Sense8

D

Daedalus

Гостин
Ја мислам дека Лито и Номи не се ставени само ради квота којашто мора да биде исполнета и други мулти-култи причини. Верувам дека има и друга поента околу тоа зашто е таква комбинација од карактери кои го прават колективот али ова ми е више став којшто може и врска да нема.
Таа психосфера во којашто се сите ликови и таа групна свест, се комплетира со нивните уникатни и изолирани особини кои го создаваат „совршениот ум“ според дизајнот на Вачовски. Таков поларитет и диверзитет се забележува и во верувањата, интровертноста/екстровертноста и други темпераментни карактеристики, физичкиот изглед, стварите што им се свиѓаат и ред други работи.
Причината поради која на пример Рајли и Вил идат у пар, зашто Сан иде у комбинација со Ван Дам, зашто Вулфганг со Кала, а овие двајца се со спротивен сексуален поларитет од физичкиот изглед, е концепт за „комплетирана групна свест“.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Интересно, глумецов шпански ставиле актер со изразен сексапил па глуми геј во серијава.
Некако тоа ми е пренагласено, пренашминкано, пренабилдано..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Интересно, глумецов шпански ставиле актер со изразен сексапил па глуми геј во серијава.
Некако тоа ми е пренагласено, пренашминкано, пренабилдано..
Tренди е да има гејови во серии.
И по некој црнец/црнкиња со обратен стереотип.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
819
Поени од реакции
290
Па секоја серија почна истото. Како калапот однапред утврден да е.
Тренди нека е, ама нека личат пореално малку.
 
T

Torchyrus

Гостин
Само шо ја изгледав прва епизода и е ултра досадна. Не ми изгледа како серија која може маратонски да се изгледа ќе мора лагано по една две епизоди дневно. Не сфатив кој со кој е поврзан ама уште првава епизода приметив дека сите се истра возраст и мислам дека тоа има некаква улога.
Корејката :pipi:
 
Член од
7 март 2013
Мислења
149
Поени од реакции
41
Ептен споро им е дејството у приказнава, но како и да е добра сезона :D
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Немате утка со препоракиве за серии, секоја чест!

Ова беше тоа што ми фали да ја изгледам Six Feet Under до крај. SFU е супер квалитетна драма со одлични ликови, ама нема некој фактор што те тера и понатака да гледаш, да те копка што ќе се случи следно. Баш во Sense8 некако го добив тоа, супер драма (добро можеби не на рамниште со SFU), ама и ова со BPO, сенсатите и цела таа работа ти прави thrill и сакаш да гледаш уште и уште. Eдвај чекам нова сезона.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
A да, песнава сега секогаш ќе ме потсеќа на серијата

 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444

Еден флешбек додека чекаме нова сезона
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Sense8.2016.Christmas.Special.720p.NF.WEBRip.x264.AC3-EVO
неам глеано
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Супер беше и божиќново издание, цели два саати да си искулираш нараат.

Епизодите од втора сезона почнуваат од 5 мај. Јас едвај чекам.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Јас скроз имам заборавено се` од прва сезона. Го симнав специјалов за по колоквиумска и уште 3 дена ќе се чекаа. :D
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
Јас скроз имам заборавено се` од прва сезона. Го симнав специјалов за по колоквиумска и уште 3 дена ќе се чекаа. :D
И јас имав заборавено, ама ќе ти текне на се додека гледаш.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Ја дочекавме втора сезона! :jeeee:
Проверив, ги има епизодите по торенти, но јас од утре/заутре и се спремам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom