PayPal (официјална тема)

Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Си требал да обрнеш внимание на сумата пари која ти пристигнува, во повеќе наврати на форумов имаме спомнато дека годишната граница е 1500 евра.
2500 евра е граница... тоа што му стигна е опомена дака при крај е да дојде до границата, до 2500 док дојде може најнормално да си го користи, има 150 дена рок да ги достави документите после тоа го блокират
@Rokerot
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
2500 евра е граница... тоа што му стигна е опомена дака при крај е да дојде до границата, до 2500 док дојде може најнормално да си го користи, има 150 дена рок да ги достави документите после тоа го блокират
@Rokerot
Мислам дека во повеќе наврати на менуваа границата, прво беше 1000 евра, па 1500 евра, па 2000 евра, а според сликата која тој ја објави, сега границата е 2500 евра.

Доколку PayPal сметката не му е блокирана, тогаш значи границата е 2500 евра, а доколку веќе му е блокирана PayPal сметката, тогаш значи границата е 1500 евра.

Како и да е, и во едниот и во другиот случај, треба да биде повнимателен за во иднина.

Кој знае, можеби пвеводбениците ќе не частат предизборно воведување на можност и преку македонскиот PayPal да примаме пари, наместо да мораме да одиме по тенок мраз преку словенечкиот PayPal.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Границата е 2500 евра. Нема тука внимателен невнимателен, човекот си заработува пари нема да се деражнжира ради лимитот. Јас успеав да ги извадам до последен цент. Добро уствари ми остана лимит уште едно евро и ми остана заглавено ама нека се почастат во пејпал.
И во Србија е истиот проблем како кај нас по однос на домашен пејпал. Наводно законите не се усогласени иако верувам дека приказната е малку поинаква.
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
30
Прашање за тие што примаат средства преку пејпал.
Дали е мандаторно плаќањето на данок :cautious:
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Da prasam nekoj poiskusen za prefrlanje od paypal na visa stopanska banka, prefrliv 89eura na mojata visa kartica i plativ 4eur za fee na paypal i sega seuste gi nema ni na ts smetka od visa ni nazad vrateni na paypal vece 20 dena prefrliv na 03.09.2015. Kako e kaj drugive banki tutunska komercijalna uni ili sparkase kolku vreme e transferot mislam treba da e sistemski preku procesniot sistem na visa instant, sto mislite sto e problemot?.

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
Da prasam nekoj poiskusen za prefrlanje od paypal na visa stopanska banka, prefrliv 89eura na mojata visa kartica i plativ 4eur za fee na paypal i sega seuste gi nema ni na ts smetka od visa ni nazad vrateni na paypal vece 20 dena prefrliv na 03.09.2015. Kako e kaj drugive banki tutunska komercijalna uni ili sparkase kolku vreme e transferot mislam treba da e sistemski preku procesniot sistem na visa instant, sto mislite sto e problemot?.

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
Парите не ти се враќаат, туку ќе бидат потрошени со твојата прва нарачка.

Дали ја верификуваше картичката ?

Доколку не си ја верификувал, треба да одиш до банката и да им побараш извештај за трансакциите направени на денот кога ти биле одземени тие 4 евра. Во извештајот, за трансакцијата на тие 4 евра, под Опис на трансакција или Цел на дознака, се наоѓа кодот за верификација на картичката.

Тој код треба да го внесеш за да ја верификуваш картичката на PayPal.
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
30
Декс,погрешно си го протолкувал прашањето.

20 дена е премногу долго освен ако ти е е нов акаунтот и прво повлекување.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
Декс,погрешно си го протолкувал прашањето.

20 дена е премногу долго освен ако ти е е нов акаунтот и прво повлекување.
Готово, разбрав, со задоцнување, но разбрав.

Доколку веќе има верификувано картичка на словенечкиот PayPal и треба да му стигнат пари, тогаш треба да праша во банката зошто сеуште не му стигнале парите.

Се разбира, ќе треба да им каже дека очекува пари од странство, а не пари преку словенечкиот PayPal, бидејќи не верувам дека ќе бидат баш пријателски настроени кога би им кажал дека очекува пари преку словенечкиот PayPal.

Како и зошто половина народ е навлечен на таа Стопанска Банка, појма немам, јас за нив само негативни критики имам изнаслушано.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Парите не ти се враќаат, туку ќе бидат потрошени со твојата прва нарачка.

Дали ја верификуваше картичката ?

Доколку не си ја верификувал, треба да одиш до банката и да им побараш извештај за трансакциите направени на денот кога ти биле одземени тие 4 евра. Во извештајот, за трансакцијата на тие 4 евра, под Опис на трансакција или Цел на дознака, се наоѓа кодот за верификација на картичката.

Тој код треба да го внесеш за да ја верификуваш картичката на PayPal.
Prijatele ti nesto drugo zboris, jas prasuvam za prenos od paypal na visa withdraw a elektronsko mobilno i web sum online i imam postojan pregled 2 god mi e verificiran

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
Prijatele ti nesto drugo zboris, jas prasuvam za prenos od paypal na visa withdraw a elektronsko mobilno i web sum online i imam postojan pregled 2 god mi e verificiran

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
Готово, го разбрав тоа, во претходниот пост го имаш мојот одговор.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
127
Поени од реакции
54
Готово, разбрав, со задоцнување, но разбрав.

Доколку веќе има верификувано картичка на словенечкиот PayPal и треба да му стигнат пари, тогаш треба да праша во банката зошто сеуште не му стигнале парите.

Се разбира, ќе треба да им каже дека очекува пари од странство, а не пари преку словенечкиот PayPal, бидејќи не верувам дека ќе бидат баш пријателски настроени кога би им кажал дека очекува пари преку словенечкиот PayPal.

Како и зошто половина народ е навлечен на таа Стопанска Банка, појма немам, јас за нив само негативни критики имам изнаслушано.
Prasav i cela stopanska bara i po pola sat cekam razgovaraat i nemozat da otkrijat, parite jas licno sum gi prefrlil kako popusti od kupuvanje od sredstva prethodnite godini sto sum pazaruval i mi ostanale na paypal, nestana zbor kade e registriran paypal zasto toa niv nema sto da gi interesira. Im dadov i izvod od porano od 2014 god koga dovagaa bez problem na koja smetka idel prilivot kaj nivna centralna visa procesen centar i pak neznaat. Gospod da cuva i da brani :)

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Prasav i cela stopanska bara i po pola sat cekam razgovaraat i nemozat da otkrijat, parite jas licno sum gi prefrlil kako popusti od kupuvanje od sredstva prethodnite godini sto sum pazaruval i mi ostanale na paypal, nestana zbor kade e registriran paypal zasto toa niv nema sto da gi interesira. Im dadov i izvod od porano od 2014 god koga dovagaa bez problem na koja smetka idel prilivot kaj nivna centralna visa procesen centar i pak neznaat. Gospod da cuva i da brani :)

Sent from my SM-T210 using Tapatalk
Го имав истиот проблем. Парите ги немаше повеќе од месец и му пишав на support на PayPal дека парите ги нема. Ми побараја извештај за периодот од кога ги испратив парите до дата кога му пишав и му пуштив македонска лична карта(пејпало ми е преку Бугарија). И ми ги вратија парите на PayPal од тогаш немам пробано поќе да ги пуштам парите на македонска сметка, а акаунто не ми е блокиран еве една година помина од тогаш и уште нормално го користам можам да примам и испраќам пари.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Јас го имав истиот проблем ко вас... Отворив 10001 Case на Пејпал но ни 1$ не видов од парите... Тоа беше пред 1 година....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.963
Абе оти дупат работа овие од пајпал, денес прв пат направив и јас, плаќав на ebay, ми зедоа 0.91 фунта за незнам ни сам што и плус 4.99 фунти за тоа што го купував (се отепав од барање и никако да ми ги промени во долари или евра, поточно на секоја продавница ги дава различно, некаде фунти, некаде долари, дали прават некоја комбинација со промена на вредноста на валутите или како не знам). Парите на пејпал ги префрлав од виртуелна мастер кард направена на нетелер.
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
30
Друже за твојот случај ти препорачувам да плаќаш со Вестерн Унион (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom