PayPal (официјална тема)

Член од
3 јануари 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дечки како да направам профил на Пејпал за да можам да примам пари? Можно ли е воопшто? Сакам да пробам да работам транскрипција ама гледам секаде скоро исплаќаат преку пејпал.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Дечки како да направам профил на Пејпал за да можам да примам пари? Можно ли е воопшто? Сакам да пробам да работам транскрипција ама гледам секаде скоро исплаќаат преку пејпал.
Прочитај неколку страни наназад, ќе сфатиш дека тоа не е возможно.
Пејпал не дозволува примање пари за Македонски профили.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
159
Поени од реакции
85
Дечки како да направам профил на Пејпал за да можам да примам пари? Можно ли е воопшто? Сакам да пробам да работам транскрипција ама гледам секаде скоро исплаќаат преку пејпал.
Засега МК PayPal не функционира, можеби некогаш или никогаш...
Пробај дали сеуште работи “финтата” картица од НЛБ (мислам Viza Electron беше) со избрана држава Словенија...Како и да е ограничен ќе ти биде тој PayPal, ќе имаш некој лимит...Но како за почеток е ОК, додека не испадне нешто друго...
 
Член од
3 февруари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
37
Здраво дечки. Некој кој може да ми извади кеш од пејпал нека ме контактира во дм.



Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Здраво дечки. Некој кој може да ми извади кеш од пејпал нека ме контактира во дм.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Ти пишав порака.

Ако има стари членови на форумов што имаат потреба за таа услуга - пишете ми, ќе гледам да ви завршам работа.

Btw, уште еден успешно верифициран нов Пејпал со поминат лимит над 2000$, само што овој пат ми го даде на многу помала сума, околу 1300$ некаде.

Инаку пред да почнете да ме спамирате „kako uspea da go verificiras?!?" - тотално легитимен е профилов, со ЕУ документи, не е со НЛБ-Словенија финтите (тие одамна веќе не функционираат)

Screenshot from 2020-10-19 16-32-35.png
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
јас плаќам преку пајпал а сеуште не може да примаш мислам за мкд
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ај и од мене еден пост, се надевам ќе им помогне на повеќето бидејќи и јас самиот сакав да верувам во тоа што ќе го прочитав на интернет, посебно од објавите на едни во ФБ групите со бизнис сметки, бизнис картичка итн итн итн.

Уште во тој период (околу година дена), ваљда гледавте објави, блог постови дека ПејПел за МК може да се креирал со бизнис сметка и бизнис картичка. Тоа не испадна точно зошто ПејПел ја нема Македонија како прифатена држава за примање пари. Пробувавме со различни картички, со различни фирми, со различни броеви и мелови, утепавме доста време за на крај официјално ПејПел да ни прати меил со објаснување дека не дозволуваат Македонски корисници (зборам за примање и повлекување пари). Али како и да е, одиме понатаму.

Кога и да пробував да се регистрирам на Пејпел, која и држава да ја ставев во последниве неколку месеци, секогаш не редиректираше на Македонскит Пејпел односно во УРЛ-то додаваше /mk, па со самото тоа, автоматски ги немаш сите привилегии. Завчера, пробав повторно и овој пат некако пројде до крај. Значи креиран е Пејпел на словенското УРЛ со држава Словенија, со ВИЗА картичка на наша НЛБ. Креиран е персонал профил, за подоцно да се смени во бизнис/индивидуал. Верифицирана е картичката, како и секоја друга со обичниот код што го праќаат на трансакциска.

Направив неколку трансакции помеѓу пријатели, ситни трансакции чисто да видам дали ќе пројдат. Беа успешни и побарав повлекување на картичка (0.37 ЕУР, толку останаа поради провизијата). Како и да е, до сега е све ок.

Screenshot_2.jpg

НО, каде мислам дека почнува проблемот (како и некои други што имаат кажано):

За да додадеш банкарска сметка и да ја верифицираш истата, во полето ја нема Македонија како држава. Што значи, неможеш никако да додадеш сметка. Постои опција да повлекуваш пари цело време на картичка а не во банка, но како и да е, мора во еден момент да покажеш сметка во банка од државата каде си го креирал профилот.

Screenshot_3.jpg

Значи ете, постои некоја опција за креирање на профил но дали и до кога ќе функционира, незнам. Очигледно е дека не е легит профилот но не ми е јасно како смее ова да постои. Која е логиката да се заобиколуваат овие закони на Пејпел кога пак на крајот ќе бидеш блокиран.

Ова не смее да постои и мислам дека е пропуст на Пејпел. Како толку јак сервис, треба да има некоја заштита кога ќе види картичка и број на телефон од друга држава, автоматски да те блокира или пренасочи на друг линк. Барем за првиот чекор за регистрација... па потоа корисникот ако има странски телефони и картички, нека ги додаде.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Апдејт:

123657984_995666150916235_6190762677969284775_n.jpg

Средствата од горе 0.37 центи, легнаа денес (за неполни 24 часа). Значи, начинов функционира но најверојатно ќе функционира до одредена сума.

Како и да е, ми се разјаснија многу работи и се надевам и на други членови :D
 
Член од
29 октомври 2013
Мислења
146
Поени од реакции
63
Дали некој знае дали можи да направи мој другар Paypal во Германија (со постојано место на живеење) и да ги прими парите на таа сметка и потоа да ми ги прати преку Payoneer во Македонија ?
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
980
Поени од реакции
1.397
Дали некој знае дали можи да направи мој другар Paypal во Германија (со постојано место на живеење) и да ги прими парите на таа сметка и потоа да ми ги прати преку Payoneer во Македонија ?
За PayPal ако го направи на негово име може. А зошто баш при толку убави сервиси за трансфер на пари помеѓу физички лица да се користи Payoneer кој цело време нагласува дека е експлицитно против такви транскации и дека секој прилив од физичко лице ке биде санкциониран ?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
И заврши приказната. 2 повлекувања и стигна маил за верификација. Можеби другите повеќе ќе издржат али кад-тад ќе ви стигне ваква честитка. Screenshot_2.jpg
 
Член од
17 ноември 2020
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravi decki, bi sakala da ve prasham dali bi mozela da napravam PayPal vo Bugarija (za primanje pari) samo so bugarska privremena licna karta li sepak e potrebno drzavjanstvo?
 
Член од
2 август 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
Здраво дечки. Ми треба малку помош. Јас отворив српски PayPal без проблем, парите од Upwork ги повлеков на PayPal-от и направив нарачки на eBay. Е сега дали има начин УЈП да го видат ова? По некоја логика, не зашто како би имале увид во PayPal, но сепак би сакал да ве прашам. Значи повлечени се само на PayPal, но не и на банкарска сметка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom