Roland Garros 2016

Кој ке го освои Roland Garros 2016?

  • Новак Ѓоковиќ

    Гласови: 44 54,3%
  • Енди Мареј

    Гласови: 12 14,8%
  • Рафаел Надал

    Гласови: 20 24,7%
  • Роџер Федерер

    Гласови: 7 8,6%
  • Кеи Нишикори

    Гласови: 6 7,4%
  • Некој друг

    Гласови: 5 6,2%
  • Серена Вилијамс

    Гласови: 12 14,8%
  • Симона Халеп

    Гласови: 3 3,7%
  • Гарбин Мугурза Бланко

    Гласови: 3 3,7%
  • Викторија Азаренка

    Гласови: 9 11,1%
  • Некоја друга

    Гласови: 5 6,2%
  • Кур ќе освои Новак.

    Гласови: 6 7,4%

  • Вкупно гласачи
    81
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.688
Секако поголема конкуренција има отколку со М.Сафин или Л.Хјуит.
А тоа што Новак освојува е ради неговата доминаија,не ради (не)квалитетот на другите.
Едноставно не можеш да го добиеш,робот е,јебига.
Па за Вавринка викаш до 1/4 финале сами се тепале, значи сепак слаба е конкуренцијата?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
ОК,за тие до 1/4 финале не мора да му се погоди денот пошто сами се тепаат.
Е толку е очаен тенисот.
Иначе,на РГ лани,ако не му беше погоден денот,...не знам што му беше стварно.
Да играше таков тенис константно,ќе немаше човек што може да му земе сет,а не па меч.
Ете..толку.
Дека на Вавринка лани му се погодил денот и освоил РГ може да каже само некој што не гледал лани РГ. Па Вавринка лани цел турнир го одигра маестрално. Во полуфиналето со Федерер си играше ко со мало дете, цел меч диктираше темпо, Роже сакаше што побрзо да заврши за да не се брука. Јас дури и бев поборник дека Вава е фаворит во финалето со Џовак, со оглед на формата на патот до финале. Маестрален беше Вава. Ми се смееа другарите ама видовме што се случи.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Мареј 1/8 финале би се сретнал со Изнер а не со Кирјос. Во 1/4 финале со Нишикори.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
1.926
Поени од реакции
1.214
ako Vava e peti igrach na Atp ,zboram za lani,normalno e deka do polufinale barem po rankingot da stigne,shto e nejasno.Toa shto bukvalno eksplodira vo finaleto e muabetot.Toj den komotno mozeshe I Safin I Hjuit zaedno da bea od drugata strana,pak ke beshe neizvesno,ke reshavaa taj bejkovi.Vava e all in igrach,ne kalkulira,pa zatoa ima I bleskavi pobedi ama I bleskavi porazi.Vo sekoj sluchaj,krajno nepredvidliv,posebno koga ja pomina taa mentalna bariera vo 1/4 na AO protiv Djovak.Ako na nekoi likovi ke im e polesno da ja prebolat dominacijata na Djovak so samoubeduvanje deka deneshniot tenis e poslab od Safin,Nalbandijan,Hjuit erata ,opravdano,ama drzete go toa vo sebe,ne se glupirajte.Sporedbi na igrachi od razlichni periodi e najstupidna rabota,ama na zor na sila da gi pracish drvo,cepanica,pojma nema igrach teniseri kako Berdych,Nishikori ,Vava,pa Marej e ziva glupost.Pa Rafa lanskiot ke im ebe mame na Safin I Hjuit u paket be ,shto zborite,za Marej,Nishika,Vava I segashniot Nadal muabet da ne pravime.Dali ovaa momotonost okolu pobedite na turnirite ne vi padnalo na pamet deka se dolzi na faktot deka e Djovak e premnogu jak , a ne deka drugite site pod dogovor padnaa vo formata ? Kako be site naednash zaboravija da igrat tenis majku mu. Okolu zdrebot,mislam deka ke se Novak-Tim,Marej -Nishikori .
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.688
Се шпекулира дека Монфилс има мононуклеоза. Штета ако ова е точно, таман почна да игра сериозно сезонава...
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Се шпекулира дека Монфилс има мононуклеоза. Штета ако ова е точно, таман почна да игра сериозно сезонава...
Aми не е тоа сериозна болест што би го оддалечила од терен. И Квитова нели има(ше), па си гази типката. Колку што знам тоа е лесно воспаление на некоја жлезда што е лесно излечиво.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.324
Anyone but Novak :')

Шо знам, заебан распоред има Надал ептен, ама па ако се покаже добро со Фоњини/Зверев/Тием кој и да му се падне во тие кола....а и после тоа со Цонга....мислам дека има шанса против Новак годинава.

Сепак сите ќе го сметаат победникот од тој дел за огромен фаворит..а не треба пошто тројцава од другиот дел се опасни ептен. Нишикори е во солидна форма ептен и секако може дасе носи со двајцава а тоа и го има докажано до сега. Мареј исто така може Новак да го победи. Вавринка ако стигне до финале (кој го знае...) секако дека ќе проба до крај да тера.

Можеби еден од подобриве Грен Слемови у долго време, со таа разлика што ако Федерер се врати релативно здрав на Вимблдон лагано тој турнир би бил појак од овој.

Д хап ис рил!
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.583
Поени од реакции
3.591
Aми не е тоа сериозна болест што би го оддалечила од терен. И Квитова нели има(ше), па си гази типката. Колку што знам тоа е лесно воспаление на некоја жлезда што е лесно излечиво.
Зезната работа е моното и многу зависи во кој облик ја има. Во минатото и Родик и Иснер имале ама си поминале со лесно за разлика од Содерлинг и Анчич
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.688
Aми не е тоа сериозна болест што би го оддалечила од терен. И Квитова нели има(ше), па си гази типката. Колку што знам тоа е лесно воспаление на некоја жлезда што е лесно излечиво.
Не мора да значи. Содерлинг мораше карирерата да ја прекине ради таа болест... Зависи во која фаза ти е.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
Chestito 12ti grandslam na Nole.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Во последно време, сите имаат некако магично животна партија против Новак, не дека на него му е падната формата. Шетање до титула, во ниеден случај.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom