Roab bike vs. MTB велосипедизам

Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Не ме разбираш, ако ме следеше добро што напишав ке сфатеше. ДА, точно со МТБ болат мускули на 150 км по АСФАЛТ , затоа што МТБ бајкот не е за по асфалт, наспроти Роад кој е наменет за тоа, не осеќеаш замор затоа што е соодветен на намената а доста побрз. Роад бајкот е издржливост на долги стази, неможе секој тоа темпо на возење да го издржи пр. тура над 200 км и на крај извозена со 38 km/h проск , е тука се гледа вистинстака спремност. Едноставно сакам да кажам дека еднаш кој што се качил на Роад заборава на се друго.

П.С Ако немате возено Роад бадијала правиме муабет
Пензионерите треба МТБ да возат по камења да се трескаат, за да ги прочистат бубрежните канали од песок, ако неможат со јаже да скокаат.
 
Член од
2 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
7
Пензионерите треба МТБ да возат по камења да се трескаат, за да ги прочистат бубрежните канали од песок, ако неможат со јаже да скокаат.
Што ти значи искуство, мене никогаш немаше да ми текне ;)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.842
Поени од реакции
10.210
Не ме разбираш, ако ме следеше добро што напишав ке сфатеше. ДА, точно со МТБ болат мускули на 150 км по АСФАЛТ , затоа што МТБ бајкот не е за по асфалт, наспроти Роад кој е наменет за тоа, не осеќеаш замор затоа што е соодветен на намената а доста побрз. Роад бајкот е издржливост на долги стази, неможе секој тоа темпо на возење да го издржи пр. тура над 200 км и на крај извозена со 38 km/h проск , е тука се гледа вистинстака спремност. Едноставно сакам да кажам дека еднаш кој што се качил на Роад заборава на се друго.

П.С Ако немате возено Роад бадијала правиме муабет
Значи MTB е тешко 150км по асфалт ама не е тешко 150км низ планина, тоа е заклучокот?
Има милион тестови и експерименти по интернет и буквално сите до еден го покажуваат спротивното од ова што го зборувате вие роуд возачи особено овде низ Македонија, а тоа е дека на еднаква километража на соодветен терен на МТБ 1.5-2.5 пати повеќе снага, по незнам кој пат го пишувам ова, поддржано со споделени линкови од истите тестирања.
Ти нема логика муабетот.
200km на Роуд ќе ги поминам без да застанам со солидно темпо и нема да бидам како прегазен од воз, а ти повели помини 200км низ планина со MTB и кажи ми како ќе се чувствуваш после тоа.
Ја од искуство ќе ти кажам дека во зависност каква суспензија имаш ќе боледуваш од 1-3 дена.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.306
Поени од реакции
16.385
Не ме разбираш, ако ме следеше добро што напишав ке сфатеше. ДА, точно со МТБ болат мускули на 150 км по АСФАЛТ , затоа што МТБ бајкот не е за по асфалт, наспроти Роад кој е наменет за тоа, не осеќеаш замор затоа што е соодветен на намената а доста побрз. Роад бајкот е издржливост на долги стази, неможе секој тоа темпо на возење да го издржи пр. тура над 200 км и на крај извозена со 38 km/h проск , е тука се гледа вистинстака спремност. Едноставно сакам да кажам дека еднаш кој што се качил на Роад заборава на се друго.

П.С Ако немате возено Роад бадијала правиме муабет
Не те разбирам.
Зашто е МТБ за пензионери ако тоа е потешко?
Сакаш да кажеш има пензионери што се доволно фит за да возат МТБ без болки у мускули?
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Значи MTB е тешко 150км по асфалт ама не е тешко 150км низ планина, тоа е заклучокот?
Има милион тестови и експерименти по интернет и буквално сите до еден го покажуваат спротивното од ова што го зборувате вие роуд возачи особено овде низ Македонија, а тоа е дека на еднаква километража на соодветен терен на МТБ 1.5-2.5 пати повеќе снага, по незнам кој пат го пишувам ова, поддржано со споделени линкови од истите тестирања.
Ти нема логика муабетот.
200km на Роуд ќе ги поминам без да застанам со солидно темпо и нема да бидам како прегазен од воз, а ти повели помини 200км низ планина со MTB и кажи ми како ќе се чувствуваш после тоа.
Ја од искуство ќе ти кажам дека во зависност каква суспензија имаш ќе боледуваш од 1-3 дена.
Повели извози 200 км со роад. Ама не било како, на крај да имаш просек од 38 km/h, Ок ? ;)

1. П.С Не е поентата во тоа да си изморен, ако е така ебати велосипедизмот

2. Искрено, имаш возено роад некогаш ?
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.842
Поени од реакции
10.210
Повели извози 200 км со роад. Ама не било како, на крај да имаш просек од 38 km/h, Ок ? ;)

1. П.С Не е поентата во тоа да си изморен, ако е така ебати велосипедизмот

2. Искрено, имаш возено роад некогаш ?
Бидејќи немам Роуд еве биди добар позајми ми кога и да сакаш и кај што возиш ти ќе возам и ја па после повели извози 200км офроуд со мене и ќе ми кажиш каде е потешко.

Имам, да како што кажав погоре кратки релации и не гледам никакво уживање, затоа и не возам.
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Бидејќи немам Роуд еве биди добар позајми ми кога и да сакаш и кај што возиш ти ќе возам и ја па после повели извози 200км офроуд со мене и ќе ми кажиш каде е потешко.

Имам, да како што кажав погоре кратки релации и не гледам никакво уживање, затоа и не возам.
И , сигурен си дека ке извадиш просек 38 km/h ? и уште нешто незнам веќе како да ти објаснам , или несакаш да сфатиш дека не е поентата во тоа каде е потешко, ти не би изджал на роад бајк ни 100 км, а камоли просек некој висок да бркаш ;). И сам кажуваш најмногушто имаш извозено со роад се некои смешни 20 километри :)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.842
Поени од реакции
10.210
И , сигурен си дека ке извадиш просек 38 km/h ? и уште нешто незнам веќе како да ти објаснам , или несакаш да сфатиш дека не е поентата во тоа каде е потешко, ти не би изджал на роад бајк ни 100 км, а камоли просек некој висок да бркаш ;). И сам кажуваш најмногушто имаш извозено со роад се некои смешни 20 километри :)
Вака сеопшт познавачи како тебе имам многу сретнато што знаат сѐ без да видат и проверат. Кога веќе имаш оформено мислење без да ме знаеш немам ни потреба, а ни има поента да дискутираме за било што.
Кога би ме познавал не би пишувал вакви глупости.
Поздрав.
 
Член од
7 јуни 2018
Мислења
73
Поени од реакции
58
Вака сеопшт познавачи како тебе имам многу сретнато што знаат сѐ без да видат и проверат. Кога веќе имаш оформено мислење без да ме знаеш немам ни потреба, а ни има поента да дискутираме за било што.
Кога би ме познавал не би пишувал вакви глупости.
Поздрав.
Не , не воопшто. Но самиот се побиваш еве те цитирам: Вака сеопшт познавачи како тебе имам многу сретнато што знаат сѐ без да видат и проверат, епа тоа бе пријателе, не си проверил да извозиш никогаш 200, а тврдиш дека ке ги извозиш без проблем и со мнооогу јак просек :D велиш најмногу 20 км си извозел со роад. Тогаш ме интересира како ке направиш над 200 , Хмм :)
 
Член од
2 февруари 2022
Мислења
19
Поени од реакции
7
Пријатели, нема потреба од расправии или докажувања. Кој што сака нека си вози и тоа е
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.504
Поени од реакции
5.280
Не е точно, 1.5 до 2.5 пати повеќе снага е потребна за MTB кога се вози иста километража со слична конфигурација на терен во однос на Road.
Многу добро се гледа на видеото дека MTB има многу поголеми пикови во употребена снага во Вати во однос на Road и многу е потешко да се одржи темпо. MTB btw има скоро ТРИ пати пократка километража. Што би било кога би возеле ист број на километри е лесно да се заклучи.

Бааги си ги измешал бабите и жабите но на твоја штета.Ти само теши се дека со иста снага или отпор на педалите на Роуд ќе извозиш 2.5 пати поголема километража.По таа логика ако јас на МТБ за околу 22 часа возам до 340км на асфалт со роудот треба да извозам 850км за истите 22 часа што е еднакво на научна фантастика.Учи математика бидејки гледам дека си скаран со тој предмет.
Автоматски споено мислење:

Не , не воопшто. Но самиот се побиваш еве те цитирам: Вака сеопшт познавачи како тебе имам многу сретнато што знаат сѐ без да видат и проверат, епа тоа бе пријателе, не си проверил да извозиш никогаш 200, а тврдиш дека ке ги извозиш без проблем и со мнооогу јак просек :D велиш најмногу 20 км си извозел со роад. Тогаш ме интересира како ке направиш над 200 , Хмм :)
Нели гледаш дека е гаталец а за паталец да стане треба многу фурни леб да изеде.Нека дојде една маратонска тура од над 300км да вози со мене 3 дена нема да знае каде се наоѓа.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
А да си прашам глупо, имам МТБ скоро долго време и по асфалтот ми е мака е сега дали истиот велосипед можам да го направам РоудБајк во смисла менување гуми за асфалт и се друго ???
 
Член од
9 октомври 2013
Мислења
118
Поени од реакции
282
А да си прашам глупо, имам МТБ скоро долго време и по асфалтот ми е мака е сега дали истиот велосипед можам да го направам РоудБајк во смисла менување гуми за асфалт и се друго ???
pa odma ke osetis razlika ako smenis gumi em poslabi em mazni za asvalt, za razlika da recime ako sega imas guma 29 2.4 so kramponi ke si stavis 2,00 za asvalt mazna vaka nesto otprilika
 

Kajgana Shop

На врв Bottom