PayPal (официјална тема)

Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Само го демантирав xope. Ете и Индија има 'paypal balance' но не можат да го користат за плаќања туку само можат да го повлечат. А и воопшто не е важно бидејќи Индискиот пример е фер пример. Ако државата ти вели 'само за комерцијални плаќања', тоа е тоа, плаќаш данок и на донации.
Нене.. Воопшто нема paypal balance Индија :)

Мора да плаќаат преку банката.. И мора данок да платат.. Зато најмногу со chargeback досадват..
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Ај ќе ти верувам дека од некаде го имаш тој податок, читам и гледам нешто сосема друго :) Тоа за чарџбек и нормален да им е, исто ќе прават XD

Муабетот ми беше - нема скриен мотив ПП да биде натеран да не ни овозможи прием на пари, и нема зијан да биде Индискиот модел. Тоа е загуба само за оние со намера за даночна евазија. УЈП не е IRS па со просто решение се елиминира можноста за злоупотреби.
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Ај ќе ти верувам дека од некаде го имаш тој податок, читам и гледам нешто сосема друго :) Тоа за чарџбек и нормален да им е, исто ќе прават XD

Муабетот ми беше - нема скриен мотив ПП да биде натеран да не ни овозможи прием на пари, и нема зијан да биде Индискиот модел. Тоа е загуба само за оние со намера за даночна евазија. УЈП не е IRS па со просто решение се елиминира можноста за злоупотреби.
Да..

Прашај кој било индиец.. Ќе ти кажи дека нема paypal balance.. Зато плаќаат со картичка или преку сметката :) paypal зема за конверзија на валути.. Владата гледа колку плаќаш колку земаш.. Само луѓето плаќаат хахаха
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
само кај нас лимити за се има. така е мора данок да се плати држава да се гради
нема бегање, затоа сме ние толку јаки
 
Член од
9 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Некој да помоге во врска со Paypal > Payoneer префрлање пари,
1.Наместо 4digit code ми стигна 6digit code за confirmation Paypal - XX-027066
2. Дали е потребно да се верифицира Payoneer бидејки ми бара ID и Provide Business Details
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Колку што знам, веќе 2-3 години не е возможно да префрлаш пари од ПП на Пајонир, можеш само Пајонир-от да го користиш како извор на средства на ПП.
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
1 то е бројот на bank account хахахаха

Сумата која ја пуштија треба да ја напишиш
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Некој да помоге во врска со Paypal > Payoneer префрлање пари,
1.Наместо 4digit code ми стигна 6digit code за confirmation Paypal - XX-027066
2. Дали е потребно да се верифицира Payoneer бидејки ми бара ID и Provide Business Details
2 не те разбрав.. :)
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Колку што знам, веќе 2-3 години не е возможно да префрлаш пари од ПП на Пајонир, можеш само Пајонир-от да го користиш како извор на средства на ПП.
Возможно е оти да не е...

Исто Payoneer сметките не можат да пуштаат пари.. Само да примаат...
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Некој да помоге во врска со Paypal > Payoneer префрлање пари,
1.Наместо 4digit code ми стигна 6digit code за confirmation Paypal - XX-027066
2. Дали е потребно да се верифицира Payoneer бидејки ми бара ID и Provide Business Details
Update:
Ова го потврдил нивни модератор зимово:
Firstly the Payoneer card is not accepted at Paypal You have to Run the Us payment Service on Your payoneer account then You link the bank account of us payment serive with paypal and confirm it Then withdraw ur Money to the Bankaccount the money will automatically transferred to Ur card
Возможно е оти да не е...
Бидејќи го користеа луѓе од држави од трета класа за кои ПП не дозволува прием на пари, и го користеа како заобиколно решение да користат фул ПП сервис со креирање лажни US-based ПП акаунти кои ги верификуваа со Пајонир картичка (т.е. со US-based cc) Знам кога збеснаа на Фивер форумот уште пред некоја година.
Исто Payoneer сметките не можат да пуштаат пари.. Само да примаат...
Не знам точно на што мислиш под 'сметка', со твојата Пајонир картичка можеш да плаќаш каде сакаш и да праќаш пари на кој сакаш друг Пајонир корисник.
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Update:
Ова го потврдил нивни модератор зимово:



Бидејќи го користеа луѓе од држави од трета класа за кои ПП не дозволува прием на пари, и го користеа како заобиколно решение да користат фул ПП сервис со креирање лажни US-based ПП акаунти кои ги верификуваа со Пајонир картичка (т.е. со US-based cc) Знам кога збеснаа на Фивер форумот уште пред некоја година.

Не знам точно на што мислиш под 'сметка', со твојата Пајонир картичка можеш да плаќаш каде сакаш и да праќаш пари на кој сакаш друг Пајонир корисник.
Payoneer работи на USA и CA акаунти :)
Јас многу често повлеквам...
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
По дифолт, корисниците сами си кажуваат како е сега и како било порано:

Ако користиш global payment service опција и имаш валидни ПП акаунти бидејќи имаш US/CA државјанство, супер за тебе.
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
По дифолт, корисниците сами си кажуваат како е сега и како било порано:

Ако користиш global payment service опција и имаш валидни ПП акаунти бидејќи имаш US/CA државјанство, супер за тебе.
Се разбира дека не можи да се withdraw на картичката...

Јас зборам за global payment service.. Има USA и EU банки нели.. Некои се прифатени..

Зошто велиш дека не можело? За што поточно :)
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Дали добро се сеќавам ама претходно неможев да отворам акаунт или воопшто да отворам на TransferWise од мк. А сега денес отворив ги испратив моите мк документи за верификација и успешно за 5 мин ме верифицираа и мојот акаунт е Borderless. Too good to be true. Но се јавив до USA да се информирам и се е во ред. Сега ме интересира дали сте запознаени со ова? Или јас не бев во тек. Или пак со новиот закон што беше спроведен на 29 Август па се промени и веќе се отвори да можеш да имаш сметка.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom