Roab bike vs. MTB велосипедизам

Член од
2 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
7
Добр ден на сите членови на форумот. Јас сум нов челн, решив да се правам велосипедист и јас, да навлезам во тие води. Велосипед не сум возел одамна, уште како дете. Но сакам да почнам да возам и да си купав некој добар точак не знам каков, Дали роад или МТб , на два ума сум. Затоа е отворив темата и ке ве молам прво објаснување од вас како поискусни возачи. Ајде ве МОЛАМ една општа дискусија околу тие два видови на велосипедизам. Штое роад бајк, а што МТБ (планински), што е подобро, која е разликата? Што се предностите на Роад, а што на МТБ, кои се негативните страни и слично. Значи сега ме интересира како што и самиот наслов на темата кажува: Road bike vs. MTB. Ве молам за општа дискусија . Благодарам
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.373
Поени од реакции
5.137
Тебе бато Cross ти треба.
Нит по планина ќе се пушташ нити ќе правиш road тури од 200km.

Road bike
Тенки гуми / Лесен / Аероднамика / Брз бајк за долги тури 100+км

Mountain bike
Крампон дебели гуми / Предна или Целосна суспензија(амортизери) / Диск кочници

Cross или Hybrid

Се горенаведено All in 1 :)
Со компромиси се разбира...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Почни со cross или trekking, па по некое време ќе одлучиш што те прави повеќе среќен. Ако немаш планина во близина, ќе ти биде мачење да возиш MTB, a road па е досадно да возиш сам. Така да, почни па ќе видиш какво ти е друштвото за возење и што ти лежи повеќе :)
 
Член од
2 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
7
Јас многу не сум упатен искрено. Но одсекогаш ко ке видам велосипедисти, со орема маскирани, кацига и слично, и со велосипедистички дресови комплет опремени и возат велосипеди со заоблени рогови/роад бајк ми изгледаат баш онака многу поубаво , по озбилно, по професионално, да речам вистинското чувство за овој спорт е токму таа дисциплина (road bike) за разлика од тие што возат планинските велосипеди. Мој впечаток е тоа
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Јас многу не сум упатен искрено. Но одсекогаш ко ке видам велосипедисти, со орема маскирани, кацига и слично, и со велосипедистички дресови комплет опремени и возат велосипеди со заоблени рогови/роад бајк ми изгледаат баш онака многу поубаво , по озбилно, по професионално, да речам вистинското чувство за овој спорт е токму таа дисциплина (road bike) за разлика од тие што возат планинските велосипеди. Мој впечаток е тоа
Ако сакаш да си поминиш полесно земи Road, ако мислиш дека си спремен земај MTB.
Road може да возат и аматери.
 
Член од
9 октомври 2013
Мислења
118
Поени од реакции
282
nema vrska toa dali si upaten ili ne, treba da znaes kade ke go koristis velisipedot najmnogu za rekreativni celi? Dali imas drugar barem eden so koj ke vozite zaedno i kakov velo ima toj.Dali ke odis po planinski mesta ? Po muabetov tvoj so ogled deka ne si vozel podolgo vreme i sigurno nema da odis na tur da frans :P ne si ti za road bike bidejki ne e prakticen za grad i polozbata na sedenje bara sportska oprema i brzo vozenje.Pretpostavuvam deka ke vozis niz grad po asvalt zemi si treking velo koj e izmegu road mtb i gradski samo nez kolu imas izbor vo mk na vakvi velosipedi na novo a na stari ima, nisto strasno da zemes i mtb i za asvalt se ubavi so gumi mazni asvalterki ke sibas zavisi so kondicija imas :P prasaj dr so te interesira
 
Член од
2 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
7
nema vrska toa dali si upaten ili ne, treba da znaes kade ke go koristis velisipedot najmnogu za rekreativni celi? Dali imas drugar barem eden so koj ke vozite zaedno i kakov velo ima toj.Dali ke odis po planinski mesta ? Po muabetov tvoj so ogled deka ne si vozel podolgo vreme i sigurno nema da odis na tur da frans :P ne si ti za road bike bidejki ne e prakticen za grad i polozbata na sedenje bara sportska oprema i brzo vozenje.Pretpostavuvam deka ke vozis niz grad po asvalt zemi si treking velo koj e izmegu road mtb i gradski samo nez kolu imas izbor vo mk na vakvi velosipedi na novo a na stari ima, nisto strasno da zemes i mtb i za asvalt se ubavi so gumi mazni asvalterki ke sibas zavisi so kondicija imas :P prasaj dr so te interesira
Фала на инфо.
Автоматски споено мислење:

Ако сакаш да си поминиш полесно земи Road, ако мислиш дека си спремен земај MTB.
Road може да возат и аматери.
Мена повече ми е чејф за Роад. А толку потешко е на Планински точак отколку на раод бајк ? Луѓе што ги знам на роад вртат над 200 плус километри, одтука ке се заклучи дека за да направиш тура од 200+ километри требе да си многу по спреман за разлика од тоа точаче наменето за у Планина. :)
 
Член од
9 октомври 2013
Мислења
118
Поени од реакции
282
Фала на инфо.
Автоматски споено мислење:Мена повече ми е чејф за Роад. А толку потешко е на Планински точак отколку на раод бајк ? Луѓе што ги знам на роад вртат над 200 плус километри, одтука ке се заклучи дека за да направиш тура од 200+ километри требе да си многу по спреман за разлика од тоа точаче наменето за у Планина. :)
to tocace nameneto za planina e duplo potesko od road bajkot , gumite se podebeli i so kramponi i mn dr raboti, pa vidi sega ti kako ke iskacuvas ugornica i kolku sila ke treba so mtb nasproti road . ako sakas da meditiras vozi si road, ako sakas adrenalin zemi si mtb
znaci road bajot ti e izdrzlivost na podolgo vreme a mtb sila i tehnika
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Фала на инфо.
Автоматски споено мислење:Мена повече ми е чејф за Роад. А толку потешко е на Планински точак отколку на раод бајк ? Луѓе што ги знам на роад вртат над 200 плус километри, одтука ке се заклучи дека за да направиш тура од 200+ километри требе да си многу по спреман за разлика од тоа точаче наменето за у Планина. :)
MTB не се зема за да го возиш по асфалт, 100км на тоа точачето низ планина се многу понапорни од 200км по асфалт.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Член од
2 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
7
MTB не се зема за да го возиш по асфалт, 100км на тоа точачето низ планина се многу понапорни од 200км по асфалт.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Добро, ајде да речиме дека имаш право потешко е низ планина, Но тоа не те прави подобар и физички посилен велосипедист. Имам познаници кои возат велосипеди со тенки гуми над 200 километри, и при тоа ваѓаат просек околу 35 Km/h , е затоа мислам дека тука се гледа спремноста, на таа километража континуирано да вртиш и на крај да извадиш просек 35 km/h треба стварно јаки нозе и доста голема физичка спремност и издржливост
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Добро, ајде да речиме дека имаш право потешко е низ планина, Но тоа не те прави подобар и физички посилен велосипедист. Имам познаници кои возат велосипеди со тенки гуми над 200 километри, и при тоа ваѓаат просек околу 35 Km/h , е затоа мислам дека тука се гледа спремноста, на таа километража континуирано да вртиш и на крај да извадиш просек 35 km/h треба стварно јаки нозе и доста голема физичка спремност и издржливост
Многу пати е мерено и секогаш по сите метрики возењето MTB по планински патеки (кај нас Бистра, Кожув и тн), а не до водно е 1.5 до 2.5 пати потешко, се троши повеќе енергија. Еве само еден таков експеримент.


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.840
Поени од реакции
10.208
Сум возел MTB по 120 и повеќе километри на ден низ планина и сум го возел истиот тој МТВ по асфалт 150км, верувај дека нема споредба, далеку потешко е offroad.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Добро, ајде да речиме дека имаш право потешко е низ планина, Но тоа не те прави подобар и физички посилен велосипедист. Имам познаници кои возат велосипеди со тенки гуми над 200 километри, и при тоа ваѓаат просек околу 35 Km/h , е затоа мислам дека тука се гледа спремноста, на таа километража континуирано да вртиш и на крај да извадиш просек 35 km/h треба стварно јаки нозе и доста голема физичка спремност и издржливост
Ти разбираш ли дека не е исто со тенки и дебели гуми со карампони. Не споредуј баби и жаби.
 
Член од
2 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
7
Многу пати е мерено и секогаш по сите метрики возењето MTB по планински патеки (кај нас Бистра, Кожув и тн), а не до водно е 1.5 до 2.5 пати потешко, се троши повеќе енергија. Еве само еден таков експеримент.
Гледај го видеото, баш занимливо, особено крајниот резултат . Сакам онака само да го поставам тука на форумот. Споредба :)
 
M

Macedon1um

Гостин
Јас би одел на хибрид, си го возиш на асфалт 80% од времето како и поголемиов дел од хоби-велосипедисти ама може да го возиш и на лајт земјени патеки
 

Kajgana Shop

На врв Bottom