Prometheus / Alien: Covenant

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Да ја оживеам малку темава . Дали некој знае кога отприлика ќе биде готов вториот дел ? Ми се чини дека негде прочитав дека би требало да излези во 2015 , но не верувам дека толку долго прават пауза меѓу двата , освен ако Дејмон Линделоф нема повеќе идеја како да продолжи со сценариото , па сега бараат други сценаристи .
Ја се надевам дека Годзила ќе им излезе во вториот дел и ќе ги распарчи Ридли, сценаристите и сите ајвани вмешани во ова срање.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Ја се надевам дека Годзила ќе им излезе во вториот дел и ќе ги распарчи Ридли, сценаристите и сите ајвани вмешани во ова срање.
Ха ха ха , толку многу не ти бендиса филмот ? Точно е дека имаше дупки и нелогичности во сценариото , но во глобала филмот беше добар .
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Ха ха ха , толку многу не ти бендиса филмот ? Точно е дека имаше дупки и нелогичности во сценариото , но во глобала филмот беше добар .
Единствено нешто добро во филмот е Шарлиз. На Ридли ако му требаат пари за пензија, нека земе пак реклами да режира не вакви глупости.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
http://www.youtube.com/watch?v=OWQ8eY5mBys
Зошто никој не ја коментира сценава? мислам дека е од големо значење за разврка на филмов, ми пречи то шо не можам да бидам сигурен дека сум ја доловил вистинската поента на сценава и поврзаноста со целиот филм понатаму o_O
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Пошто немаме тема за Alien серијалот ќе пишам тука. Одприлика за месец дена треба да почне да се снима нов филм кој ќе биде продолжение на Prometheus и најверојатно ќе биде дел од трилогија. Новиот филм, и тие што следат по него, ќе бидат сместени во тајмлајн помеѓу Prometheus и првиот Alien филм од 1979 година.

Riddley Scott е повторно режисер и според неговите изјави и хинтови во новиот филм ќе видиме некоја интерпретација на легендарното суштество "xenomorph" а целиот филм ќе биде многу поблизок кон Alien франшизата. Се спремаше и Alien 5, најдоа и режисер но тој проект е засега во застој или е одкажан.

Новиот филм беше предходно популарно нарекуван Prometheus 2 па го сменија во Alien: Paradise Lost за сега да добие официјален (конечен?) наслов Alien: Covenant. Засега е познато дека Michael Fassbender кој го глумеше андроидот David 8, ќе ја репризира улогата а Noomi Repace најверојатно нема да се врати според синопсисот.

Страничка за инфо за нас петорица на кои ни се допадна Prometheus и за секој кој го интересира повеќе. :D Моментално е во фаза на кастинг па ќе има доста информации штом почне снимањето.
http://www.prometheus2-movie.com

ХАЈПОМГ
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015

Официјалниот постер за Alien: Covenant. Минималистички и ефективен, не спојлерисува ништо освен што открива дека ќе има зиноморфче (well doh). (y)
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Леле едвај го чекам вториов дел, иако некако според трејлеров ми изгледа послабо. Инаку Prometheus ми е еден од омилените филмови, aма ми имаше оставено некои прашања на крај од филмот и се надевам дека ќе се открие повеќе во новиов.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
се надевам нема да го тупи како предходниот, а и според трејлерот има многу елементи од предходните делови .
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
освен визуелни ефекти, нема што друго да понуди со приказната, се гледа според трејлерот дека тоа па тоа ќе се случува....се надевам дека сум грешка. Нешто што ми се свиѓаше со Прометеус, беа инжињерите, се надевам ќе ги има и во овој филм.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom