PayPal (официјална тема)

Член од
14 февруари 2018
Мислења
96
Поени од реакции
45
неповрзана тема со пајпал , дали пајсенд функционира во мк

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
Да функционира. Изненаден што за првата трансакција платив 0% никакво fee и средствата ги доби личноста за секунда. Од card to card опција! Мислам дека најдобар начин е моментално PaySend


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
127
Поени од реакции
47
да ама мислев за да примиш пари како оди не за испракање од мк

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 
Член од
18 август 2015
Мислења
56
Поени од реакции
11
Кажете некој нов метод. Преку глава ми е од Пејпал и Пајонир. Имам бг пасош во (смисла ако не може со мк документи), платежно средство со помалку главоболки и евентуално со дебитна картичка...Се мислам за Transferwise...
Фала однапред
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
97
Поени од реакции
59
Методот зависи од изворот на твоите средства. Јас би крипто, ама ни Ојле Smith ни Дојле LLC не исплаќаат во крипто. Повеќево луѓе работат на стандардните платформи каде има уште постандардни методи за исплата. Енд оф стори.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.106
Поени од реакции
10.960
Методот зависи од изворот на твоите средства. Јас би крипто, ама ни Ојле Smith ни Дојле LLC не исплаќаат во крипто. Повеќево луѓе работат на стандардните платформи каде има уште постандардни методи за исплата. Енд оф стори.
Чисто од љубопитност, како договараш колку биткоини на пример ќе ти исплати компанијата пред да ја почнеш работата кога цената му варира упм? Во последнава година беше на почеток околу 10 000 усд, па падна на околу 5000 усд, па рипна на скоро 12 000 усд и тн.

Кога работиш со фиат валути на пример му даваш уште пред почеток на работата понуда пример за цела работа 5000 усд, во моментот кога сум ја дал понудата 1 биткоин бил 5000 усд, кога сум ја завршил работата 1 биткоин бил 10 000 усд, сакаш да кажеш дека ти ќе си го бараш тој 1 биткоин по секоја цена?
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
97
Поени од реакции
59
Крипто не е соодветно за секој тип на работа, поентата на мислењето беше дека џабе нови методи кога нема таква опција од изворот на средствата. А што се однесува вака до клиенти со директен контакт, па чим има бугарски пасош... златен SEPA трансфер "SEPA stands for Single Euro Payments Area, and it is used when making cross-border European bank transfers. Plus, just about all SEPA transfers are free ", зошто би се бафтал со е-процесори.
 
Член од
13 мај 2019
Мислења
86
Поени од реакции
102
Кажете некој нов метод. Преку глава ми е од Пејпал и Пајонир. Имам бг пасош во (смисла ако не може со мк документи), платежно средство со помалку главоболки и евентуално со дебитна картичка...Се мислам за Transferwise...
Фала однапред
Neteller ili Skrill, dvete se so kartici i nemash maka cim si EU
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
412
Поени од реакции
238
TransferWise е најдобра работа ако имате ЕУ државјанство.

Додуша и без ЕУ можете да се регистрирате и да примате SEPA и ACH (USA) трансфери, но нема да можете да ја добиете нивната MasterCard картичка. Картичката се издава само на ЕУ резиденти.
Што и не е толку страшно, кога знаеш дека можеш во секој момент клиентот може да те плати преку SEPA, и да си ги повлечеш парите од таму на домашна банка.

Секој TW корисник може да има EU, USA, AUD и слични акаунт сметки каде што можете да примате пари од вашите клиенти.
Интерно у апликацијата имаш опција да ги конвертираш во ЕУ или која ти е потребна. И тоа се прави по мноооогу добар курс (mid-market rate), со многу мала провизија.

Многу добра и стабилна апликација, со одличен интерфејс и функционалности.


Јас ја користам веќе 2 години и сум презадоволен сум.
Не сум имал никакви проблеми до сеа со нив, за разлика од други слични сервиси како Revolut, N26 ... каде што секој месец по минимум една фрка се дешава.

Ако планирате да се регистрирате, пишете им ПП, можам да ви дадам реф линк со кој што ќе го добиете првиот трансфер до 500-600еур без провизии (таква им е рефералната програма).

На располагање сум за повеќе информации ако ве интересира.
 
Член од
20 јуни 2020
Мислења
7
Поени од реакции
0
Има нешто новости за PayPal во Македонија? Ми рече другарче направило сметка на Македонски PayPal, може да прима и да праќа пари.. Исто така и да ги вади..
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.469
Поени од реакции
7.436
Има нешто новости за PayPal во Македонија? Ми рече другарче направило сметка на Македонски PayPal, може да прима и да праќа пари.. Исто така и да ги вади..
Е па земи направи и ти сметка на македонскиот PayPal и провери дали може, нека ти прати другарчето пари на твојата македонска PayPal сметка, па пиши дали си успеал да ги подигнеш парите преку македонска банка.

На мене неодамна ми вратија пари од нарачка што ја платив преку македонскиот PayPal, но никогаш не пристигна, па откако ми ги вратија парите, македонскиот PayPal веднаш ми ги врати на трансакциската сметка во банката.
 
На врв Bottom