PayPal (официјална тема)

Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Moze nekoj da mi pomogne da si napravam paypal akaunt? I dali moze parite koi ke gi imam na istata smetka da se vadat?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Moze nekoj da mi pomogne da si napravam paypal akaunt? I dali moze parite koi ke gi imam na istata smetka da se vadat?
Нема да можеш друже.
Освен ако немаш БГ/ЕУ државјанство - не можеш да примаш пари во МК сеуште.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3
Поени од реакции
10
Moze nekoj da mi pomogne da si napravam paypal akaunt? I dali moze parite koi ke gi imam na istata smetka da se vadat?
vo mk mislam deka ne moze edino vo druga zemja otvoris smetka pa napravis viza karta i so visa karta plakas na sekade
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Znaci prvo prasanje dali moze da otvoram akaunt na paypal vo mk i kako?

Za vadenje pari e lesno preku drugi luge ke gi podignam. Dali moze nekoj da mi odg na 1to prasanje?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Znaci prvo prasanje dali moze da otvoram akaunt na paypal vo mk i kako?

Za vadenje pari e lesno preku drugi luge ke gi podignam. Dali moze nekoj da mi odg na 1to prasanje?
Можеш да отвориш акаунт. Не те спречуваат во ова.
Можеш да плаќаш со тој акаунт. Ќе ти биде врзан со банкарска сметка или картичка, од таму ќе ги влече парите и ќе ги конвертира автоматски.

Она што не можеш да го правиш со МК пејпал е да примаш пари.
Пример ако сакаш некој да ти плати за нешто 100$ - нема да може да го направи тоа, и тебе нема да ти стигнат парите.

Така да сепак најдобра опција ти е, ако планираш да нудиш услуги преку пејпал - е да работиш со посредник за да може да ги прима парите за тебе и да ти ги исплаќа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Znaci prvo prasanje dali moze da otvoram akaunt na paypal vo mk i kako?

Za vadenje pari e lesno preku drugi luge ke gi podignam. Dali moze nekoj da mi odg na 1to prasanje?
Пробај го мојот „туторијал“ од пред 8 години :D
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
paypalot ми е словенски преку тутунска нлб и ми стигна оваа порака, не знам дали да поденсам документи или не. Ако не поднесам дали ќе биди блокиран или едноставно нема да можам да ги префрлам парите

We need more information about you

Hello .............
You have received 1,800 EUR or equivalent in total payments to your PayPal account.
To comply with regulations, we are required to collect and verify information about our customers. As you are approaching the level of activity where we may have to limit your account capability, we encourage you to provide this information now. In doing so, you will still be able to use your PayPal account to send or withdraw money as normal.
Here's how to provide the information we need:
  1. Log in to your PayPal account.
  2. Click Notifications (bell icon) at the top right of the page.
  3. Follow the instructions and complete all the tasks.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
paypalot ми е словенски преку тутунска нлб и ми стигна оваа порака, не знам дали да поденсам документи или не. Ако не поднесам дали ќе биди блокиран или едноставно нема да можам да ги префрлам парите

We need more information about you

Hello .............
You have received 1,800 EUR or equivalent in total payments to your PayPal account.
To comply with regulations, we are required to collect and verify information about our customers. As you are approaching the level of activity where we may have to limit your account capability, we encourage you to provide this information now. In doing so, you will still be able to use your PayPal account to send or withdraw money as normal.
Here's how to provide the information we need:
  1. Log in to your PayPal account.
  2. Click Notifications (bell icon) at the top right of the page.
  3. Follow the instructions and complete all the tasks.
Да, ќе бидеш лимитиран без разлика дали ќе ги поднсеш или не.
Освен, ако не успееш некако да ги убедеш од техничка подршка (читај да ги излажеш) дека се тие реални точни документи од релевантната држава, па да ти помине review-то.

Ако сеуште имаш опција да ги извадиш/потрошиш парите дури си лимитиран, направи го тоа.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Да, ќе бидеш лимитиран без разлика дали ќе ги поднсеш или не.
Освен, ако не успееш некако да ги убедеш од техничка подршка (читај да ги излажеш) дека се тие реални точни документи од релевантната држава, па да ти помине review-то.

Ако сеуште имаш опција да ги извадиш/потрошиш парите дури си лимитиран, направи го тоа.
значи и да имам вистинска адреса или сметка во словенија пак лимитот ке биди тој

што опфаќа лимитот
нема да можам пари да примам,
или ќе можам да примам али не можам да префрлам на сметка, трошам или пуштам на друго лице
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
значи и да имам вистинска адреса или сметка во словенија пак лимитот ке биди тој

што опфаќа лимитот
нема да можам пари да примам,
или ќе можам да примам али не можам да префрлам на сметка, трошам или пуштам на друго лице
Ќе можеш и понатаму да примаш пари, но нема да можеш да ги префрлуваш на твоја трансакциска сметка во НЛБ Банка, ќе можеш само да ги трошиш за плаќање преку PayPal доколку купуваш нешто преку Интернет и доколку продавачот ти дозволува да платиш преку PayPal, се разбира.

А доколку имаш словенечко државјанство, секако дека ќе можеш да ја отстраниш ваквата непосакувана граница.
 
Член од
2 август 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
Здраво на сите. Имам работено на Upwork и имам заработено некои си 6-7 долари. Направив Пејпал на американската страна и ги префрлив парите таму. Дали ова е незаконски и доколку е дали би можел да бидам фатен дека парите сум ги префрлил таму? Дали се плаќа данок на пари префрлени на Пејпал и дали би можел да ги трошам директно од Пејпал без да поврзам картичка?
Ви благодарам многу. Се надевам дека ќе ми одговорите конкретно притоа да не ме навраќате наназад низ страниците на форумов бидејќи имам многу малку време.
Однапред ви благодарам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Здраво на сите. Имам работено на Upwork и имам заработено некои си 6-7 долари. Направив Пејпал на американската страна и ги префрлив парите таму. Дали ова е незаконски и доколку е дали би можел да бидам фатен дека парите сум ги префрлил таму? Дали се плаќа данок на пари префрлени на Пејпал и дали би можел да ги трошам директно од Пејпал без да поврзам картичка?
Ви благодарам многу. Се надевам дека ќе ми одговорите конкретно притоа да не ме навраќате наназад низ страниците на форумов бидејќи имам многу малку време.
Однапред ви благодарам.
можеш да си ги трошиш како сакаш, едино што не можеш да ги повлечеш тука од банка дека Македонија нема пејпал
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
143
Поени од реакции
56
имам бг пасош , дали знаеете ако можам електронски да поднесам за да направам трансакциска сметка во бг банка и да ја поврзам со пајпалот
 
Член од
18 ноември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Пред два дена ми пристигна на емаил известување дека треба да поднесам документи за идентификација, бидејќи ја поминав границата до која можев да примам пари. Изумив да ставам друг пејпал акаунт со цел да го избегнам овој проблем. Инаку пејпалот ми е словенски преку нлб тутунска банка. Во моментов можам да праќам пари на сметка, па некој да ми даде совет, дали да ги оставам парите на пејпалот или да ги пратам сите пари на нлб сметката?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom