Premier League - Season 2020/2021

Кој ќе биде шампион во сезоната 2020/2021?


  • Вкупно гласачи
    166
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.261
Со доаѓањето на Алкантара можеби ќе проба да го игра и поредовно таму.
Тоа изгледа и релативно валидна опција. Зборав јас веќе дека то сигурно ќе биди варијанта сезонава, со оглед на тоа што тешко дека ќе се пазари уште еден штопер. Нема никаква врска доаѓањето на Алкантара со тоа, едноставно Фабињо е играч кој може да покрие и на таа позиција, па при евентуални повреди на Матип/Гомез/Ван Дајк, ќе покрива.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.214
Поени од реакции
107.979
Со доаѓањето на Тиаго и здрави Гомез и Матип, кој отпаѓа од стандардната тројка во средина? Хендо ваљда е бетон прва постава, Фабињо или Вајналдум? Намерно ги спомнав Гомез и Матип зашо сеа Фабињо игра таму, а кога ќе бидат здрави нема да игра.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
Тоа изгледа и релативно валидна опција. Зборав јас веќе дека то сигурно ќе биди варијанта сезонава, со оглед на тоа што тешко дека ќе се пазари уште еден штопер. Нема никаква врска доаѓањето на Алкантара со тоа, едноставно Фабињо е играч кој може да покрие и на таа позиција, па при евентуални повреди на Матип/Гомез/Ван Дајк, ќе покрива.
Mене поентата ми е дека доколку Алкантара почне да игра ко шо треба да игра, да се привикне на систем и све тогаш на Клоп му се отвара една комбинација која може да е win-win за него пошо Фабињо е доста квалитетен и зрел играч.

Далеку од тоа дека поради тоа е донесен Алкантара и дека тоа е целата замисла на Клоп, чисто ко идеја е ова пошо ко шо рече и другиов член, Гомез и Матип се склони на повреди.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.305
Поени од реакции
12.669
Brat ne moes da si 20 godini trener na jaki ekipi ko Mou i da nemas pattern of play. Seriozno.

Eve ti za na Gvardiolna pattern-ot ako zborime taka.


"Freedom, [in the] last third, run, you're allowed to. You start in a high position, and wide, but after that, you can do whatever you want.

"Basically from training to the game, up until the last third, he (Guardiola) used to call it the 'Three Ps' - play, possession and position. And the most important one was position.

"Up until the last third, guys who were playing on the right were not allowed to cross over to the left, and on the left you were not allowed to cross over to the right. But the last third was freedom for us.
нема патерн оф плеј, ист е и анчелоти, 20 години се тренери на екипи кои имаат класа играчи во напад и нема потреба ептен да се замараат во организација на игра во напад.

ова е цитат од анри ако не се лажам, тогаш барса во напад ги имаше анри-ето-меси, на такви маѓоничари не им треба патерн оф плеј, али самото ова е многу посложен патерн оф плеј од тој на мурињо, да не навлагам во поставеноста за успешен пресинг и правење полуконтри што е научна фантастика за мурињо и неговиот автобус паркиран пред гол. во сити гврадиола немаше толку добри играчи ко во барса па мораше сам да ги учи како треба да се движат, затоа на сити нападите се ко шах да играат.
еве да видиш за стерлинг.

вака кога ќе земе мурџо на младо теле играч да му објасни што треба да прави да ми титнете со скриен број, затоа мурџо кога дојде во челзи го продаде лукаку и го зема ето, немаше време да го чека да учи што треба да прави во напад, ни па имаше знаење да му пренесе.неколку години подоцна од кога лукаку се искалеми во евертон го купи во јунајтед ко готов производ.


нејсе, не сакам да се расправам за стил на игра на тренери, друга ми беше поената. кога имаш квалитетни играчи како роналдо-димариа-озил бензема или ето-милито-пандев-снајдер не ти ни треба патерн оф плеј оти можеш само да ги збуниш, е тогаш во таков тим мурињо е бог, каде што треба да се фокусира само за дефанзивниот дел од играта.
со напад составен од сон-кејн-бејл може да го повтори успехот што го имаше со реал, интер и челзи овој напад што ќе го има сега, да не речам му најдобар напад во последните 5 години.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.796
Испаѓа дека фактички пола од тренериве немаат патерн оф плеј, све е тоа до квалитетните имиња напред.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
да, ама најпрост патерн оф плеј. :D
на пример види го Биелса со анонимуси шо прави во напад, како му се движат играчите, е тоа е патерн. ARTETA сам го научи стерлинг како треба да се движи и што треба да прави во последната третина од теренот.
мурињо не тренира патерн оф плеј, сака самите играчи сами да си најдат патерн оф плеј во последната третина од теренот и да создадат хемија и воиграност меѓу нив.
сон-кејн-бејл сите тројца се искусни и квалитетни играчи сами посебе ќе си се снајдат, нема потреба ништо да им објаснува сами ќе си тераат.
Fixed
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.472
Поени од реакции
5.475
нема патерн оф плеј, ист е и анчелоти, 20 години се тренери на екипи кои имаат класа играчи во напад и нема потреба ептен да се замараат во организација на игра во напад.

ова е цитат од анри ако не се лажам, тогаш барса во напад ги имаше анри-ето-меси, на такви маѓоничари не им треба патерн оф плеј, али самото ова е многу посложен патерн оф плеј од тој на мурињо, да не навлагам во поставеноста за успешен пресинг и правење полуконтри што е научна фантастика за мурињо и неговиот автобус паркиран пред гол. во сити гврадиола немаше толку добри играчи ко во барса па мораше сам да ги учи како треба да се движат, затоа на сити нападите се ко шах да играат.
еве да видиш за стерлинг.

вака кога ќе земе мурџо на младо теле играч да му објасни што треба да прави да ми титнете со скриен број, затоа мурџо кога дојде во челзи го продаде лукаку и го зема ето, немаше време да го чека да учи што треба да прави во напад, ни па имаше знаење да му пренесе.неколку години подоцна од кога лукаку се искалеми во евертон го купи во јунајтед ко готов производ.


нејсе, не сакам да се расправам за стил на игра на тренери, друга ми беше поената. кога имаш квалитетни играчи како роналдо-димариа-озил бензема или ето-милито-пандев-снајдер не ти ни треба патерн оф плеј оти можеш само да ги збуниш, е тогаш во таков тим мурињо е бог, каде што треба да се фокусира само за дефанзивниот дел од играта.
со напад составен од сон-кејн-бејл може да го повтори успехот што го имаше со реал, интер и челзи овој напад што ќе го има сега, да не речам му најдобар напад во последните 5 години.
те молам кажи ми кој екипи Пеп ги има менаџирано?
И што успех има после Барселона :)
 
H

HoT _iCe

Гостин
Тоа е тој победнички менталитет. Удри две дефетистички пред мечот да не може после никој да те дупи.

Јунак тој.
E не, ќе изигравам дворску будалу како тебе сас Санчу шампион ќе биднују.
Реалност е тај.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom