Premier League - Season 2019/2020

Кој ќе биде шампион 2019/2020 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    280
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 април 2012
Мислења
31.628
Поени од реакции
62.824
Ауу, каков контра-аргумент. Ти укажав дека споредуваш 2 различни ситуации, и од целиот пост се фати за ова. Од сега натака, на ваков начин ке ти реплицирам на постовите.

Neka ne kliza. Nemoze da ne se sankcioniraat vakvi race vo 16-terec kade se apla gol sansi. Jebiga, igracot mora da e svesen deka vo gol sansa klizecki start moze da usere (dali faul ili penal) ili pak da spasi gol. That's the risk you should take. Drugo prasanje do vas, dali ako protivnikot na odbiena topka starta klizecki I so raka postignuva gol, dali golot e validen I zosto ne?
Vakvi "nenamerni" I Kao "neprirodna polozba race" treba se da se sankcioniraat so penal.
Затоа што правилата викаат дека не му се дава предност на играчот што напаѓа при игра со рака, туку на тој што брани. Oва е нешто што интерашов никако да го сфати, па нон стоп го збори мане. Тоа се правила, не сум ги јас напишал, но се слагам со нив.

Апла гол шанса е релативен поим, и од тоа што се случи со Фред, ке беше опасна топка, ама дека спречил чист гол, не се слагам. И да се случи против Јунајтед, мој став е ист, не е пенал.
 
Последно уредено:

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
724
Поени од реакции
1.555
Ауу, каков контра-аргумент. Ти укажав дека споредуваш 2 различни ситуации, и од целиот пост се фати за ова. Од сега натака, на ваков начин ке ти реплицирам на постовите.



Затоа што правилата викаат дека не му се дава предност на играчот што напаѓа при игра со рака, туку на тој што брани. Oва е нешто што интерашов никако да го сфати, па нон стоп го збори мане. Тоа се правила, не сум ги јас напишал, но се слагам со нив.

Апла гол шанса е релативен поим, и од тоа што се случи со Фред, ке беше опасна топка, ама дека спречил чист гол, не се слагам. И да се случи против Јунајтед, мој став е ист, не е пенал.
Ne mi e za Fred muabetot nego opsto. Bidejki eptem se ostava prostor za licna interpretacija na sudijata sto e, a sto ne e penal a I so toa prostor za "ebenje na suvo" na odredeni timovi. Treba unificiran stav vo smisol, sekoe igranje so raka vo 16-terec e penal. Dali klizal, ne klizal, igral rakomet, nemal namera I slicno e nebitno, zatoa sto nikogas sudijata nemoze da znae dali igracot igral namerno so raka ili ne. Isto e I za klizackite startovi I muabetite od pogore vo stil "go merel u raka". Znaci mnogu lesno se drznuvane da receme deka on namerno go merel u raka, dodeka nikogas ne velime uste nekoja nebuloza od tipot "on napravi klizacki start za da bide pogoden vo raka, I taka da se izbegne od penal". Vaka sekoj ke si go opravduva svojot tim I ke Ima osnova istoto.
Nema smisla neli? Sekoja raka treba da e penal, pa neka mu ja mislat igracite dali ke igraat rakomet ili pak ke klizaat.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.628
Поени од реакции
62.824
Ne mi e za Fred muabetot nego opsto. Bidejki eptem se ostava prostor za licna interpretacija na sudijata sto e, a sto ne e penal a I so toa prostor za "ebenje na suvo" na odredeni timovi. Treba unificiran stav vo smisol, sekoe igranje so raka vo 16-terec e penal. Dali klizal, ne klizal, igral rakomet, nemal namera I slicno e nebitno, zatoa sto nikogas sudijata nemoze da znae dali igracot igral namerno so raka ili ne. Isto e I za klizackite startovi I muabetite od pogore vo stil "go merel u raka". Znaci mnogu lesno se drznuvane da receme deka on namerno go merel u raka, dodeka nikogas ne velime uste nekoja nebuloza od tipot "on napravi klizacki start za da bide pogoden vo raka, I taka da se izbegne od penal". Vaka sekoj ke si go opravduva svojot tim I ke Ima osnova istoto.
Nema smisla neli? Sekoja raka treba da e penal, pa neka mu ja mislat igracite dali ke igraat rakomet ili pak ke klizaat.
За мене, многу се јасни правилата за игра со рака и се во склад на тоа дека не можеш да ги скриеш рацете во секоја прилика. Кога раката е одделена од телото и го прави телото поголемо, се смета дека играчот добива предност при блокирање на шут и ако го удри во рака, тогаш е пенал. Ако секоја рака е пенал, тогаш ке има по 3-4 пенали секој меч.

Ова исто не им беше свирнато на Реал како пенал.

 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
2.483
Поени од реакции
4.135
За тие што мислеја дека Солскјер е 0 тактичар и абер нема од тактичка подготовка на утакмица :)
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
724
Поени од реакции
1.555
За мене, многу се јасни правилата за игра со рака и се во склад на тоа дека не можеш да ги скриеш рацете во секоја прилика. Кога раката е одделена од телото и го прави телото поголемо, се смета дека играчот добива предност при блокирање на шут и ако го удри во рака, тогаш е пенал. Ако секоја рака е пенал, тогаш ке има по 3-4 пенали секој меч.

Ова исто не им беше свирнато на Реал како пенал.

Ke bide smejurija koga nekoj sudija ovie race ke gi okarakteriziraat so penal. Sekako deka ke imaat osnova za istoto. Samo se nadevam deka nema da bide vo mec koj resava tituli.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.574
Поени од реакции
52.384

Како бе до толку не знаат што да прават, па 10 луѓе ќе интервјуираат :ROFLMAO:

Анчелоти ептен би им легнал...
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968

Како бе до толку не знаат што да прават, па 10 луѓе ќе интервјуираат :ROFLMAO:

Анчелоти ептен би им легнал...
Анчелоти е тренер што сака одврзан новчаник и трошење. Не знам како со тие карактеристики би им легнал на Арсенал.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Језда упропасти се кога испобриша се поврзано со Арсенал од Инстаграм ама мислам дека Микел би бил добар избор.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.835
Поени од реакции
10.197
Језда упропасти се кога испобриша се поврзано со Арсенал од Инстаграм ама мислам дека Микел би бил добар избор.
Незнам зошто би го менувале искрено Љунберг сега, треба да го остават да ја заврши сезонава, а и тешко Артрта да избега на полусезона. Инаку веројатно и ја би го зел него пред Виера доколку си оди Љунберг

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.274
Поени од реакции
41.851
Не се согласувам.
не е точно тоа да, одењето во наполи е класичен показател за истото бидејќи никад не биле таква екипа и нема да бидат со делаурентис, ама и у никој случај не му одговара функционирање ко она на арсенал.
Така да у некое хипотетичко сценарио ако прифати да им биде тренер тогаш сигурно би поставил услови што овие се согласиле дека ќе му се исполнат.
Тоа не значи секако нездраво трошење секое лето, ама ќе значи далеку подобро функционирање на трансфер пазар од она кое сега го имаат Арсенал.
Ради ова добро би било да дојде кај нив, бар според мене, боље решение и од покетино во тој поглед, мада и он исто гарант со има на папир низа барања што ќе сака следниот клуб да му ги реализира.

Артета не го глеам ко опција што може да ги крене Арсенал, само експеримент кој од сите понудени опции од моментална перспектива има најмалце шанси да успее со нив. И ради неискуиство, точно 0 ко главен тренер, и ради фактот што го нема достигнато она ниво за тренер кој може да поставува услови, така да ако донесе некој ваков арсенал поише од јасно е која е целта на управата, нешто што воопшто нема да им се допадне на навивачите.

Ги читам у темата за новиот стадион какви изјави имале, и кои им биле плановите, и стварно ми е чудно како си дозволија ваков голем пад и дигресија иако имаа услови ако ништо друго секоја година да се при врвот и финансиски да бидат многу постабилни, нешто е очигледно труло у нивнава хиреархија, тим од лондон, со модерен нов стадион, со добра фан база и во англија и надвор од земјата, да се понаша ко да се од некое англиско небитно селце ко блекпул кое едвај врзува крај со крај.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
одењето во наполи е класичен показател за истото бидејќи никад не биле таква екипа и нема да бидат со делаурентис
Првпат во 20 годишна кариера отиде во тим во кој што не може да троши колку што сака и на што сака и издржа точно една година.
Ова е повеќе доказ дека не знае и не може да фунцкионира во клуб во кој што нема одврзани раце (пари).
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.049
Поени од реакции
7.090
Емери го поврзуваат со Евертон. Со тактиката што ја нема мислам дека му одговара ваков тим.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom