PlayStation 5

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
Можеби, ама и без тоа логично би било да го искористат пазарот. Од бизнис перспектива зошто би пропуштиле да земат плус пари.


Иначе како функционира ова со профилот на различни конзоли? Дека се збореше за ПС плус. Дали со истиот се логираш и на ПС5 само ги немаш игрите и ти продолжува и таму ПС Плус или треба скроз нов профил да правиш, а стариов ти нема веќе никаква корист ако немаш ПС4?
Болдираното.
Се што си зел со пс плус ќе ти се трансферира.
И се што си купил дигитал.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
Како причина дека уште ќе излегуваат игри за ПС4 е и фактот што многу игри изминатива години што уште не се излезени се почнати да се прават на ПС4 (пс4 девкит) па би било неекономично да ја направат за ПС4 а да ја издадат само за ПС5. Знам дека може да се портне, но сепак би било нелогично да го заобиколат ПС4, плус сега поради короната имаше доста игри во застој, така да барем година-две ПС4 ќе ги има сите игри што ќе излезат за ПС5.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.553
Поени од реакции
52.345
The PS5™ console is backward compatible with the overwhelming majority of PS4™ games. That means an amazing collection of thousands of PS4 games can be played on your PS5 console.

PS4 games playable on PS5 consoles
The overwhelming majority of the 4,000+ PS4 games are playable on PS5 consoles.
  • Select PS4 games will benefit from the PS5 console’s Game Boost, which may make PS4 games run with a higher or smoother frame rate.
  • Although many PS4 games are playable on PS5 consoles, some functionalities that were available on the PS4 console may not be available on PS5 consoles. In addition, some PS4 games may exhibit errors or unexpected behavior when played on PS5 consoles.
  • Before purchasing add-ons to play with your PS4 games on PS5 consoles, please try to boot and play your PS4 games on your PS5 console to see if you are happy with the play experience.
  • Please note, playing PS VR games on a PS5 console requires a PlayStation VR headset, a PS camera (sold separately from PS5 console) and a PS camera adaptor (no purchase required).
  • Always update your PS5 console to the latest version of the system software.


PS4 only games
While the majority of PS4 games are playable on PS5 consoles, below is a list of PS4 games that are playable on PS4 only. On PlayStation™Store, PS4 games that are not playable on the PS5 console will be marked with ‘Playable on: PS4 only’.

PS4 only games:
DWVR
Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One
TT Isle of Man - Ride on the Edge 2
Just Deal With It!
Shadow Complex Remastered
Robinson: The Journey
We Sing
Hitman Go: Definitive Edition
Shadwen
Joe's Diner


 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Совет за тие што ќе купуваат пс5 да внимаваат каков тв имаат или каков тв ќе купат. Пс5 ќе има refresh rate од 120hz додека стандардите тв од оваа генерација се на 60hz. Исто и препорачливо е hdmi верзија 2.1.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Совет за тие што ќе купуваат пс5 да внимаваат каков тв имаат или каков тв ќе купат. Пс5 ќе има refresh rate од 120hz додека стандардите тв од оваа генерација се на 60hz. Исто и препорачливо е hdmi верзија 2.1.
Ништо посебно
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Најдобрите игри што сум ги изиграл биле во 30ФПС па така е небитно повеќе од тоа и 60 е повеќе од доволно за одлично гејмплеј искуство.
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
357
Поени од реакции
356
И јас не сум баш задоволен но веројатно ќе се навикнеме кога ќе дојде ден.

Ова со давањето насоки (видео клипчињата) кога ќе заглавиш некаде мислам дека ќе го промени гејмплејот на секоја игра како и доживувањето на истата но во негативна насока.

Слика во слика од секогаш ми се допаѓало и тука ми е драго што го гледам, но за да го гледаш другар ти како игра најверојатно ќе ти треба ПС+ претплата.

Делот со картичките мислам дека е непотребен, фактот што има микрофон контролерот ми ствара одбивност, не дека имам што да скријам но преферирам да сум во состојба целосно да исклучам таков додаток, во смисол "unplug". Мислам и дека ќе ти ги филтрираат вестите, при што пред се ќе ти бидат претставени вести што се од полза на Сони, не сум целосно сигурен но мислам дека ќе е така.

Се на се дизајнот изгледа ок, модерен, и веројатно ќе нема теми колку што приметив, се надевам грешка сум.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
PlayStation немав играно од кецот или двојката, кој и да беше тој сива боја шо беше. :LOL: Кога се играше на пластични столчиња кај локалниот пијаница шо ни зимаше по 30 денари за саат време. Пред некој ден играв кај колега на 4ка, феноменално искуство.

Дајте совет шо да земам, 4ка или 5ка. Разликата во пари не е голема, али ме загрижуваат игрите. Колку од 4ка ќе можат да се играт на 5ка? Скоро 80 евра за игра ми се гледаат многу стриктно за 5ка, а пазарот за половни цедиња на 4ка е огромен, се наоѓа игра и за 5-10 евра.
Обичната конзола во Германија веќе почнаа да ја рекламираат на 10 рати по 50 евра, за жал не постои таа опција за дигиталната.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
PlayStation немав играно од кецот или двојката, кој и да беше тој сива боја шо беше. Кога се играше на пластични столчиња кај локалниот пијаница шо ни зимаше по 30 денари за саат време. Пред некој ден играв кај колега на 4ка, феноменално искуство.

Дајте совет шо да земам, 4ка или 5ка. Разликата во пари не е голема, али ме загрижуваат игрите. Колку од 4ка ќе можат да се играт на 5ка? Скоро 80 евра за игра ми се гледаат многу стриктно за 5ка, а пазарот за половни цедиња на 4ка е огромен, се наоѓа игра и за 5-10 евра.
Обичната конзола во Германија веќе почнаа да ја рекламираат на 10 рати по 50 евра, за жал не постои таа опција за дигиталната.
Не се купува сега пс4, иди на пс5 од игри ке може се да се игра од 4 освен десетина наслови кој нема да работат со пс5
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
PlayStation немав играно од кецот или двојката, кој и да беше тој сива боја шо беше. :LOL: Кога се играше на пластични столчиња кај локалниот пијаница шо ни зимаше по 30 денари за саат време. Пред некој ден играв кај колега на 4ка, феноменално искуство.

Дајте совет шо да земам, 4ка или 5ка. Разликата во пари не е голема, али ме загрижуваат игрите. Колку од 4ка ќе можат да се играт на 5ка? Скоро 80 евра за игра ми се гледаат многу стриктно за 5ка, а пазарот за половни цедиња на 4ка е огромен, се наоѓа игра и за 5-10 евра.
Обичната конзола во Германија веќе почнаа да ја рекламираат на 10 рати по 50 евра, за жал не постои таа опција за дигиталната.
Игрите за 5-10 евра се начекуваат и дигитални верзии на попуст.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Не се купува сега пс4, иди на пс5 од игри ке може се да се игра од 4 освен десетина наслови кој нема да работат со пс5
10тина наслови не е дил брејкер во никој случај, не дека јас сум некој фанатичен гејмер. Некоја фифа и некое пуцање и толку, ако начекам нешто ефтино и интересно можам да купам повеќе. Фала, тоа ми беше најбитно. Чим ќе поддржува повеќе игри од 4ката не се мислам, одам со пс5.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.553
Поени од реакции
52.345
PlayStation немав играно од кецот или двојката, кој и да беше тој сива боја шо беше. :LOL: Кога се играше на пластични столчиња кај локалниот пијаница шо ни зимаше по 30 денари за саат време. Пред некој ден играв кај колега на 4ка, феноменално искуство.

Дајте совет шо да земам, 4ка или 5ка. Разликата во пари не е голема, али ме загрижуваат игрите. Колку од 4ка ќе можат да се играт на 5ка? Скоро 80 евра за игра ми се гледаат многу стриктно за 5ка, а пазарот за половни цедиња на 4ка е огромен, се наоѓа игра и за 5-10 евра.
Обичната конзола во Германија веќе почнаа да ја рекламираат на 10 рати по 50 евра, за жал не постои таа опција за дигиталната.
Дефинитивно ПС5. 99% од игрите од ПС4 ќе може да ги купуваш за мала цена и да си ги играш. Плус со ПС Плус претплата добиваш одма гратис 18 од најголемите хитови од ПС4 кои вреди да се изиграат.

1603103069162.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom