PayPal (официјална тема)

Член од
28 февруари 2017
Мислења
9
Поени од реакции
25
Здраво дечки,имам конкретно прашање во врска со плакање преку пејпал односно треба да платам 10еур на човек во Босна па ме интересира колку би изнесувала провизијата за тие пари што би ми ги земале од пејпал бидејки преку вестерн унион на 10еур плакаш уште 10 еур провизија.Поздрав.
нема да имаш провизија, едино некој денар при конверзија на валути.
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
19
Поени од реакции
8
нема да имаш провизија, едино некој денар при конверзија на валути.
Колку што разбирав парите ке му стигнат фул (10еур) а нема провизија поради ситуацијава...Меѓутоа пошто се работи за месечна претплата колку би била провизијата понатаму во нормални услови т.е кога ке се смири ситуацијава со короната.Фала и поздрав.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
203
Поени од реакции
62

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.565
Поени од реакции
1.479
нема да имаш провизија, едино некој денар при конверзија на валути.
istovo i mene me interesira ne otkriv dali se naplajka nesto + Znaci ako na nekoj mu ispratam/platam po nase 30eu bankava ke mi zadrzi 30eu+nesto sitno za konverzacija mkd-eu..?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
9
Поени од реакции
25
istovo i mene me interesira ne otkriv dali se naplajka nesto + Znaci ako na nekoj mu ispratam/platam po nase 30eu bankava ke mi zadrzi 30eu+nesto sitno za konverzacija mkd-eu..?
Вакви personal transactions имам праќано/примано само во УСА, со амерички пејпал. Сега гуглнав и колку што гледам таму важат други правила.

Да не те лажам, како ќе биде тука за со твојов пејпал не знам.
 
Член од
12 март 2019
Мислења
42
Поени од реакции
2
Здраво дечки,имам конкретно прашање во врска со плакање преку пејпал односно треба да платам 10еур на човек во Босна па ме интересира колку би изнесувала провизијата за тие пари што би ми ги земале од пејпал бидејки преку вестерн унион на 10еур плакаш уште 10 еур провизија.Поздрав.
За праќање пари во Европа е 0.3€ + отприлика 4%

Ако пуштиш 10€ (како goods), тој ќе добие 9.2-9.3€ :)
 
Член од
12 јуни 2012
Мислења
19
Поени од реакции
8
За праќање пари во Европа е 0.3€ + отприлика 4%

Ако пуштиш 10€ (како goods), тој ќе добие 9.2-9.3€ :)
Se nadevam deka informacijava ke mu bide od korist na nekoj drug sto ima vakva ili slicna situacija.Isprateni 10eur na fizicko lice od Bosna(pretpostavka deka proviziite se isti za site ex-yu republiki)
-od moja smetka simnati 10 eur (617 den)
-Na smetkata vo Bosna pristignati 9,11eur znaci namaleni za nekoi 9%
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
407
Поени од реакции
236
Se nadevam deka informacijava ke mu bide od korist na nekoj drug sto ima vakva ili slicna situacija.Isprateni 10eur na fizicko lice od Bosna(pretpostavka deka proviziite se isti za site ex-yu republiki)
-od moja smetka simnati 10 eur (617 den)
-Na smetkata vo Bosna pristignati 9,11eur znaci namaleni za nekoi 9%
друже, аман бе, ја уби темата за смешни 10еур.

башка даваш лажни информации. не е 9%, ти кажаа убаво како се провизиите:
0.3еур фиксна
3.5% варијабилна

ова се генералните провизии. на страна од ова имаш уште една две од по 0.5 - 1% зависно од државите и други услови.
прочитај го линкот погоре и ќе си најдеш сам.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
97
Поени од реакции
59
Дали некој нешто сфати со новава ситуација o_O

На персонален акаунт ми се појавија Seller Tools, значи очигледно ќе можам да креирам функционално копче (Buy Now), имам и опција да ми стигне нотификација кога ќе примам пари..... некако испаѓа некој да ми прати пари со користење мејл нема да може, а постандардно нешто не можам да замислам.... но еве како дечките на WF купувачи ќе користат gateway на ПП за да купат нешто што го нудам, а парите ќе легнат на баланс. И после што ? Пероналец како ? Кога ? Шопинг со парите не бива ? Дајте барем мислење.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
52
Поени од реакции
9
98C97724-926D-4246-B453-66D4440DDB46.png Акаунтот ми е “Словенски” со Нлб картица. Во емаилот пишува дека лимитиран и дека ќе можам да правам withdraw i send. Успеав да извлечам пари иначе. Дали лимитирањето значи дека нема повеќе да можам да примам пари?
Дали некој успеал да го реши овој проблем? Имам бг пасош (земја која е одобрена од Пејпал), дали ќе може тие информации да ги внесам, за да се спасам од лимитот?

Фала однапред
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.037
Поени од реакции
732
Прегледај го приврзокот 253813Акаунтот ми е “Словенски” со Нлб картица. Во емаилот пишува дека лимитиран и дека ќе можам да правам withdraw i send. Успеав да извлечам пари иначе. Дали лимитирањето значи дека нема повеќе да можам да примам пари?
Дали некој успеал да го реши овој проблем? Имам бг пасош (земја која е одобрена од Пејпал), дали ќе може тие информации да ги внесам, за да се спасам од лимитот?

Фала однапред
Vidi sto ti baraat za da go trgnat limitot mislam deka bese kartica da se verifikuva. Limitot znaci ni mozes da prakjas ni da primas, ni da plakjas, ni da zatvoris akaunt.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
270
Поени од реакции
193
Бараат документ да приложам. Сигурно словенски...
Доколку е словенски акаунт преку нлб имаш можност да вадеш до 2000 или 2500 евра годишно без верифицирани документи. Доколку сакаш повеќе треба да доставиш било каков документ што докажува дека си од Словениа.
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
784
Се изначитав. Да прашам во кратки црти:

1. Ако напрам сега акаунт на paypal и изберам Словенија и поврзам со Тутунска банка дали е возможно или веќе ја знаат таа финта?
2. Дали ако имам постар акаунт од paypal има шанси тогаш да била друга процедура, бидејќи најдов еден од UK дури и со верифициран тел. број е, и јас се чудам како е можно.
3. Дали најдобра опција е Бугарска трансакциска врзана со paypal и да се плаќа таму данок!?
4. Дали тие порано што имаа словенски акаунт и врзани со Тутунска Банка плаќаат данок во Македонија?
 
На врв Bottom