PayPal (официјална тема)

Член од
14 февруари 2018
Мислења
96
Поени од реакции
45
Има некој да ми заврши работа со ситна трансакција од $50-100 на PayPal? [emoji846] Средствата на сметка да ми ги исплати. Нормално си плаќам провизија. Пишете ми пп. Поздрав!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
127
Поени од реакции
47
ako moze nekoj da mi kaze poveke info okolu verifikacija na paypal bugarski povrzan so bugarska bulbank banka posle 3 meseci mi baraat verifikacija na paypalot
....

imam bg pasos pa me interesira so nego i licna karta dali moze

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.436
Поени од реакции
7.391
ako moze nekoj da mi kaze poveke info okolu verifikacija na paypal bugarski povrzan so bugarska bulbank banka posle 3 meseci mi baraat verifikacija na paypalot
....

imam bg pasos pa me interesira so nego i licna karta dali moze

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
Секако дека може, треба да направиш дигитална фотокопија на татарската лична карта или на татарскиот пасош - во превод: да го/ја фотографираш пасошот/личната карта со мобилен телефон - и да му ја испратиш фотографијата на татарскиот PayPal.

Доколку имаш дебитна картичка од татарската банка во која имаш отворено трансакциска сметка, разгледај на веб сајтовите на македонските банки која наплаќа најниска провизија при подигнување на готовина со странска дебитна картичка од нивните банкомати.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
263
Поени од реакции
106
Секако дека може, треба да направиш дигитална фотокопија на татарската лична карта или на татарскиот пасош - во превод: да го/ја фотографираш пасошот/личната карта со мобилен телефон - и да му ја испратиш фотографијата на татарскиот PayPal.

Доколку имаш дебитна картичка од татарската банка во која имаш отворено трансакциска сметка, разгледај на веб сајтовите на македонските банки која наплаќа најниска провизија при подигнување на готовина со странска дебитна картичка од нивните банкомати.
А треба кај татарците да се плати некаков данок ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.436
Поени од реакции
7.391
А треба кај татарците да се плати некаков данок ?
Па сигурно ќе треба, имаш трансакциска сметка во нивна банка, ти пристигнуваат пари на таа сметка, парите ги подигнуваш во трета држава, најверојатно ќе треба.

Но биди 100% сигурен/сигурна, дека во Македонија нема да плаќаш ништо дополнително за тие пари - освен провизијата која банката ќе ти ја наплати за подигнување на пари од банкомат со странска дебитна картичка.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
263
Поени од реакции
106
Па сигурно ќе треба, имаш трансакциска сметка во нивна банка, ти пристигнуваат пари на таа сметка, парите ги подигнуваш во трета држава, најверојатно ќе треба.

Но биди 100% сигурен/сигурна, дека во Македонија нема да плаќаш ништо дополнително за тие пари - освен провизијата која банката ќе ти ја наплати за подигнување на пари од банкомат со странска дебитна картичка.
А дали државата, попрецизно Бугарија, има увид во Пејпал сметката, без да ги повлекуваш парите на сметка, на пример да ги префрлаш на некои што вадат пари и задржуваат некој процент ?
прашувам дека не знам, можи се тие нешто понапредни
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.436
Поени од реакции
7.391
А дали државата, попрецизно Бугарија, има увид во Пејпал сметката, без да ги повлекуваш парите на сметка, на пример да ги префрлаш на некои што вадат пари и задржуваат некој процент ?
прашувам дека не знам, можи се тие нешто понапредни
Ни јас не знам, никогаш не сум имал потреба ниту од татарски пасош, татарска лична карта, ниту од татарскиот PayPal.

И воопшто не сум запознаен со нивните закони, навистина не знам, но претпоставувам дека имаат увид ако не во PayPal сметката, тогаш сигурно имаат увид во трансакциската сметка во татарската банка.
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
105
Поени од реакции
34
Јас успеав да поврзам Словенски пејпал (креиран 2015 и така заборавен) со НЛБ картичка. Имав и друг поврзано, но кога сакав пак да поврзам во 2016 не можеше.

Исто така парите ми стигаат на сметка за нецели 5 минути, за разлика од 2015 кога ги добивав за 2 дена.

Се прашувам дали има улога што акаунтов ми е стар... :rolleyes:

Искуства?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
765
Поени од реакции
705
Јас успеав да поврзам Словенски пејпал (креиран 2015 и така заборавен) со НЛБ картичка. Имав и друг поврзано, но кога сакав пак да поврзам во 2016 не можеше.

Исто така парите ми стигаат на сметка за нецели 5 минути, за разлика од 2015 кога ги добивав за 2 дена.

Се прашувам дали има улога што акаунтов ми е стар... :rolleyes:

Искуства?
Нема врска колку е стар.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
52
Поени од реакции
9
Дечки јас користам Пејпал со финтата НЛБ преку Словенија. Од скоро време почна да ми се зголемува заработката на интернет...

Прашање: Дали лимитот од 2500 евра е годишен или воопшто доколку се надмине (без разлика годишно не годишно), го укинуваат пејпалот?

Гледам се поретко да вадам пари преку Пејпал (ова како совет од мене), каде што можам користам Payoneer, и гледам максимално парите да ги трошам на ebay или сајтови што примаат Пејпал (се разбира потребни работи)...

Иначе алтернатива ми е преку Бугарија (имам бг државјанство) за тие што ја имат ова опција на ум, мислам дека Централна Кооперативна Банка ни е заедничка банка за двете држави...
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
105
Поени од реакции
34
Прашање: Дали лимитот од 2500 евра е годишен или воопшто доколку се надмине (без разлика годишно не годишно), го укинуваат пејпалот?
Годишно е колку што знам, ајде некој поупатен да ни каже. :rolleyes:

И тебе ти стигаат парите за 5 минути на сметка, и дали плаќаш данок?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.436
Поени од реакции
7.391
Дечки јас користам Пејпал со финтата НЛБ преку Словенија. Од скоро време почна да ми се зголемува заработката на интернет...

Прашање: Дали лимитот од 2500 евра е годишен или воопшто доколку се надмине (без разлика годишно не годишно), го укинуваат пејпалот?

Гледам се поретко да вадам пари преку Пејпал (ова како совет од мене), каде што можам користам Payoneer, и гледам максимално парите да ги трошам на ebay или сајтови што примаат Пејпал (се разбира потребни работи)...

Иначе алтернатива ми е преку Бугарија (имам бг државјанство) за тие што ја имат ова опција на ум, мислам дека Централна Кооперативна Банка ни е заедничка банка за двете држави...
Откако ќе ја надминеш годишната граница на словенечкиот PayPal ќе треба да чекаш да дојде 1 јануари за да можеш одново да подигнуваш пари. Корисничката сметка на словенечкиот PayPal нема да ти ја укинат, но додека не докажеш дека си словенечки државјанин нема да ти дозволат да продолжиш да подигнуваш пари доколку ја надминеш годишната граница.

Инаку да, Централна Кооперативна Банка е присутна и во Македонија и во Бугарија, што значи дека би требало да можеш да подигнуваш пари од нивните банкомати во Македонија без да ти наплаќаат провизија.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
52
Поени од реакции
9
Годишно е колку што знам, ајде некој поупатен да ни каже. :rolleyes:

И тебе ти стигаат парите за 5 минути на сметка, и дали плаќаш данок?
Побрзо од 5 минути стигнуваат пари.
Данок не плаќам, се двоумам и прашувам вооедно за совет...? Еден другар ме посоветува (тој работи со скрил), вика дека и тој не плаќал, доколку дојде до казна работата, казната била 50 евра и плус требало да се плати “данокот што сме го затаиле”.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.436
Поени од реакции
7.391
Побрзо од 5 минути стигнуваат пари.
Данок не плаќам, се двоумам и прашувам вооедно за совет...? Еден другар ме посоветува (тој работи со скрил), вика дека и тој не плаќал, доколку дојде до казна работата, казната била 50 евра и плус требало да се плати “данокот што сме го затаиле”.
Скрил е достапен и во Македонија и дозволува праќање и примање на пари во Македонија.

Доколку можеш да примаш пари преку Скрил, тогаш ќе можеш да ги примаш и на трансакциска сметка во македонска банка. За оданочувањето не знам колку изнесува, но да - помнам дека плавите жолтици го воведоа за самовработените кои примаат пари од странски работодавачи.
 
На врв Bottom