PlayStation 5

Член од
19 март 2014
Мислења
107
Поени од реакции
260
Каде би го позиционирал ти PS4 Pro?
Прегледај го приврзокот 267337
Замисли се дека си економски менаџер на Сони, што викаш за колку ќе го намалиш Ps4 Pro да биде доволно примамлив за да продолжи да се продава? Притоа да не си во загуби.

PS4 Pro не е одржлив во моменталнава ситуација бидејќи нема каде да се позиционира.

Обичната верзија ќе продолжи да се продава затоа што ќе ја позиционираат на 200-250$/€ и тоа е доволно добра цена за да продолжи да се продава имајќи ја во предвид големата библиотека на игри.

А PS4 Pro беше mid-gen upgrade првенствено рекламиран како 4K конзола, сега тој примат го превзема PS5, и нема апсолутно една причина да егзистира на пазаров. Ќе ја прекинат со производство, (ако не е веќе и прекината) ќе очистат залихи на попусти и тоа е тоа.
Тука нема никој што држи продавница за пс да му ја мислиме. И да е така како што викаш што е знак прашалник, тоа е уште една причина да пс4 про си ја задржи вредноста на половен пазар. Да не заборавиме идната можност за играње пиратски игри.

Секоја година пс4 на празници се продава по 13000 па цената на старо не е мрдната и се продава и по 15000 колку што моментално луѓето од страв си ги даваат про верзиите.

Сега е моментот за купување не за продавање.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Тука нема никој што држи продавница за пс да му ја мислиме. И да е така како што викаш што е знак прашалник, тоа е уште една причина да пс4 про си ја задржи вредноста на половен пазар. Да не заборавиме идната можност за играње пиратски игри.

Секоја година пс4 на празници се продава по 13000 па цената на старо не е мрдната и се продава и по 15000 колку што моментално луѓето од страв си ги даваат про верзиите.

Сега е моментот за купување не за продавање.
Ti za kolku bi ja vrednuval ps4 pro vo momentov, kolku vredi i za kolku treba da nekoj ja prodade?
 
Член од
19 март 2014
Мислења
107
Поени од реакции
260
Ti za kolku bi ja vrednuval ps4 pro vo momentov, kolku vredi i za kolku treba da nekoj ja prodade?
Голо пс4 про со еден контролер не би продал испод 18000. А веќе може да се купи за 15 со плус игри.

На пример член на форумов го продава за 15 со игри што вредат 4/5000. Неможеш ни слим да најдеш за 10000.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.503
Поени од реакции
33.643
Голо пс4 про со еден контролер не би продал испод 18000. А веќе може да се купи за 15 со плус игри.

На пример член на форумов го продава за 15 со игри што вредат 4/5000. Неможеш ни слим да најдеш за 10000.
I uste ne e prodaden. :D site se dvoumat.
A 3k e samo ghost of tsushima momentalno.

Znaci po niska ne se prodava, ne 20k da go stavam.

Mozebi sega e zasiten pazarot oti site prodavat, a ponatamu ke zadrzat cena pro 4kite i ke se stabilizira, ama sega e ludnica.

Celo zamaranje za edna ebena demons souls, mamata...
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Која е поентата ако пс4 има подршка уште 4 год ?кога од наредната или поточно 2022 сите игри ке бидат стрикно за пс5
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Најдобро ќе беше да се продаде пред да се објави цената, пред конференцијата на Сони, но кој се надеваше на ваква цена. Јас очекувам да се продава ПС4 службено уште некоја година како претходните генерации и типувам на 200€ за ПС4 и 300€ за ПС4 про, а и со тие цени не знам колку ќе е привлечна за да играш стари ласт џен игри, можеби најдобро решение да се продадат и физичките дискови со конзолата, ако веќе се зима верзија без читач.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Најдобро е да ја подариш на некого,цената на пс 5 се знаеше дека ке биде 450-500 евра уште кога испадна пс4 про и слим моделите
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Која е поентата ако пс4 има подршка уште 4 год ?кога од наредната или поточно 2022 сите игри ке бидат стрикно за пс5
Можеби затоа што има преку 3000 игри излезени за неа и е супер конзола за 1080p gaming?
Не секого му е дојдено до latest & greatest.

Најверојатно цела 2021 ќе излагаат cross gen наслови. Кога на Сони не му е дојдено до ексклузивитет (Spiderman Miles Morales и Horizon 2 излагаат и за PS4) тогаш зошто third party издавачи би се ограничувале на 10тина милиони продадени петки кога ваму имаат install base од преку 120 милиони четворки.
Поголем пазар - Поголема заработка
 
Член од
5 септември 2014
Мислења
109
Поени од реакции
209
Први слики од ps5
ed8745c.jpg d35a2f2.jpg d7a7c1d.jpg
Споредба со останатите конзоли
76d4018.jpg f6c89f6.jpg 7839163.jpg
EiZCNz2UYAA38I8.jpeg
Јас ќе чекам слим, а од оваа генерација дефинитивно ќе се дружам со series s.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Мајкрософт ја купува Бетесда и сите нивни студија како и ИПа, пример Старфиелд и ТЕС 6.
7 и кусур милијарди дил, ја повеќе очекував да ги земат Ворнер Брос Гејмс (можда би била боље опција ради талентот и познавање за одреден тип игри/жанр) вака со Бетезда и останатите би имале доста игри што се многу слични помеѓу себе. Барем според мене.

Ептен големо делува ПС5, ќе мора тв комодите на ремонт да се носат :D . Големо е и XBSX али бар формата му е по стандардна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom