PlayStation 4

Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Destiny beta на америчките акаунти е фри ту плеј :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Малку прерано е да се дојде до заклучок кој е вистинскиот победник во 8-та генерација на конзоли за видео игри.

Според првичните резултати, Сони води на дебело со PlayStation 4, наспроти Мајкрософт со Xbox One.

Но досега Сони и немаа баш некоја реална конкуренција, бидејќи Xbox One доаѓаше со Kinect, поради што конзолата беше поскапа од PlayStation 4 за 100 американски долари повеќе во Северна Америка, односно за 100 евра повеќе во Европа.

Но сега кога Мајкрософт почнаа да го продаваат Xbox One без Kinect, по цена иста колку и цената на PlayStation 4, Xbox One дочека малку поголема побарувачка за разлика од порано.

Но можеби вистинската пресвртница во 8-та генерација на конзоли за видео игри, ќе биде можноста за гејмерите да купуваат дигитални копии од видео игри преку Интернет од алтернативни Интернет сервиси, без потреба од Xbox Live Gold претплата.

Имено, Electronic Arts неодамна го најавија нивниот Интернет сервис за продажба и играње на видео игри преку Xbox One, наречен EA Access, чија што претплата исто како кај Xbox Live Gold ќе чини 5 американски долари месечно во Северна Америка, односно 5 евра месечно во Европа, но сепак е алтернатива на Xbox Live Gold.

Во основа, EA Access ќе ги нуди истите услуги кои ги нуди Xbox Live Gold претплатата, со само еден исклучок - ќе ги нуди само видео игрите на Electronic Arts, а доколку гејмерите сакаат да играат на Интернет, сепак ќе мораат да платат за Xbox Live Gold претплата.

Иако ова не делува како некоја вистинска алтернатива за Xbox Live Gold претплатата, сепак останува фактот дека Мајкрософт го дозволуваат ова за Xbox One, а ако ваквиот Интернет сервис на Electronic Arts се покаже и докаже како успешен, не би било никакво изненадување доколку и останатите големи компании кои развиваат видео игри - Activision, Ubisoft и ред други, го следат примерот на Electronic Arts и направат свои Интернет сервиси за Xbox One кои би биле ако не целосна, тогаш барем делумна алтернатива на Xbox Live Gold претплатата.

Сони од друга страна, отворено и јавно ја одбиja понудата на Electronic Arts, кои им понудиле да го направат EA Access достапен и за корисниците на PlayStation 4, но Сони велат дека EA Access не е тоа што им треба на PlayStation гејмерите.

Истовремено, Сони сеуште трпи негативни критики од гејмерите бидејќи преку PlayStation Now ќе може само да се изнајмуваат видео игри преку Интернет и да се играат на ограничен временски период, но не и да се купуваат.

Уште ако им текне на Electronic Arts да ги направат видео игрите наменети за Xbox 360 и за првиот Xbox достапни за корисниците на Xbox One преку EA Access и да ги продаваат истите тие видео игри, а не да ги изнајмуваат како што тоа го планира Сони, тогаш можеби 8-та генерација на конзоли за видео игри е пред вистинска пресвртница.

Electronic Arts launches video game subscription service for Xbox One

Xbox Live Gold Versus EA Access: Do The Numbers Add Up?

Sony has rejected EA Access saying it doesn't represent good value for the PlayStation gamer, the Japanese platform holder charges $50 for a year of PlayStation Plus and $30 to rent a game for three months on PlayStation Now.
 
Член од
6 август 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Edno prasanje? Jas iznajmiv uspesno igra od playstation now na ps4 samo sega imam problem so konekcijata. Dali e dovolen 8mbps internet. Vika ne e dostapen vo vasiot reon . Inaku imam americki account na playstation plus. Kupen so vauceri od Amazon. Pomosh. Dali da ja zgolemam brzina ta. Inaku koristam internet preku lan na ps4.[DOUBLEPOST=1407280616][/DOUBLEPOST]I internetot mi e od kablovska
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Edno prasanje? Jas iznajmiv uspesno igra od playstation now na ps4 samo sega imam problem so konekcijata. Dali e dovolen 8mbps internet. Vika ne e dostapen vo vasiot reon . Inaku imam americki account na playstation plus. Kupen so vauceri od Amazon. Pomosh. Dali da ja zgolemam brzina ta. Inaku koristam internet preku lan na ps4.

I internetot mi e od kablovska
Интернет со брзина до 800 kbps е задоволителен за играње на видео игри и на компјутер и на конзола.

PlayStation Now е достапен засега само во Северна Америка и затоа ти ја дава таа порака дека не е достапен во нашиот регион.
 
Член од
6 август 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Интернет со брзина до 800 kbps е задоволителен за играње на видео игри и на компјутер и на конзола.

PlayStation Now е достапен засега само во Северна Америка и затоа ти ја дава таа порака дека не е достапен во нашиот регион.
Fala
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Малку прерано е да се дојде до заклучок кој е вистинскиот победник во 8-та генерација на конзоли за видео игри.
Не ја мели многу...фино пишуе во наслов In Q1 2014 то јест први квартал то јест Јануар Фебруар Март Април...
Но сега кога Мајкрософт почнаа да го продаваат Xbox One без Kinect, по цена иста колку и цената на PlayStation 4, Xbox One дочека малку поголема побарувачка за разлика од порано
Што се однесуе за тоа само ќе ти ги турам бројките од продажбата за прошла недела

Platform N. America Europe Japan Global
46,741 47,708 5,395 111,822
25,917 34,850 40,316 109,745
24,889 20,591 8,959 59,429
36,285 13,796 N/A 55,037
7,110 21,918 7,112 44,639
2,209 4,813 23,358 36,825
15,714 10,754 107 30,214
3,083 4,216 57 8,164
438 4,032 340 6,007



Wii U е попродаван од Xbone!!! Алооооо Wii U нели едвај опстојуваше на пазарот нели не излагаа игри за него.
Каде е е таа голема побарувачка?
Што смени цената?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Не ја мели многу...фино пишуе во наслов In Q1 2014 то јест први квартал то јест Јануар Фебруар Март Април...

Што се однесуе за тоа само ќе ти ги турам бројките од продажбата за прошла недела

Platform N. America Europe Japan Global
46,741 47,708 5,395 111,822
25,917 34,850 40,316 109,745
24,889 20,591 8,959 59,429
36,285 13,796 N/A 55,037
7,110 21,918 7,112 44,639
2,209 4,813 23,358 36,825
15,714 10,754 107 30,214
3,083 4,216 57 8,164
438 4,032 340 6,007

Wii U е попродаван од Xbone!!! Алооооо Wii U нели едвај опстојуваше на пазарот нели не излагаа игри за него.
Каде е е таа голема побарувачка?
Што смени цената?
Не ја мелам и нема зошто на мене да ми ги тураш бројките.

Јас воопшто не се сомневам во успехот на PlayStation 4, но не ми се допаѓа кога некои работи стануваат условени со претплата и тоа само на ограничено време.

Кога Сони најавија дека на PlayStation 4, PlayStation 3 и PlayStation Vita ќе може да се играат постари видео игри од PlayStation 3, PlayStation 2 и оригиналниот PlayStation, односно PS One, сите претпоставуваа дека за тоа ќе треба да се плати, но ретко кој претпоставуваше дека нема да може да се купуваат постари видео игри, туку ќе може само да се изнајмуваат.

А алтернатива нема, со други зборови кажано - чувајте си ги старите PlayStation 3 и PlayStation 2 конзоли момчиња и девојчиња, и по можност изрежете што е можно повеќе копии од постарите видео игри за тие конзоли, бидејќи тоа ќе ви остане единствен начин на кој ќе можете бесплатно и неограничено да ги играте истите тие видео игри, бидејќи доколку сакате да ги играте истите тие видео игри преку PlayStation Now, ќе морате да платите претплата за нивно изнајмување, а истовремено нема да има никаква опција за нивно купување.

Види види, Мајкрософт барем беа искрени кретени, отворено и јавно најавија дека Xbox One ќе биде идиотизам од конзола, со задолжително поврзување на Интернет еднаш во 24 часа, со забрана за играње на изнајмени видео игри и/или видео игри купени на старо, и со задолжително поврзување на Kinect камерата со конзолата, или во спротивно конзолата нема да работи. Па кога гејмерите ги треснаа од земја, Мајкрософт одеднаш направија вртење за 180 степени.

Но Сони кажуваат нешто, но не го докажуваат до крај, туку го оставаат крајот за година дена подоцна.

Искрено сум незадоволен и разочаран, иако и понатаму го фаворизирам PlayStation 4 наспроти видео рекордерот Xbox One, сепак сум незадоволен и разочаран.

Останува надежта дека хакерите ќе го средат тоа што Сони не сакаат да го средат, па ќе се изнајде начин за играње на постари видео игри преку PlayStation Now на неограничен временски период без тие идиотски претплати.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.344
Поени од реакции
4.963
Па кој те тера да користиш Playstation Now....Пробуваат и они нешто да пробијат на пазарот. Ако не им успее ќе пропадне и никому ништо.

Па за Playstation Now не ти треба ни конзола. Доволен ти е некој Bravia Смарт ТВ или Таблет. Дали на таквите корисници би им одговоарало да ја купат конзолата играта или да се претплатат на неколку дена за некој наслов и да го изиграат.

Значи сервисот работи на претплата како што плаќаш дома ти кабловска....
Што ти останува тебе од тоа што плаќаш телевизиска програма?!?

Или идеш во Кино Cineplexx да глеаш филм и се одфикаруваш 300 кусур денари за 2 сати!!!!
или тоа во превод ти е 7-8$ или тоа пак да ти преведам е 7 дена претплата за некоја игра.
Значи за 300ден. ја купувам Uncharted 3 и ја поминувам за еден викен - Петок Сабота Недела и среќен и задоволен.

Е тоа ти е Playstation Now - Рентање игри
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Па кој те тера да користиш Playstation Now....Пробуваат и они нешто да пробијат на пазарот. Ако не им успее ќе пропадне и никому ништо.

Па за Playstation Now не ти треба ни конзола. Доволен ти е некој Bravia Смарт ТВ или Таблет. Дали на таквите корисници би им одговоарало да ја купат конзолата играта или да се претплатат на неколку дена за некој наслов и да го изиграат.

Значи сервисот работи на претплата како што плаќаш дома ти кабловска....
Што ти останува тебе од тоа што плаќаш телевизиска програма?!?

Или идеш во Кино Cineplexx да глеаш филм и се одфикаруваш 300 кусур денари за 2 сати!!!!
или тоа во превод ти е 7-8$ или тоа пак да ти преведам е 7 дена претплата за некоја игра.
Значи за 300ден. ја купувам Uncharted 3 и ја поминувам за еден викен - Петок Сабота Недела и среќен и задоволен.

Е тоа ти е Playstation Now - Рентање игри
Да, ама претплатата за кабелската телевизија и за кабелскиот Интернет е фиксна.

А и згора на се, проблемот не е во рентањето на видео игрите, проблемот е во тоа што нема да има опција за истите да се купат за да може да се играат на неограничен временски период, наместо да се изнајмуваат.

Со други зборови кажано, Сони располага со технологија со која може постари видео игри да се играат на понови конзоли, но сепак не ја продава таа технологија, туку ја изнајмува.

Тоа и не е баш пријателски ориентирано кон гејмерите, исто како што и идиотизмите кои Мајкрософт ги планираше за Xbox One не беа баш пријателски ориентирани кон гејмерите.

Факт е тоа дека Сони, исто како и секоја друга компанија, тера бизнис за пари, а не за нечие задоволство, но ваквите политики на компанијата не се баш пријателски ориентирани кон гејмерите. Денес ги рентаат старите видео игри, утре ќе почнат да ги рентаат и новите видео игри и купувањето на видео игри ќе си замине во историјата.

Со други зборови кажано, конзолата ќе си ја изгуби својата најосновна цел со која ги испрати флиперниците во историјата - неограничено играње на видео игри во домашна атмосфера без дополнителни трошоци. Единствената разлика помеѓу играњето видео игри дома и играњето видео игри во флиперница или во сајбер клуб, ќе биде само местото каде што истите се играат, додека играњето на видео игрите и во флиперница/сајбер клуб и по дома ќе се наплаќа, а тоа нема никаква врска со најосновната функција на конзолата за видео игри.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
10% ефтиноча за пс4 во пан европа
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
Јас не купувам ps4 се додека не се чипува,не ми се дава 4000 денари за игра ! :D
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Мислам дека веќе има Jailbreak за PS4.
Како шо читав, засега постојат два вида JB:

1. http://www.lasthack.net/ps4-jailbreak-rex-playstation-4-jailbreak/
Овој ти овозможува игра за PS4 симната од интернет да ја играш на PS4.
За таа цел ќе ти треба надворешен USB HDD на која ќе ја ставиш играта во фолдерот GAMES.
Зошто надворешен HDD? Затоа што PS4 засега не може да се поврзе директно со PC. Можеби во иднина ќе може, но засега не е можно.

2. http://www.releaseps4jailbreak.com/
Овој JB ја лаже Playstation 4 конзолата да мисли дека може да симне се' од PS Store (или како се викаше). Поточно, сите игри се бесплатни за симнување, вклучувајќи ги и најновите.

Според коментарите кои ги читав, изгледа дека и двата фукнционираат одлично а и двата го поддржуваат најновиот firmware 1.75.

Немам PS4 па не знам дали навистина функционира, но ако некој пробал нека напише впечатоци.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Јас би пробал.. ама знае ли некој после ако сакам да си вратам стар filmware т.е. favtory settings, дали тоа ќе можам да го напраам?
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Да, ќе можеш. Така пишува на оној првиот линк, во тоа жолтото поле каде се наведени инструкциите.
You can unjailbreak when you want.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom