Red Bull Stratos

Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Има некој информации што стана со капсулата и официјално колку рекорди сруши ?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Абе на крај коа помина се пуштија некоја песна Free или Feel не ми текнува ај ако може некој да ми ја најде :))
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Додека паѓал му текнало дека ја забораил дома ринглата на 3ка.
 
C

Crazy Diamond

Гостин
Има некој информации што стана со капсулата и официјално колку рекорди сруши ?
3 рекорди: Лет со балон на најголема висина, слободен пад од најголема висина и слободен пад со најголема брзина.
 
П

Паган-др

Гостин
Капсулата со падобран ја спуштија.

Него, нели падобранот го извади некои 20 секунди порано од прекордот за слободен пад? Или лошо сум приметил?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
Беше најавено дека ќе го пробие звучниот зид, се случи тоа или ???
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.844
Поени од реакции
16.006
Беше најавено дека ќе го пробие звучниот зид, се случи тоа или ???
Baumgartner (43) zvučni zid je probio nakon nekoliko desetaka sekundi nakon što se otisnuo prema Zemlji s visine od 39 kilometara. Baumagartner je postigao najveću brzinu od preko 1100 kilometara na sat (neslužbeno 1137 km/h), rekla je Sarah Anderson, glasnogovornica misije Red Bull Stratos.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
^ Секаде по видеава на нет пишува 1170 и кусур.

Абе да не нерипна овој? Пак не лажат Американциве!
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Беше најавено дека ќе го пробие звучниот зид, се случи тоа или ???
Па ако не лажат Американците (што обично знаат да извртуваат информации за јавност) да. 1 мах е брзината на звукот и со овие податоци е пробиена. Инаку човекот е будала, колку што читав доколку во еден момент загубел контрола и почнел да се врти околу својата замислена оска можел да се онесвести дури и да добие удар. Не знам и дали падобранот му бил контролиран (сателитски)?
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.444
Поени од реакции
11.066
Па ако не лажат Американците (што обично знаат да извртуваат информации за јавност) да. 1 мах е брзината на звукот и со овие податоци е пробиена. Инаку човекот е будала, колку што читав доколку во еден момент загубел контрола и почнел да се врти околу својата замислена оска можел да се онесвести дури и да добие удар. Не знам и дали падобранот му бил контролиран (сателитски)?
Мислам дека тој и онака се вртеше. А за подобранот би требало сателитски да му бил контролиран инаку ако се онесвестеше и не го отвореше - имаше долу со правосмукалка да го собираат
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.444
Поени од реакции
11.066
Инаку секоја му чест. Голема висина е тоа плус паѓаше со 1170 км/ч што е страшно многу. Па и од -20 отиде до 0 па до -60 па до +20 за само 5 минути. Огромни промени на температурата се тоа за кратко време. Мене срцето ќе ме манеше :confused:
Секоја чест :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom