Roab bike vs. MTB велосипедизам

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.385
Поени од реакции
5.146
А да си прашам глупо, имам МТБ скоро долго време и по асфалтот ми е мака е сега дали истиот велосипед можам да го направам РоудБајк во смисла менување гуми за асфалт и се друго ???
Земи истрошени МТБ гуми каде што крампонот буквално го нема и на тој начин ќе го добиеш истиот ефект како да земеш нови гуми за асфалт.Во однос на крампон напумпан на 4 бари со ист отпор на педала со истрошените гуми ќе возиш од 5 до 10% побрзо.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Земи истрошени МТБ гуми каде што крампонот буквално го нема и на тој начин ќе го добиеш истиот ефект како да земеш нови гуми за асфалт.Во однос на крампон напумпан на 4 бари со ист отпор на педала со истрошените гуми ќе возиш од 5 до 10% побрзо.
А постои ли нови гуми мазни за крапмони димензии оти нејќам насред пат да ми пукне гумите поради стари или напумпани гуми ?!
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.385
Поени од реакции
5.146
А постои ли нови гуми мазни за крапмони димензии оти нејќам насред пат да ми пукне гумите поради стари или напумпани гуми ?!
Погледни ги двата модела на првите 2 места на Schwalbe и Continental.Тие имаат најмал отпор на триење од останатите при ист притисок:
Автоматски споено мислење:

А постои ли нови гуми мазни за крапмони димензии оти нејќам насред пат да ми пукне гумите поради стари или напумпани гуми ?!
Ако сакаш баш нова барај го овој модел:
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Бааги си ги измешал бабите и жабите но на твоја штета.Ти само теши се дека со иста снага или отпор на педалите на Роуд ќе извозиш 2.5 пати поголема километража.По таа логика ако јас на МТБ за околу 22 часа возам до 340км на асфалт со роудот треба да извозам 850км за истите 22 часа што е еднакво на научна фантастика.Учи математика бидејки гледам дека си скаран со тој предмет.
Автоматски споено мислење:


Нели гледаш дека е гаталец а за паталец да стане треба многу фурни леб да изеде.Нека дојде една маратонска тура од над 300км да вози со мене 3 дена нема да знае каде се наоѓа.
Ти друже многу Sci-Fi гледаш, во право си па ти си терминатор ако возиш 22 часа MTB незнам што бараш овде меѓу смртнициве.
Скраја да е да возам со тебе, ти и во место којзнае на што се возиш со овие халуцинации, сполај ти.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.385
Поени од реакции
5.146
Ти друже многу Sci-Fi гледаш, во право си па ти си терминатор ако возиш 22 часа MTB незнам што бараш овде меѓу смртнициве.
Скраја да е да возам со тебе, ти и во место којзнае на што се возиш со овие халуцинации, сполај ти.
БУЈНА МАШТА РАДИ СВАШТА! Побарај си психијатриска помош на време додека скроз не си забегал бидејки си залутал на тема која нема никаква допирна точка со тебе.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
А постои ли нови гуми мазни за крапмони димензии оти нејќам насред пат да ми пукне гумите поради стари или напумпани гуми ?!
Друже најпријателски, појма нема што зборува, кој е тој лудак што ќе вози истрошени гуми кај што ѕидот на гумата е скоро непостоечки, конците се гледаат, никаква сигурност немаш, не можеш да ги напумпаш доволно ќе ти рикнат во возење.
Не ми се верува што читам.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
БУЈНА МАШТА РАДИ СВАШТА! Побарај си психијатриска помош на време додека скроз не си забегал бидејки си залутал на тема која нема никаква допирна точка со тебе.
Не викај толку касно е
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.385
Поени од реакции
5.146
Друже најпријателски, појма нема што зборува, кој е тој лудак што ќе вози истрошени гуми кај што ѕидот на гумата е скоро непостоечки, конците се гледаат, никаква сигурност немаш, не можеш да ги напумпаш доволно ќе ти рикнат во возење.
Не ми се верува што читам.
Неписмен човек,со истрошени гуми имам возено Скопје - Лесковац и назад 340км до дома за околу 23 саати и не треси глупости за да не ти се смеат останатите.Како прво појма немаш со кого разговараш бидејки да знаеше сите постови ќе си ги избришеше до сега.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Неписмен човек,со истрошени гуми имам возено Скопје - Лесковац и назад 340км до дома за околу 23 саати и не треси глупости за да не ти се смеат останатите.Како прво појма немаш со кого разговараш бидејки да знаеше сите постови ќе си ги избришеше до сега.
Имаш возено ти на спид и многу подалеку гарант, ај сети се
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.385
Поени од реакции
5.146
Имаш возено ти на спид и многу подалеку гарант, ај сети се
Србите имаат една поговорка која баш асоцира на тебе и гласи:
Благо оном ко рано полуди, цијели му живот прође у весељу!!!!
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Србите имаат една поговорка која баш асоцира на тебе и гласи:
Благо оном ко рано полуди, цијели му живот прође у весељу!!!!
Гледам и вакциниве ги владееш, убо дете си бил
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Колку што ти си забегал во темите на Формула 1 и фудбал кои немаат никаква допирна точка со велосипедизмот.
Да ме пратеше со време може и ќе научеше нешто ама еј, никогаш не е доцна.
 
Член од
3 декември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
8
Дечки здраво. Жустри муабети погоре, али без тензии, зашто секој си има свој вкус и си останува на своето :). Туку ја се надоврзам на темава. Сум пробал повеќе типови точаци, од кои иМТБ, ама последниот што го земав Роуд Бајк или тркачки по старо е буквално незаменлив. Штом се качив и малку го доштелував малку нели, нема враќање назад. Значи спиред мене дефинитивно Роуд Бајк е победникот. Еве го, Сенса Џулија као локум вози. 1647719206215.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom