PlayStation 5

Член од
14 август 2021
Мислења
11
Поени од реакции
17
Здраво дечки! Ме интересира дали некој успеал да земе дигитална верзија ps5 од галерија? Ја носат ли воопшто или за украс им стои на страната.. Пријавен сум на списокот за чекање веќе од кога почна да се продава и стварно смисла нема веќе.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Здраво дечки! Ме интересира дали некој успеал да земе дигитална верзија ps5 од галерија? Ја носат ли воопшто или за украс им стои на страната.. Пријавен сум на списокот за чекање веќе од кога почна да се продава и стварно смисла нема веќе.
Нема дигитални никаде после првите. Ептен ретко пуштаат по некој во Америка, Австралија. Кај нас колку што знам нема стигнато, само диск верзија од време на време.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.452
Поени од реакции
5.420
Абе си ебале мајката не им ида игрете глупи па пикај ваке ка Галерија таке и овие... све да им ебем цела година на чекање сум ни да пиша галерија

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Demon’s souls глупа игра, AstroLab ја пукам како за почеток :ROFLMAO:
Ja pak samo zaradi Demons souls ja zedov 5kata, oti e ekskluziva pa morase.
Ako nemas igrano souls igri prethodno ovaa e taman za da pocnes.
Ja sum veke 20tina casovi in, fantasticno izgleda.

:love:

Абе си ебале мајката не им ида игрете глупи па пикај ваке ка Галерија таке и овие... све да им ебем цела година на чекање сум ни да пиша галерија

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk
A so ke igras koga ke go zemes bez igri?
Ovie dve se novi i ekskluzivi, ovie ako ne gi zemes use dve ima so se ekskluzivi i toa e
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Од кај може да се нарачат игри освен галерија?
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Од кај може да се нарачат игри освен галерија?
Ако не планираш да препродаваш, дигитално да си зимаш најмногу се исплати. Цело време има и попусти.

За дискови, не знам дали имаат ПС5 игри во Анхоч, Сет и другиве, знам имаат ПС4. Или ако сакаш користени влези во фб групата PS4/PS5 Macedonia.

Ако ги немаш играно ПС4 ексклузивите, земи си ПС+. Со тоа добиваш колекција од 20+ хитови, повеќето треба да се изиграат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.737
A so ke igras koga ke go zemes bez igri?
Ovie dve se novi i ekskluzivi, ovie ako ne gi zemes use dve ima so se ekskluzivi i toa e
Pa realno so ponudenive igri u paket... waste of money.

Poleka se odi kon cross play, nema da ima vo idnina ekskluzivi, mislam za 10 godini.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Pa realno so ponudenive igri u paket... waste of money.

Poleka se odi kon cross play, nema da ima vo idnina ekskluzivi, mislam za 10 godini.
Се правеше муабетов и пред 10 години :D

Баш ме интересира што би довело до таква ситуација, посебно кај Плејстејшн кои имаат предобри студија. А и Мајкрософт само што потроши билиони за тоа. Можеби повеќето ќе одат и на други платформи после некоја година, како што почнаа да прават сега. Ама не ми се верува целосно да исчезнат.

За игриве, зависи за кој. И да не беа во пакетот јас би ги купил, ми спаѓаат во маст плеј.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.909
malku sum offtopic, i zalutan, i zaostanat so vremeto, i se po red,
ama mozda kje me poupravite malku :D ve gledam strucni lica :cool:

porasnav so PS1, PS2 i nekoja verzija na X-box, fativ epten malku PS3 (valjda samo nekoj fudbal na nego).
i tamu na pauza gejmerska kariera.

sega gledam opcii so ima - PS4, PS5 i nekoj si X-box.

generalno igrav fudbal, kosarka, tenis, Crash Racing/Bandicoot.

nakratko nekoj guide / sovet, so da gledam od 3te opcii so gi pisav sprema igrite?

sega ne e problem so cash, povekje e problem so prostor vo stan i vremeto so bi odelo na gejming :ROFLMAO:
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
malku sum offtopic, i zalutan, i zaostanat so vremeto, i se po red,
ama mozda kje me poupravite malku :D ve gledam strucni lica :cool:

porasnav so PS1, PS2 i nekoja verzija na X-box, fativ epten malku PS3 (valjda samo nekoj fudbal na nego).
i tamu na pauza gejmerska kariera.

sega gledam opcii so ima - PS4, PS5 i nekoj si X-box.

generalno igrav fudbal, kosarka, tenis, Crash Racing/Bandicoot.

nakratko nekoj guide / sovet, so da gledam od 3te opcii so gi pisav sprema igrite?

sega ne e problem so cash, povekje e problem so prostor vo stan i vremeto so bi odelo na gejming :ROFLMAO:
Ist tip na gejmer na konzola sme,i jas praktikuvam poise sportski igri i racing igri.
Momentalno imam Series X,konzolata e masina.
Sakam da zemam i PS5,radi toa so igram FIFA i najcesto igram online,pa taka bazata na igraci e pogolema na Sony vo Evropa,pa taka imas pogolemi opcii da igras so prijateli od tuka ili od balkanot.
Posto imam Series X,ne mi e noz do koska da kupuvam PS5 po skalperski ceni i prevari od bundle/paketi koisto ne se ni paketi nego ti gi butaat 2te igri so sila za 10.000,namesto da imas opcija da zemes +1 controller pa eve neka bide edna igra bezvrska od nivna strana.
Ke pocekam da se stabilizira marketot,ako ima PS5 po normalna cena ili po nekoaj slucajnost ako se donese Digital edition(vo ova cisto se somnevam posto nikoj nesaka da go donese,zaso posle toa ke izgubi na pazarot za kupuvanje igri preku niv,toa e i edna od pricinite zaso use ne e donesena Digital kaj nas).
Postorece deka ne e problem za cash,odi so nekoja od next-gen konzolite ako ti e dostapno PS5,zimaj PS5,ako ne ti e i mozes da zemes Series X,toplo go preporacuvam so Xbox Game Pass Ultimate ima da se iznaigras igri so mozda nikogas ne bi gi ni uklucil/kupil(ima mal milion free sportski igri so game pass,ufc,nhl,mlb,nfl,nba,fifa).
Mene mi pravi najmnogu merak toj Game Pass Ultimate,se zima po bagatelna cena spored mene.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.909
Ist tip na gejmer na konzola sme,i jas praktikuvam poise sportski igri i racing igri.
Momentalno imam Series X,konzolata e masina.
Sakam da zemam i PS5,radi toa so igram FIFA i najcesto igram online,pa taka bazata na igraci e pogolema na Sony vo Evropa,pa taka imas pogolemi opcii da igras so prijateli od tuka ili od balkanot.
Posto imam Series X,ne mi e noz do koska da kupuvam PS5 po skalperski ceni i prevari od bundle/paketi koisto ne se ni paketi nego ti gi butaat 2te igri so sila za 10.000,namesto da imas opcija da zemes +1 controller pa eve neka bide edna igra bezvrska od nivna strana.
Ke pocekam da se stabilizira marketot,ako ima PS5 po normalna cena ili po nekoaj slucajnost ako se donese Digital edition(vo ova cisto se somnevam posto nikoj nesaka da go donese,zaso posle toa ke izgubi na pazarot za kupuvanje igri preku niv,toa e i edna od pricinite zaso use ne e donesena Digital kaj nas).
Postorece deka ne e problem za cash,odi so nekoja od next-gen konzolite ako ti e dostapno PS5,zimaj PS5,ako ne ti e i mozes da zemes Series X,toplo go preporacuvam so Xbox Game Pass Ultimate ima da se iznaigras igri so mozda nikogas ne bi gi ni uklucil/kupil(ima mal milion free sportski igri so game pass,ufc,nhl,mlb,nfl,nba,fifa).
Mene mi pravi najmnogu merak toj Game Pass Ultimate,se zima po bagatelna cena spored mene.
vaka e situacija Svedska


https://www.elgiganten.se/catalog/gaming/spelkonsol/se-playstation-konsol/playstation-konsol

sega bas i so eden crnogorec zboruvav, mi vika toa Xbox S serijata e ok. imalo nekoja opcija za mesecna pretplata
okolu 12 evra, pristap valjda do site igri.
za PS 5, valjda i tuka nema, barem ne preku ovaa prodavnica.
inaku kako so gledam, ni XBox X serija nema na lager, samo S opcijata mi ja dava momentalno.
rang na ceni za Xbox S i X, od 300 do 600e

koja e razlika megju S i X serii?
gledam X ima povekje memorija, graficka i RAM.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Pa realno so ponudenive igri u paket... waste of money.

Poleka se odi kon cross play, nema da ima vo idnina ekskluzivi, mislam za 10 godini.
Abe daleku e 10 godini, moze i ke nema ps.
Inace sega winning combo im e "ekskluzivi" pa posle godina dve tri pustaj na pc port. Sto mene mi e ova sosema ok. Ama ne moes da se potpres oti Bloodborne ja cekav so godini zradi nemajki edna mutava konzola.

Iskreno, ne navivam za crossplay. So se mene tice ja bi sakal da gejmam na pc, na ps, na wii da iam visok pari pa i na gameboy. Neka vadat samo kvalitetni ekskluzivi, ako toa im e motivacija. Fanboizmot ne treba da postoi u gejmerskiot svet.

A za bundle-ot, uste od najavata na konzola eventot, isto kako Donev, mi bea i dvete must play. Ja ne igram fudbal i uste eden joystick mi e waste of money, isto ko na ps4. E sea ako obavezno gi zemav igrite - 32k ide konzolata, 2k poskapa konzola koja ja nema ili koa ja ima so skalperskite ceni od 900eu - ne e nesto mnogu skapo.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
vaka e situacija Svedska


https://www.elgiganten.se/catalog/gaming/spelkonsol/se-playstation-konsol/playstation-konsol

sega bas i so eden crnogorec zboruvav, mi vika toa Xbox S serijata e ok. imalo nekoja opcija za mesecna pretplata
okolu 12 evra, pristap valjda do site igri.
za PS 5, valjda i tuka nema, barem ne preku ovaa prodavnica.
inaku kako so gledam, ni XBox X serija nema na lager, samo S opcijata mi ja dava momentalno.
rang na ceni za Xbox S i X, od 300 do 600e

koja e razlika megju S i X serii?
gledam X ima povekje memorija, graficka i RAM.
Чекам и јас Х во Германија, нема на залиха. 499 евра му е цената. Разликата освен во перформансите е и во тоа што S нема Blu-Ray. Исто S е помал од Х, а Х е помал од PS5.

Xbox Series X + Game Pass Ultimate + опционално Razer Kishi за xCloud (доколку ти е компатибилен телефонот) е оптимална опција според мене. За 12 евра месечно ги имаш за без пари игрите од EA како Fifa и остали и уште 100-200 добри игри, попуст за add-ons и цели игри и xCloud (cloud гејмање на телефон/таблет било каде без конзолата...Razer Kishi ти е контролер за телефон како кај Nintendo Switch, чини околу 80-90 евра).

Прочитав дека новиот "апгрејдан" PS5 е со послаби кулери и доста погласен од оригиналниот batch PS5, така да ако купуваш PS5 внимавај на серискиот број.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom