свирна чист пенал на Баерн,исто и лани со гол од офсајд и црвен на Видал.Две сезнони по ред со судиски грешки го поминуваат Баерн и тоа во полуфинале во ЛШ.Зошто ете како тука што правевте теории на заговор,не праите во темана за ЛШ.Или тие грешки се случајни,а овие на Јуве се намерни и ветер во грб од судииите.
Сеа веќе кога го спомна мечот Реал-Јуве,уживај дека ако Интер му се вратеше на Реал со 3-0 на Бернабе и му свирнеа ваков пенал во 94 ќе бевте вакви мајки терези и објективно ќе си кажевте дека е пенал и дека немало везе во која минута е.Или уште подобар пример Јуве-Интер да играа на истиов меч во ЛШ и ваков пенал да му свирена на Јуве во 94,па тука 300 мајки ќе ебевте и све живо ќе колневте на темава.

Имало еден куп примери со судиски грешки контра Јуве и тоа во јаки утакмици.Сеа нормално ќе реплицираш дека добри се одлукиве и све е регуларно,али ќе ти набројам.

Баерн-Јуве четврт финале 2016.Чист поништен гол на Мората поради наводен офсајд.Има и клипови на Јутуб да не ги ставам



Барса-Јуве финале 2015,истиот тој Чакир што не свирна пенал за Баерн,не свирна и очигледен пенал за Јуве за зафатов над Погба,при резултат 1-1.

Минатата сезона Интер-Јуве исто џудо-ајкидо зафат над Манџукич за пенал,не го сврна судијата

Голот на Пјанич лани против Милан,кој го поништија.
На овие вака од прва ми текна,има и други и грешки и против послаби екипи.Така да судиски грешки има против секоја екипа,само обично тие во корист на Јуве тука ги постирате на темава,пропратени со муабет за местење и теории на заговор.За другиве екипи ретко,иначе и за Наполи имаше еден куп грешки во нивна полза,да не беа тие сезонава со Рома ќе се бореа за второ место.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.898
Алоооо читајте убаво.
Не зборам за италијански играчи, туку за италијанските клубови.
И да, вадат таленти од следниов аспект: ги купуваат тотално ефтино, ги продаваат или вредат 4,50,10 пати повеќе.
Пример ти се Наполи, нема играч кој е купен над 15 милиони освен Милик. На Алан Жоргињо, лагано ќе извадат 25 милиони ќар од продажба во споредба колку биле купени. Кулибали или хисај исто. Они така и егзистираат.
Еве рома со рудигер на пример. Салах купен за 15 милиони, продаден за 40 (премалку). Да не зборам јуве и 100% ќар од Погба... сепак е успех да земеш некој за кило семки, а да го шитнеш за 100ка.
И да, реков дека генерално вадат сосема солидни дефанзивци, нешто што е реткост во модерниов фудбал. Маркос Алонсо исто.
Читајте пред да коментирате
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Алоооо читајте убаво.
Не зборам за италијански играчи, туку за италијанските клубови.
И да, вадат таленти од следниов аспект: ги купуваат тотално ефтино, ги продаваат или вредат 4,50,10 пати повеќе.
Пример ти се Наполи, нема играч кој е купен над 15 милиони освен Милик. На Алан Жоргињо, лагано ќе извадат 25 милиони ќар од продажба во споредба колку биле купени. Кулибали или хисај исто. Они така и егзистираат.
Еве рома со рудигер на пример. Салах купен за 15 милиони, продаден за 40 (премалку). Да не зборам јуве и 100% ќар од Погба... сепак е успех да земеш некој за кило семки, а да го шитнеш за 100ка.
И да, реков дека генерално вадат сосема солидни дефанзивци, нешто што е реткост во модерниов фудбал. Маркос Алонсо исто.
Читајте пред да коментирате
Па за да извадиш талент морат да купиш многу млад играч и да вложуваш во него, да не сакаш да се раѓаат на терен ?
 
Член од
12 март 2013
Мислења
757
Поени од реакции
1.196
Алоооо читајте убаво.
Не зборам за италијански играчи, туку за италијанските клубови.
И да, вадат таленти од следниов аспект: ги купуваат тотално ефтино, ги продаваат или вредат 4,50,10 пати повеќе.
Пример ти се Наполи, нема играч кој е купен над 15 милиони освен Милик. На Алан Жоргињо, лагано ќе извадат 25 милиони ќар од продажба во споредба колку биле купени. Кулибали или хисај исто. Они така и егзистираат.
Еве рома со рудигер на пример. Салах купен за 15 милиони, продаден за 40 (премалку). Да не зборам јуве и 100% ќар од Погба... сепак е успех да земеш некој за кило семки, а да го шитнеш за 100ка.
И да, реков дека генерално вадат сосема солидни дефанзивци, нешто што е реткост во модерниов фудбал. Маркос Алонсо исто.
Читајте пред да коментирате
да пишеше Фиорентина ок ама Наполи o_O
Милик 32-3 го платија,Жоргињо,Алан па и Диавара се 100% над 15мил платени,Игуаин 40+ го платија...да не набројувам други сеа
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.126
Поени од реакции
11.170
@JUVE_Ultras
Секогаш кога е тесно,ве подржуваат исте фаворизирани.
Кој дел од реченицата не го сфаќаш?
Можеби сте биле оштетени во ЛШ лани против Баерн,тоа не го одрекувам.Целиот муабет го правиме за Сериа А.
Еве кажи ми во која од сезониве кога е тесно за титулата сте биле оштетени.Ќе направат некој пропуст против вас само кога се е решено,на пример некни за Игуаин при 2-3.И сеа ќе имате вие аргументи демек еве и нас не ни свират,ако тоа 90+ и 2-3 и претходно 100 грешки во ваша полза имаше кои што го менуваа текот на мечот.
Исто како Ливерпул да речат дека се оштетени вчера поради тој пеналот за 4-2.Ако претходно со раце бранеле на 2-2 во 60та.Е буквално вака ми зборуваш.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
14.110
Поени од реакции
25.600
да пишеше Фиорентина ок ама Наполи o_O
Милик 32-3 го платија,Жоргињо,Алан па и Диавара се 100% над 15мил платени,Игуаин 40+ го платија...да не набројувам други сеа
Милик околу 32 мил.евра, Игуаин околу 35 мил.евра и Жоржињо и Алан по околу 10 мил.евра како и Диавара околу 14 мил.евра. Гулам и Хисај по 5 мил.евра и Мертенс 10 мил.евра. Кулибали околу 7 мил.евра од Генк итн. Жоржињо летово на Сити пример можат да го продадат околу 50 мил.евра, а земен е за околу 10 мил.евра. Кулибали исто може минимум 40 мил.евра да му земат итн. :)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.898
да пишеше Фиорентина ок ама Наполи o_O
Милик 32-3 го платија,Жоргињо,Алан па и Диавара се 100% над 15мил платени,Игуаин 40+ го платија...да не набројувам други сеа
10 и 11,5 милиони се купени. Диавара 14. Пишав ОСВЕН Милик. Во муабетот го заборавив Гулам, ама не ми судете, пошо нема играно фудбал некој месец и тотално го заборавив. :D
Фиорентина исто, се согласувам.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.436
Поени од реакции
3.694
Јуве зошто да купи таленти, кога може да ги купи орсати и компанијата. :гомце:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.037
Поени од реакции
84.794
Си ги штедиме децата да не се замараат бе... ни се може

:kafence:
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.463
Поени од реакции
10.161
Ширеа искрено срам ме фати од твојот пост.(n) Да не набројуваме за италјанциве зошто е преочигледоЕве овие што пратат сериа а,повеќето имаат ист став како мојот.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Можеби не знае дека имате најскапи билети во енглеска ама поентата му е доловена и според мене постот му е на место, затоа кога некој ќе каже дека таљанска лига е тиња и досадна не треба да се најдат навредени. Не значи дека нема јаки дерби дуели или дека нема жар кога играат екипите помеѓу себе ама едноставно, премногу заостанува позади Премиер и Примера, премногу.
Со таа напомена што, истиов овој член @jamey jasta, пред мечот меѓу Ливерпул и Рома велеше, дека Рома конечно ќе докажи дека италијанската лига е каде-каде поквалитетна од англиската, за да сега, 10-тина дена после тоа, за 360 степени го менува ставот.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.037
Поени од реакции
84.794
Ширеа искрено срам ме фати од твојот пост.(n) Да не набројуваме за италјанциве зошто е преочигледоЕве овие што пратат сериа а,повеќето имаат ист став како мојот.
Зш срам, дека имам свој став? Додека јас го образложував моето мислење, некои тука пишува "хехехе инсиње и имобиле, кои се тие", а 2 натпревари немаат гледано Серија А.
Јас пратам Италијанско првенство, редовно гледам и Англиско, затоа правам некоја си паралела помеѓу двете лиги, и двете имаат свои маани и недостатоци.

Теми кои се непознати за мене се Шпанско, Германско и Француско првенство, затоа не се осудувам многу да зборам за клубовите во тие лиги, само знам дека секоја година редовно вадат таленти, за тоа им пружам рака.



Кажи ми ти колку го следиш жабарсково првенство?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.439
Поени од реакции
7.898
Со таа напомена што, истиов овој член @jamey jasta, пред мечот меѓу Ливерпул и Рома велеше, дека Рома конечно ќе докажи дека италијанската лига е каде-каде поквалитетна од англиската, за да сега, 10-тина дена после тоа, за 360 степени го менува ставот.
Ох мори мајко.
рома беше неправедно потценета во пресрет на 1/4 финалето. Нешто што беше напоменато од стиви џ, карагер и останати ливерпулски експерти и членови овде, демек треба да биде среќна онаа екипа што ќе налета на рома. За да на крај краева беа достојни противници и да не правеа глупи грешки и да ги искористија шансите ќе беа патници у Киев.

А тоа што ти не сфаќаш што сум кажал е друга приказна. Извртување зборови ти е муабетов. Никаде, ама никаде не реков дека италијанската е поквалитетна, туку НЕПРАВЕДНО ПОТЦЕНЕТА од кежуал гледачите и на англиската лига, кои се заслепени од истата, притоа потценувајќи ја серие а.

Од фудбалски аспект милион пати реков дека се тука некаде двеве лиги (барем првите 5-6 екипи од лигата, и оние 8-11 место),а во поглед на менаџирање (пред се во поглед на финансии) енглезиве се години напред, и тоа.

Ај не си ме сфатил, океј, се дешава... ама па и несфатеното го извртуваш...

Еве со пеја твојот колега скаусер на долго и широко ја тераме споредбава веќе некое време, и на него му е јасен мојот став, и покрај тоа што на моменти ги истакнувам позитивните страни на италијанското, а на моменти сум најголем хејтер на омилената лига. А ти што не ме сфаќаш и што не ме дочитуваш е твој проблем, не мој.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom