Premier League - 2023/2024

Шампион за 23/24 ќе биде?


  • Вкупно гласачи
    230

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.526
Поени од реакции
42.974
Кејн кариера направи со влечења на ногата кога и да му налеташе голман. Ама Жота не е Англичанец.
Да, ама Жота даде два цели чекори после контактот па падна самиот. Не требаше да му суди пенал.

 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.274
Поени од реакции
21.561
И на прва се виде дека падна театрално Жота, направи 3-4 чекора откако го помина голманот и после тоа падна. Мислев дека Тејлор тргна да му даде жолт за симулирање, а не дека ќе свирне пенал.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.388
Поени од реакции
108.943
Пенал е, џабе драмите. Падна покасно да, ама беше закачен по нога и нема што тука да се кенка дека дајвал или слично. Тејлор би го убил, ужасно менаџира утакмици, у прво Жоелинтон у сред контра го повлече Собослај и пошо кретенов даде предност во акцијата на Пул не му даде жолт после тоа, а во второ првиот старт на Жоелинтон беше за затвор и гарант ќе беше втор жолт и автоматски црвен.

Иначе одамна немам гледано ваква утакмица, требаше 29 гола да даде Ливерпул, буквално може да бидат среќни Њукасл што примија само 4. Ќе видиме како ќе истераат без Салах периодов, ако не искиксаат и изгубат многу поени за мене се прв фаворит за титулата.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.526
Поени од реакции
42.974
Пенал е, џабе драмите. Падна покасно да, ама беше закачен по нога и нема што тука да се кенка дека дајвал или слично.
Не, не драмиме, само потенцираме што се случи. Го чепна минимално дефинитивно, ама не падна на контактот, туку му текна на третиот чекор од контактот дека можеше да добие пенал таму па сам си падна.

Во таа ситуација, на контакт со таков интензитет или паѓаш одма или продолжуваш напред и ја завршуваш акцијата. Жота закасни со реакцијата. Прво продолжи да трча, па падна самиот после тоа и како казна (и памет за друг пат), не требаше да добие пенал.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.388
Поени од реакции
108.943
Не, не драмиме, само потенцираме што се случи. Го чепна минимално дефинитивно, ама не падна на контактот, туку му текна на третиот чекор од контактот дека можеше да добие пенал таму па сам си падна.

Во таа ситуација, на контакт со таков интензитет или паѓаш одма или продолжуваш напред и ја завршуваш акцијата. Жота закасни со реакцијата. Прво продолжи да трча, па падна самиот после тоа и како казна (и памет за друг пат), не требаше да добие пенал.
Ааа епа добро, тогаш ќе занемариме дека го закачи со лактот и пошо падна пола секунда покасно нема да свириме пенал. Важи Боро.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.274
Поени од реакции
21.561
Ааа епа добро, тогаш ќе занемариме дека го закачи со лактот и пошо падна пола секунда покасно нема да свириме пенал. Важи Боро.
Фудбал е, не е кошарка. Не секој минимален контакт треба да се свири како пенал.
Во конкретниот случај, контактот не влијаеше на движењето на Жота, се виде дека си продолжи уште 3-4 чекори и отпосле му текна да падне да изнуди пенал.
Чиста глума.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.881
Поени од реакции
7.322
Џабе се објаснувате со Стекот,25 години глеа фудбал и пак е цреп. Вака ми праи на кафе коа седиме ми контра за инат ми прекипува и еспресо и сеукурац.

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.274
Поени од реакции
21.561
Џабе се објаснувате со Стекот,25 години глеа фудбал и пак е цреп. Вака ми праи на кафе коа седиме ми контра за инат ми прекипува и еспресо и сеукурац.

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
Па за интер навива, што сакаш повеќе :D
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.832
Поени од реакции
63.532
Да, ама Жота даде два цели чекори после контактот па падна самиот. Не требаше да му суди пенал.

Ако гледаме по правилата, она е пенал. Има контакт, го удира со левиот лакт баш по ногата, и не сум сигурен за какви неколку чекори потоа зборуваш. Падна на првото газење со левата нога по контактот. Иако и тоа дали паднал веднаш или 2 чекора понатака е небитно. Што ако осетил бол секунда две покасно баш од тој удар, што го спречило да продолжи да трча и да ја заврши акцијата? Toa видеото погоре мањка еден друг кадар, каде јасно е гледа колку го удри.


Инаку, Тејлор е ужасен судија, до толку не може да наметне авторитет во утакмица, и прави толку лоши одлуки, едноставно, мене ми е мака како неутрален да го гледам што се прави на терен. Веројатно единствениот судија што е во состојба да ги извади од такт навивачите од двете страни.

Јебем ти, како ми почна новата година, да го бранам ливерпул. Хкк, пу.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.388
Поени од реакции
108.943
Фудбал е, не е кошарка. Не секој минимален контакт треба да се свири како пенал.
Во конкретниот случај, контактот не влијаеше на движењето на Жота, се виде дека си продолжи уште 3-4 чекори и отпосле му текна да падне да изнуди пенал.
Чиста глума.
Нема пенали во кошарка брат.

Џабе се објаснувате со Стекот,25 години глеа фудбал и пак е цреп. Вака ми праи на кафе коа седиме ми контра за инат ми прекипува и еспресо и сеукурац.

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
За тебе сум Панче Ќумбев што се тиче фудбалско познавање. И не сум ја крив што пиеш еКспресо. ;):)

Edit:
Martin Dúbravka has accepted it was a penalty.

️ “My arms are not trying to catch him. I don't have to agree but at the end of the day it was a penalty."

Ама сеа што знае Дубравка ајде ви се молам, сепак Боро Јашин и Ернесто Че Пачовски знаат повеќе и викаат дека глумел Жота.
 
Последно уредено:

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
9.089
Поени од реакции
7.583

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.274
Поени од реакции
21.561
Имам пишано милион пати за англиските играчи како не успеваат да станат тренери. Еве уште еден пример (24108674ти по ред). :toe:
Од друга страна ги имаш (само од актуелните) Гвардиола, Артета, Емери, Енрике, Чави, Ч.Алонсо..

 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.497
Поени од реакции
8.802
Имам пишано милион пати за англиските играчи како не успеваат да станат тренери. Еве уште еден пример (24108674ти по ред). :toe:
Од друга страна ги имаш (само од актуелните) Гвардиола, Артета, Емери, Енрике, Чави, Ч.Алонсо..

Јас не знам што се замараат со бидување тренери кога не ги бива. :D Исто и Џерард, шубаво му одеше со Ренџерс, дојде во Премиер Лига и се поеба.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.274
Поени од реакции
21.561
Јас не знам што се замараат со бидување тренери кога не ги бива. :D Исто и Џерард, шубаво му одеше со Ренџерс, дојде во Премиер Лига и се поеба.
Ќе треба Sky Sport да го прошируваат студиото, нема да ги собере сите т.н. pundits. :icon_lol:
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.497
Поени од реакции
8.802

Kajgana Shop

На врв Bottom