PayPal (официјална тема)

Член од
14 февруари 2018
Мислења
96
Поени од реакции
45
Некој за помош? :)

Епа вака. И јас да си го поставам моето вечно прашање што ме измачува веќе година дена. Доколку има некој поискусен го замолувам да ме информира тука или преку ПП. Бидејќи јас го надминав мојот годишен лимит од 2.500€ преку финтата со Акаунт од Словенија и поврзување на Visa, и не се ресетира годишно пак-бидејќи бараат документи итн. (Фактички тој акаунт е аут и нема никогаш повеќе да се користи). И сега прашањето е дали може да се поврзе картичка (и каква) од друга македонска банка (и која) и исто така преку која држава да се отвори нов PayPal Акаунт. (Друга Алтернативна финта за префрлање и вадење средства на картица). Прашувам бидејќи Амин е за PayPal да пуштат на вадење пари кај нас. За жал. Поздрав и однапред фала на помошта.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
96
Поени од реакции
45
Ако имаш БГ државјанство отвори си сметка таму и земи си картица, па работи без лимити. За нас paypal уште долги години ќе биде недостапен.
Да тоа го знам дека ако имам бг државјанство можам fully verificated PP да отворам. Но прашањето е за друга алтернатива (со лимит нормално) да се отвори сметка со од друга мк банка освен преку нлб да не биде и се поврзе за вадење. Бидејќи како да имав некаде прочитано дали преку халкбанк или ccbank имало начин.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Немам Бг или било какво странско државјанство, дали може да ми стигаат пари преку PayPal и да ги подигам истите без картичка во Македонија? Не знам колку годишно би се заработувало. 15 долари од час ставив. Ве молам помош побрзо.
Автоматски споено мислење:

Немам Бг или било какво странско државјанство, дали може да ми стигаат пари преку PayPal и да ги подигам истите без картичка во Македонија? Не знам колку годишно би се заработувало. 15 долари од час ставив. Ве молам помош побрзо.
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
276
Поени од реакции
69
Ima limit na Bugarskiot isto gi tretiraat ko third world country, i tesko deka ke go dignaat toj limit od 2500. Osim drzavjanstvo ke treba da dokazes i deka prestojuvas vo Bugarija ko rezident platena smetka za struja, voda ili internet ili pak izvod od posleden mesec vo Banka.
Dokolku ima nekoj potreba za vadenje i primanje sredstva od pejpal ili wire transfer uslugi mozam da vi izlezam vo presret.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
407
Поени од реакции
235
Ima limit na Bugarskiot isto gi tretiraat ko third world country, i tesko deka ke go dignaat toj limit od 2500. Osim drzavjanstvo ke treba da dokazes i deka prestojuvas vo Bugarija ko rezident platena smetka za struja, voda ili internet ili pak izvod od posleden mesec vo Banka.
Dokolku ima nekoj potreba za vadenje i primanje sredstva od pejpal ili wire transfer uslugi mozam da vi izlezam vo presret.
Каков црн лимит на Бугарскиот? не шири дезинформации.
Лимитот е на оние „Македонските со Словенска“ адреса...
Го имам Бугарскиот со години и имам огромни пари префрлено преку него, без некои позначителни проблеми.

@AstraDeVesta - во кратки црти: НЕ, нема да можеш да примаш пари и да ги користеш истите, доколку не најдеш некој како thorse што же ти излезе во пресрет.
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
276
Поени од реакции
69
Ne siram dezinformacii, sum go koristel i ako ne e celosno verifikuvan so adresa otkako go nadmines limitot ti se javuvaat i ako ne uspees da dokazes toa e toa. Vaka ako go koristis za priem i prakanje ili za free lance platformi ne bi trebalo da ima frka. No ako go koristis so ibej ke ti stane jasno pogotovo ako prodavas digital goods.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
407
Поени од реакции
235
Па така кажи де. Ако не го верификуваш со адреса тогаш тој Пејпал не ти е ништо поразличен од обичен „Словенски„ пејпал, за кој немаш документи да потврдиш дека стварно живееш на таа адреса.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
Па ако е неверификуван Пејпал и на Америчка адреса да е ќе има лимит. А за на ибеј ако продаваш доста можеби и бизнис акаунт ќе ти треба или не?
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
276
Поени од реакции
69
Nema da ti treba mozes i so individualen pa ne bi rekol deka so bug dokumenti duri i so neverifikuvana adresa deka e isto ko slovenski so mk nlb . Slovenski mn pobrzo limitiraat. A Bug bez razlika i da e so verifikuvana adresa pak ja smetaat za third world country so visok stepen na prevaranti taka da ako ima open case ili bilo kakov review nekolku pati ili problem so vpn otide akauntot.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
4
Поени од реакции
3
Ги исчитав сите страни што се однесуваат на примање пари преку пеј пал. Се начитав дека имате некаков,, словенски,, врзан со НЛБ, но мене ме интерсира дали може да направам бугарски и да го поврзам со картичка на НЛБ. Имам бугарски пасош и лк но немам сметка во бг банка. Ќе треба са се дробам до Бугарија да орварам ска. Благодарам. П. С Треба да примам околу 600 евра и што е можно побрзо ми ги треба парите, кажете најкраток и најбрз начин. Благодарам
 
Член од
28 август 2009
Мислења
817
Поени од реакции
948
Ги исчитав сите страни што се однесуваат на примање пари преку пеј пал. Се начитав дека имате некаков,, словенски,, врзан со НЛБ, но мене ме интерсира дали може да направам бугарски и да го поврзам со картичка на НЛБ. Имам бугарски пасош и лк но немам сметка во бг банка. Ќе треба са се дробам до Бугарија да орварам ска. Благодарам. П. С Треба да примам околу 600 евра и што е можно побрзо ми ги треба парите, кажете најкраток и најбрз начин. Благодарам
Не функционира веќе тоа со словенски пејпал. Можеш на бугарски, ти треба сметка и адреса бугарска. Ќустендил најблиску ти е, преку Raiffeisen Bank.

Мора преку пејпел да ти ги пратат? Прашај ако не на трансакциска да ти ги уплатат.. Мада замарање е.
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
276
Поени од реакции
69
Ги исчитав сите страни што се однесуваат на примање пари преку пеј пал. Се начитав дека имате некаков,, словенски,, врзан со НЛБ, но мене ме интерсира дали може да направам бугарски и да го поврзам со картичка на НЛБ. Имам бугарски пасош и лк но немам сметка во бг банка. Ќе треба са се дробам до Бугарија да орварам ска. Благодарам. П. С Треба да примам околу 600 евра и што е можно побрзо ми ги треба парите, кажете најкраток и најбрз начин. Благодарам
ti pisav privatna
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
1
Поени од реакции
3
Ima li nekoj da moze da mi prefrli po 10 eura nedelno od paypal na mkd smetka ? :) pozz potrebni mi se mnogu :D
Автоматски споено мислење:

pishete mi vo privatni poraki tnx
 
Последно уредено:
На врв Bottom