PayPal (официјална тема)

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
105
Поени од реакции
34
Претходно имаше опција преку НЛБ со избрана држава Словенија, но како што читам веќе не е можно, ти можеш пак да си пробаш. Јас користам таква "финта", но еве како што кажуваат ограничен сум годишен лимит од 2500 евра...Па пробувам колку можам почесто да користам payoneer, ebay (како опција за трошење) и многу други сајтови коишто примаат paypal.
Како не е можно кога јас пред еден месец поврзав?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
127
Поени од реакции
47
А проба да поврзеш картица од CCBank од Мк? Успешно беше? Лимитиран ти е сега акаунтот или?


Sent from my iPhone using Tapatalk
povrzav so devizna transakcija od bulbank banka bugarija napravis smetka povrzav posle dva meseci nekade mi go limitiraa akauntot,

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
7.540
Поени од реакции
16.840
Како да платам со срањево, ептен лаик сум маме му ... сакам да платам на инфопулт за гледање филмови од Германија.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.049
Поени од реакции
5.950
Од пејпал(германска адреса) на банка да трансферираш пари(германска)
Како оди даночењево? Има некој линк каде може да се види до колку пари си ослободен и од колку до колку каков процент е?
 
Член од
29 септември 2008
Мислења
101
Поени од реакции
12
Дали некој знае која е процедурата за правење на PayPal Business акаунт со e-residency т.е дали некои има искуство со e-residency?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
52
Поени од реакции
9
Дали некој е запознат со Stripe, дали може да се поврзе со македонска банка односно пак некоја финта преку избрана држава Словенија, од причина што Македонија ја нема во Stripe официјалнта страна...
 
Член од
24 јуни 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Здраво. Еден совет ве молам. Треба да почнам да работам онлајн како предавач по Англиски Јазик, но немам Пејпал. Дали можам и како да отворам сметка за да примам пари и после на кој начин можам да ги повлечам? Дали некој има на форумов кој ќе ми помогне да ги извадам парите или како иде тоа?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.133
Поени од реакции
5.415
Здраво. Еден совет ве молам. Треба да почнам да работам онлајн како предавач по Англиски Јазик, но немам Пејпал. Дали можам и како да отворам сметка за да примам пари и после на кој начин можам да ги повлечам? Дали некој има на форумов кој ќе ми помогне да ги извадам парите или како иде тоа?
Ако не сте добро запозени со онлајн сметките, подобро избегнувајте онлајн сметки. Башка од PayPal не можеш да ги повлечеш парите на сметка. Можеш само онлајн да користиш или само за плаќање.

Користи подобро MoneyGram ; Western Union... или пак xoom.com (Преку ова да ги повлечеш од PayPal)
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
3
Imam dropshipping store (wordpress) i povrzuvanjeto so paypal e tesko.
Sakam da pitam:

- Ako jas stavam moj makedonski pay pal, koj sto moze samo da prakja pari.
- Imam prijatel vo Germanija sto moze da prima i da vadi pari,verificiran paypal.
- Dali ke moze da mu prakjam jas od mojot akaunt a toj da gi vade na negoviot akaunt vo Germanija?

Toa e vo vrska so paypal, dali moze slicno i so stripe, posto mi treba credit card i bi bilo dobro da ja imam i taa opcija na sajtot.

Inaku kako funkcionirate so online prodazba, dali moze da se sredi povlekuvanjeto nekako so stripe ili 2checkout kaj nas?
 
Последно уредено:
Член од
24 јуни 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Ако не сте добро запозени со онлајн сметките, подобро избегнувајте онлајн сметки. Башка од PayPal не можеш да ги повлечеш парите на сметка. Можеш само онлајн да користиш или само за плаќање.

Користи подобро MoneyGram ; Western Union... или пак xoom.com (Преку ова да ги повлечеш од PayPal)
Ти благодарам многу. А дали би знаел да ми кажеш како да отворам Пејпал за да можат да ми префрлат пари за сработеното и после тоа како да ги повлечам од тоа xoom ?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.133
Поени од реакции
5.415
Ти благодарам многу. А дали би знаел да ми кажеш како да отворам Пејпал за да можат да ми префрлат пари за сработеното и после тоа како да ги повлечам од тоа xoom ?
Регистрирај се, како и на секој сајт. Потоа додади ја картичката, верификувај ја со тоа што ќе ти зема 1 евро и тоа е тоа.

После даваш мејлот (со кој ќе се регистрираш) за да ти пратат пари. И на крајот xoom.com те води кон процедурата. Нема философија :)
 
Член од
18 август 2015
Мислења
52
Поени од реакции
9
Каков црн лимит на Бугарскиот? не шири дезинформации.
Лимитот е на оние „Македонските со Словенска“ адреса...
Го имам Бугарскиот со години и имам огромни пари префрлено преку него, без некои позначителни проблеми.

@AstraDeVesta - во кратки црти: НЕ, нема да можеш да примаш пари и да ги користеш истите, доколку не најдеш некој како thorse што же ти излезе во пресрет.
Дали преку Централна Кооперативна банка(во Македонија)го отвори акаунтот, и дали приложи некои документи дека наводно константно живееш во БГ. И дали може со истиот акаунт ("словенски" ми е моментално), само да сменам држава и картица....? Имам бг државјанство btw....

Иначе денес ми стигна оваа честитка:
Your account has been limited.​
Hello, Customer

We've limited your account

After a recent review of your account activity, we've determined you are in violation of PayPal's Acceptable Use Policy. Please log in to confirm your identity and review all your recent activity

You can find the complete PayPal Acceptable Use Policy by clicking Legal at the bottom of any PayPal page.​
Успеав да ги извадам парите што ги имав, дали ова лимитирање значи дека нови средства не ќе можам да примам итн...

Фала однапред
 
Последно уредено:
Член од
12 јуни 2012
Мислења
19
Поени од реакции
8
Здраво дечки,имам конкретно прашање во врска со плакање преку пејпал односно треба да платам 10еур на човек во Босна па ме интересира колку би изнесувала провизијата за тие пари што би ми ги земале од пејпал бидејки преку вестерн унион на 10еур плакаш уште 10 еур провизија.Поздрав.
 
На врв Bottom