PayPal (официјална тема)

Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Пред два дена ми пристигна на емаил известување дека треба да поднесам документи за идентификација, бидејќи ја поминав границата до која можев да примам пари. Изумив да ставам друг пејпал акаунт со цел да го избегнам овој проблем. Инаку пејпалот ми е словенски преку нлб тутунска банка. Во моментов можам да праќам пари на сметка, па некој да ми даде совет, дали да ги оставам парите на пејпалот или да ги пратам сите пари на нлб сметката?
Вади ги. И на мене ми се има десено со 4-5 акаунта. Ама па може да ти го лимитираат. Лимитиран ти е моментално или не? Ако не ти е а границата од 1800е ја помина веќе тогаш средствата кога ќе ги префрлиш ќе ти даде ама ќе ти го лимитира. Заебано знам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 ноември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Вади ги. И на мене ми се има десено со 4-5 акаунта. Ама па може да ти го лимитираат. Лимитиран ти е моментално или не? Ако не ти е а границата од 1800е ја помина веќе тогаш средствата кога ќе ги префрлиш ќе ти даде ама ќе ти го лимитира. Заебано знам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Еве што ми стигна од пејпал. Парите ми се пристигнати на пејпалот.
We need more information about you

You have received 1,800 EUR or equivalent in total payments to your PayPal account.
To comply with regulations, we are required to collect and verify information about our customers. As you are approaching the level of activity where we may have to limit your account capability, we encourage you to provide this information now. In doing so, you will still be able to use your PayPal account to send or withdraw money as normal.
Here's how to provide the information we need:
  1. Log in to your PayPal account.
  2. Click Notifications (bell icon) at the top right of the page.
  3. Follow the instructions and complete all the tasks.

Thanks,
PayPal
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Еве што ми стигна од пејпал. Парите ми се пристигнати на пејпалот.
We need more information about you

You have received 1,800 EUR or equivalent in total payments to your PayPal account.
To comply with regulations, we are required to collect and verify information about our customers. As you are approaching the level of activity where we may have to limit your account capability, we encourage you to provide this information now. In doing so, you will still be able to use your PayPal account to send or withdraw money as normal.
Here's how to provide the information we need:
  1. Log in to your PayPal account.
  2. Click Notifications (bell icon) at the top right of the page.
  3. Follow the instructions and complete all the tasks.

Thanks,
PayPal
Сеуште не ти е лимитиран. Познат ми е овој емаил. :/ Но сега парите што ти се на самиот акаунт ако сакаш да ги префрлиш ќе ти даде не дека нема ама после тоа веднаш автоматски ќе ти го лимитираат и амин. Имаш две опции: да вадиш и после откачи го тој акаунт или остави ги парите па троши ги онлајн... друга препорака барем од моја страна немам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Да ве порадувам малку:

https://bankarstvo.mk/венко-глигоров-нбрсм-работи-на-прилаг/#more-54565

Венко Глигоров, основачот на Логин Системи објави дека на покана од Народната банка на Република Северна Македонија остварил работна средба со Гувернерката Анита Ангеловска Бежоска и нејзиниот тим.
На средбата биле разменети информации и искуства околу регулативите и потешкотиите за воведување на Пејпал, Скрил и другите платежни процесори во Македонија.
НБРСМ има изготвено предлог-одлука за начинот и условите под кои резидентите коишто не се овластени банки, можат да отвораат и да имаат сметки во странство. Со други зборови, се отстрануваат пречките домашни граѓани и фирми да отвораат/користат сметки во странски електронски сервиси за платежни трансакции какви што се Пејпал, Скрил и останатите за прием на пари преку електронска трговија.
Предлог-одлуката ќе биде на дневен ред за усвојување на 29 август оваа година на Советот на НБРСМ. По усвојувањето, раководството на НБРСМ е подготвено да продолжи со прилагодување на регулативата/условите кон потребите на професионалците, компаниите за побрз „влез“ на Пејпал и останатите.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
ова се нови вести или рециклираат стари онлајн порталите? сите сервиси ги има веќе, само пејпал може да се користи за плаќање, ама не и за прием на пари.

Дали и кога граѓаните и компаниите ќе можат да отворат сметка кај одреден електронски сервис и какви услуги ќе можат да користат (дали само за плаќање или и за наплата), одлучува секој од сервисите, при што деловната одлука ја носи врз основа на сопствени анализи и оцени.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
ова се нови вести или рециклираат стари онлајн порталите? сите сервиси ги има веќе, само пејпал може да се користи за плаќање, ама не и за прием на пари.
Нови се, меѓутоа само потврда на црно-бело дека нема законски пречки од наша страна. Е сега што тоа Босна и Албанија се подобри од нас поради што ние и понатаму би немале опција за примање, такво нешто не знам. Кога би немало толкава бирократија кај нас, ќе речам во рок од 1 месец макс би добиле можност за фул сервис.

 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.058
Поени од реакции
19.753
ова се нови вести или рециклираат стари онлајн порталите? сите сервиси ги има веќе, само пејпал може да се користи за плаќање, ама не и за прием на пари.
Стара вест е, али ја пласираат како нова, демек сега го овозможиле тоа. Претураат од шупливо во празно.

Наводно НБРМ овозможила отворање сметки кај странски електронски сервиси за платежни трансакции, а всушност тоа е овозможено уште од многу одамна, како што може да се види во одлукава на НБРМ од 2012 година:



 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
A koga ke ozvozmozat so mak paypal da se prima i da se vadat pari od nasite banki?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
A koga ke ozvozmozat so mak paypal da se prima i da se vadat pari od nasite banki?
никогаш, банките си го сакаат процентот од трансакциите од странство, владата сака да го знае секој денар што граѓаните го примаат.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
никогаш, банките си го сакаат процентот од трансакциите од странство, владата сака да го знае секој денар што граѓаните го примаат.
I taka ke znaat preku paypal pak ke imat uvid vo transkacite toa nema da im bide problem.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Значи веста е нова бидејќи изјавата е нова :) А чим постојат измени кои ќе се објават во Службен весник... мора да е нешто ново. Ајде ќе видиме кои.

Владата и понатаму ќе го знае секој денар бидејќи за да го искористиш заработениот денар ќе мора прво да го повлечеш на твоја домашна банкарска сметка, т.е. најверојатно ќе се следи примерот на Индија:
...the second limitation of an Indian PayPal account is – we can't use the PayPal balance for payment. The payment received in the PayPal account can't be used for the purchase of any goods and services and one has to be withdrawn to the bank account only.
Проценти ќе лапаат бидејќи иако ПП не наплаќа трошок за повлекување, банката може да наплати провизија. Впрочем, моментално не земаат никаква провизија бидејќи сите уплати што се примаат (знаете за која категорија луѓе зборувам) воопшто не вклучуваат домашна банка во равенката. Никој нормален не ти плаќа на твоја банкарска сметка пари за одреден производ или услуга. А вака сите такви уплати ќе одат преку домашна банка при што ќар има и дотичната домашна банка по основ провизија и државата по основ платен персонален данок.

Ај стискајте палци :jeeee:
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Значи веста е нова бидејќи изјавата е нова :) А чим постојат измени кои ќе се објават во Службен весник... мора да е нешто ново. Ајде ќе видиме кои.

Владата и понатаму ќе го знае секој денар бидејќи за да го искористиш заработениот денар ќе мора прво да го повлечеш на твоја домашна банкарска сметка, т.е. најверојатно ќе се следи примерот на Индија:


Проценти ќе лапаат бидејќи иако ПП не наплаќа трошок за повлекување, банката може да наплати провизија. Впрочем, моментално не земаат никаква провизија бидејќи сите уплати што се примаат (знаете за која категорија луѓе зборувам) воопшто не вклучуваат домашна банка во равенката. Никој нормален не ти плаќа на твоја банкарска сметка пари за одреден производ или услуга. А вака сите такви уплати ќе одат преку домашна банка при што ќар има и дотичната домашна банка по основ провизија и државата по основ платен персонален данок.

Ај стискајте палци :jeeee:
Сите европски земји имаат paypal balance.. Само ние ако немаме чудо ќе биди...
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Само го демантирав xope. Ете и Индија има 'paypal balance' но не можат да го користат за плаќања туку само можат да го повлечат. А и воопшто не е важно бидејќи Индискиот пример е фер пример. Ако државата ти вели 'само за комерцијални плаќања', тоа е тоа, плаќаш данок и на донации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom