PayPal (официјална тема)

Член од
18 август 2015
Мислења
52
Поени од реакции
9
Откако ќе ја надминеш годишната граница на словенечкиот PayPal ќе треба да чекаш да дојде 1 јануари за да можеш одново да подигнуваш пари. Корисничката сметка на словенечкиот PayPal нема да ти ја укинат, но додека не докажеш дека си словенечки државјанин нема да ти дозволат да продолжиш да подигнуваш пари доколку ја надминеш годишната граница.

Инаку да, Централна Кооперативна Банка е присутна и во Македонија и во Бугарија, што значи дека би требало да можеш да подигнуваш пари од нивните банкомати во Македонија без да ти наплаќаат провизија.
Со бугарски пејпал ќе можам ли повеќе од 2500 евра да вадам?
Автоматски споено мислење:

Скрил е достапен и во Македонија и дозволува праќање и примање на пари во Македонија.

Доколку можеш да примаш пари преку Скрил, тогаш ќе можеш да ги примаш и на трансакциска сметка во македонска банка. За оданочувањето не знам колку изнесува, но да - помнам дека плавите жолтици го воведоа за самовработените кои примаат пари од странски работодавачи.
Ама и провизиите се многу мислам на Скрил.
Dexter знам дека си информиран и стално знаеш добар совет да дадеш на сите на форумов, што мислиш во врска со оданочување? Може да се помине со неплаќање...?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.431
Поени од реакции
7.383
Со бугарски пејпал ќе можам ли повеќе од 2500 евра да вадам?
Секако дека ќе можеш да подигнуваш повеќе од 2.500 евра годишно преку татарскиот PayPal, бидејќи имаш татарско државјанство и ако ти побара да докажеш дека си татарски државјанин, ќе го направиш тоа и ќе можеш да подигнуваш повеќе од 2.500 евра годишно.

Е сега дали има некоја горна граница во Бугарија или која самиот татарски PayPal ја има воведено, не знам.

Ама и провизиите се многу мислам на Скрил.
Dexter знам дека си информиран и стално знаеш добар совет да дадеш на сите на форумов, што мислиш во врска со оданочување? Може да се помине со неплаќање...?
Ќе знаат дека ти пристигнувале пари од странство и прашање на време ќе биде кога ќе ти се нафрлат. Најбезбеден начин за безготовинско подигнување на пари без плаќање на даноци е да купиш нешто од странство преку Интернет со тие пари, па откако ќе ти пристигне во Македонија да го продадеш. Алати, оригинален софтвер, оригинални филмови/музички албуми, мауси, тастатури, звучници, слушалки и слични играчки за зависниците од видео игрите, сето тоа лесно се продава.

Тоа ти е еден начин да ти пристигнат парите, а да не плаќаш даноци за нив.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
52
Поени од реакции
9
Секако дека ќе можеш да подигнуваш повеќе од 2.500 евра годишно преку татарскиот PayPal, бидејќи имаш татарско државјанство и ако ти побара да докажеш дека си татарски државјанин, ќе го направиш тоа и ќе можеш да подигнуваш повеќе од 2.500 евра годишно.

Е сега дали има некоја горна граница во Бугарија или која самиот татарски PayPal ја има воведено, не знам.Ќе знаат дека ти пристигнувале пари од странство и прашање на време ќе биде кога ќе ти се нафрлат. Најбезбеден начин за безготовинско подигнување на пари без плаќање на даноци е да купиш нешто од странство преку Интернет со тие пари, па откако ќе ти пристигне во Македонија да го продадеш. Алати, оригинален софтвер, оригинални филмови/музички албуми, мауси, тастатури, звучници, слушалки и слични играчки за зависниците од видео игрите, сето тоа лесно се продава.

Тоа ти е еден начин да ти пристигнат парите, а да не плаќаш даноци за нив.
Фала ти премногу. Значи број еден си за совет, дефинитивно...Уште нешто, мора ли до Бугарија да се оди за отворање на сметка или може и тука во Централна Кооп. Банка? Иначе претпоставувам истата Пејпал емаил адреса си останува, само менувам држава?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
127
Поени од реакции
47
Секако дека ќе можеш да подигнуваш повеќе од 2.500 евра годишно преку татарскиот PayPal, бидејќи имаш татарско државјанство и ако ти побара да докажеш дека си татарски државјанин, ќе го направиш тоа и ќе можеш да подигнуваш повеќе од 2.500 евра годишно.

Е сега дали има некоја горна граница во Бугарија или која самиот татарски PayPal ја има воведено, не знам.Ќе знаат дека ти пристигнувале пари од странство и прашање на време ќе биде кога ќе ти се нафрлат. Најбезбеден начин за безготовинско подигнување на пари без плаќање на даноци е да купиш нешто од странство преку Интернет со тие пари, па откако ќе ти пристигне во Македонија да го продадеш. Алати, оригинален софтвер, оригинални филмови/музички албуми, мауси, тастатури, звучници, слушалки и слични играчки за зависниците од видео игрите, сето тоа лесно се продава.

Тоа ти е еден начин да ти пристигнат парите, а да не плаќаш даноци за нив.
pred 10 dena mi pobaraa da go verifikuvam paypalot deka sum jas toj im prativ kopija pasos licna karta potvrdiv pak deka transakciskata e na moe ime ,i pak ne mi dozvoluvaat nisto trebalo da se dostavi smetka od struja voda telefon, samo mozam da primam pari ne i da gi vadam ili plakam
care?
nemam smetki plakanja vo bg
nekoj sovet za da go pominam ova
inaku imam prefrleno samo okolu 600 evra od paypalot i mi go pobaraa ova

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.431
Поени од реакции
7.383
Фала ти премногу. Значи број еден си за совет, дефинитивно...Уште нешто, мора ли до Бугарија да се оди за отворање на сметка или може и тука во Централна Кооп. Банка? Иначе претпоставувам истата Пејпал емаил адреса си останува, само менувам држава?
Е не е до толку лесно и едноставно, сепак ќе мораш да отидеш лично до Бугарија за да отвориш трансакциска сметка во тамошната Централна Кооперативна Банка и најверојатно ќе мораш повторно да отидеш таму лично за да ја подигнеш дебитната картичка откако истата ќе биде изработена и пристигната во тамошната експозитура во која ќе го поднесеш барањето.

pred 10 dena mi pobaraa da go verifikuvam paypalot deka sum jas toj im prativ kopija pasos licna karta potvrdiv pak deka transakciskata e na moe ime ,i pak ne mi dozvoluvaat nisto trebalo da se dostavi smetka od struja voda telefon, samo mozam da primam pari ne i da gi vadam ili plakam
care?
nemam smetki plakanja vo bg
nekoj sovet za da go pominam ova
inaku imam prefrleno samo okolu 600 evra od paypalot i mi go pobaraa ova

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
Не знам за такви ограничувања, очигледно татарскиот PayPal има поинакви ограничувања во споредба со словенечкиот.

Единствено можам да ти препорачам да ги разгледаш можностите за вадење на мобилен телефон во Бугарија со татарска адреса на која ќе ти пристигнуваат сметките, ама тоа во превод значи дека ќе мораш да потпишеш обврзувачки кориснички договор најверојатно на 2 години исто како и во Македонија.

Види кој оператор нуди најевтина постпејд тарифа која нема воопшто да ја користиш - но секако дека ќе мораш да ги плаќаш редовно месечните сметки кои ќе ти пристигнуваат на адреса во Бугарија, па испрати му на татарскиот PayPal дигитална фотокопија од сметката за мобилна телефонија, па можеби така ќе ти дозволат да продолжиш да подигнуваш пари.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
52
Поени од реакции
9
Некако да излажираш некоја сметка...Нека ти направи некој на фотошоп, секако јазикот е бугарски и не верувам толку да се замараат.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.051
Поени од реакции
5.954
Да не читам последни 5-10 страници, ако може некој нека објасни.
Има некаква можност за Пејпал од МКД? Без бугарски пасош.
Ептен ми ја кочи работава, ебати државата ЕВРОПСКА, во 21ви век ко во тонгузија да живееш.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
52
Поени од реакции
9
Да не читам последни 5-10 страници, ако може некој нека објасни.
Има некаква можност за Пејпал од МКД? Без бугарски пасош.
Ептен ми ја кочи работава, ебати државата ЕВРОПСКА, во 21ви век ко во тонгузија да живееш.
Претходно имаше опција преку НЛБ со избрана држава Словенија, но како што читам веќе не е можно, ти можеш пак да си пробаш. Јас користам таква "финта", но еве како што кажуваат ограничен сум годишен лимит од 2500 евра...Па пробувам колку можам почесто да користам payoneer, ebay (како опција за трошење) и многу други сајтови коишто примаат paypal.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
407
Поени од реакции
236
Да не читам последни 5-10 страници, ако може некој нека објасни.
Има некаква можност за Пејпал од МКД? Без бугарски пасош.
Ептен ми ја кочи работава, ебати државата ЕВРОПСКА, во 21ви век ко во тонгузија да живееш.
Жал ми е што морам да ти кажам - но нема.
Уелком ту Тунгузија.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.051
Поени од реакции
5.954
Претходно имаше опција преку НЛБ со избрана држава Словенија, но како што читам веќе не е можно, ти можеш пак да си пробаш. Јас користам таква "финта", но еве како што кажуваат ограничен сум годишен лимит од 2500 евра...Па пробувам колку можам почесто да користам payoneer, ebay (како опција за трошење) и многу други сајтови коишто примаат paypal.
Имам пајонир, не ми брка работа. Строго пејпал сакаат. А за да активираш пејпал, мора со сметка да е врзан, така?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
407
Поени од реакции
236
Имам пајонир, не ми брка работа. Строго пејпал сакаат. А за да активираш пејпал, мора со сметка да е врзан, така?
Сметка, картичка и комуналии од државата во која ти е регистриран, со точни податоци (име, адреса етц)

Јас исто така завршив работа со сметка од пост-пеид мобилна претплата.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
96
Поени од реакции
45
А другари, да се отвори транс сметка во CCBank во Мк и да се извади Visa Debit картица-правиш нов PayPal со држава Бугарија, можно е картицата да ја прифати и да се повлекува? пошто гледам ќе му дојде сличната финта како со Словенскиот од НЛБ. Нормално, ќе биде лимитиран на 2500€ годишно... за жал..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
96
Поени од реакции
45
А другари, да се отвори транс сметка во CCBank во Мк и да се извади Visa Debit картица-правиш нов PayPal со држава Бугарија, можно е картицата да ја прифати и да се повлекува? пошто гледам ќе му дојде сличната финта како со Словенскиот од НЛБ. Нормално, ќе биде лимитиран на 2500€ годишно... за жал..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ајде помош доколу некој имал вакво искуство и да сподели дали ќе вреди да се проба


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
127
Поени од реакции
47
iskustvo za so bugarija ne probuvajte oti se strogi so adresi so limitiranje neveruvam da pomine , uste ne mozam da dokazam za verifikacija mi go blokiraa

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
96
Поени од реакции
45
iskustvo za so bugarija ne probuvajte oti se strogi so adresi so limitiranje neveruvam da pomine , uste ne mozam da dokazam za verifikacija mi go blokiraa

Sent from my A5_Pro using Tapatalk
А проба да поврзеш картица од CCBank од Мк? Успешно беше? Лимитиран ти е сега акаунтот или?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
На врв Bottom