PayPal (официјална тема)

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Аии Внуче:pos::pos::pos::pos: токму така, значи не губи време со тоа, нема шанси да направиш, во нашата држава уште не е развиено тоа и мноу тешко оди само да земеш картичка за онлајн плаќање, а камо ли па PayPal
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Здраво дечки..
Имам проблем при правење на PayPal...
Да ми објасните како да се регистрирам на друга држава не ми се јасни тие : Address Line , State , ZipCode , City , Phone numberWhy is this needed? И Каков телефон да направам леле боже со ме снајде. :baeh:
Е сега како да написам Град ко нема дрзава да селектирам...:vozbud:

Не го буните деетто толку многу,ПајПал може да отвори секој Интернет корисник без никаков проблем само што Профилот може да биде од некоја друга соседна држава затоа што нашите банки тука немаат склучено договор и стандарди за купување преку Интернет со ПајПал.

Ќе се среди тоа наскоро се надевам.....

Еве ти детален одоговор како да бидеш дел од PAYPAL и ти
http://www.elitesecurity.org/t325678-0,читај внимателно.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Аии Внуче:pos::pos::pos::pos: токму така, значи не губи време со тоа, нема шанси да направиш, во нашата држава уште не е развиено тоа и мноу тешко оди само да земеш картичка за онлајн плаќање, а камо ли па PayPal
не е воопшто тешко, јас би ви ја препорачал виза електрон од про кредит (дебитна) и јас со нејзе имам плаќано на интернет без никаков проблем:smir:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Јас како шо знам не бива да се направи пеј пал акаунт од нашава земја... На црна листа сме ставени .... (сооО мааакии суууум се роооодилааа):tapp:
Не сме ставени на црна листа, туку...

затоа што нашите банки тука немаат склучено договор и стандарди за купување преку Интернет со ПајПал.
А што се однесува до...
Ќе се среди тоа наскоро се надевам.....
Нема да се среди наскоро. Од сигурни банкарски извори. Не само што нема да се среди, туку засега не ни помислуваат да се среди. Сериозно. Банките во Македонија кур ги боли за електронската трговија. Дури, според мислење на многумина, како во интерес да им е да не се развива.

Велат дека нема да профункционира се додека не стане развиено. Па како ќе стане развиено, кога нема можност да функционира, ебате дебилите.

Јеби га, на клучни позиции во банки седат тутурутки кои завчера дознаа што е интернет, и што очекуваш. Пејпал, па што е тоа? :toe:

Нејќат да се замараат со нешто ново. Па тоа треба да се имплементира. Па тоа не е заебанција. Па како после ќе се дреме спокојно на работа.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Citajte od prethodniot post,

Dosega od Balkanskite drzavi samo bosna hercegovina,hrvatska i slovenija,bugarija:music3: se spremni za trgovija preku Internet dodeka srbija,kosovo i makedonija pa i Albanija se vo stendbaj:pijan:.

Mozebi se plasat od digitalnata trgovija,zatoa sto ke donese revolucija vo razmisluvanjeto na siromasniot makedonec,pa taka ke propadnat mnogu biznisi ili vo prasanje e nemarnost ke si kaze vremeto.:toe:

Samo mozam da pretpostavam kako ke bide koga site ke kupuvaat od ebay lele lele otidoa biznisite............

Znaci da go poednostavam odgovorot moze da se koristi PejPal pod uslov da imate kreditna karticka i da si prasate vo vasata banka kolku vi zemaat provizija koga podigate pari od nejze ili od transakcija.Tolku.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Сигурно во прашање се и двете (немарност + штитење на нечии интереси) а и нешто трето кое ние не го знаеме.

Земи ситуација по претпоставка на пример, некој голем клиент на некоја од банкиве, кој врти огромни суми, а и банката од него провизии од самиот платен промет и банкарски услуги, пример фирма увозник за некоја марка техничка роба. Мислиш ќе дозволи производите кои тој ги продава, цела Македонија да може да ги купува преку интернет за 40-50% поефтино од надвор, наместо од него? Нормално не. Ќе направи се што е можно да кочи.

Пример, сакам Nikon D80 за 800 долари од Амазон да си нарачам. Нејќу од кај нас некој постар модел за поскапа цена. Ама, пошто не можам да си нарачам, затоа кај нас аздисуваат со цена. И тоа е тоа. А кај нас познато е функционирањето на групите на интерес кои си ги штитат интересите.
 
B

Blacks

Гостин
Сигурно во прашање се и двете (немарност + штитење на нечии интереси) а и нешто трето кое ние не го знаеме.

Земи ситуација по претпоставка на пример, некој голем клиент на некоја од банкиве, кој врти огромни суми, а и банката од него провизии од самиот платен промет и банкарски услуги, пример фирма увозник за некоја марка техничка роба. Мислиш ќе дозволи производите кои тој ги продава, цела Македонија да може да ги купува преку интернет за 40-50% поефтино од надвор, наместо од него? Нормално не. Ќе направи се што е можно да кочи.

Пример, сакам Nikon D80 за 800 долари од Амазон да си нарачам. Нејќу од кај нас некој постар модел за поскапа цена. Ама, пошто не можам да си нарачам, затоа кај нас аздисуваат со цена. И тоа е тоа. А кај нас познато е функционирањето на групите на интерес кои си ги штитат интересите.
Логички заклучок ... Диктатура маме им е**м
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Не ми се верува кои шупак од држава сме, да не може paypal акаут да отвориме... ај да ве видам сега, кој сака paypal акаут нека штрајкува пред влада и парламет...
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Некаде читав за човек од Македонија кој им испратил имејл на PayPal со барање за објаснение зошто услугата не е достапна тука. Му одговориле дека проблемот бил со некои законски регулативи и дека се надеваат дека нашите власти ќе го решат тој проблем за да ни станат достапни нивните сервиси.
:uvo:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Некаде читав за човек од Македонија кој им испратил имејл на PayPal со барање за објаснение зошто услугата не е достапна тука. Му одговориле дека проблемот бил со некои законски регулативи и дека се надеваат дека нашите власти ќе го решат тој проблем за да ни станат достапни нивните сервиси.
:uvo:
Абе никој овде од институцииве не се интересираат за овој проблем, ги боли онаквото... после сакаме да одеме во ЕУ и НАТО, абе ајде... 1 сервис каков што е пејпал, да не биде достапен еј:uvo:
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Абе никој овде од институцииве не се интересираат за овој проблем, ги боли онаквото... после сакаме да одеме во ЕУ и НАТО, абе ајде... 1 сервис каков што е пејпал, да не биде достапен еј:uvo:
Ако имате потреба да платите некому online тука е www.moneybookers.com
Го имам користено со Visa Electron од ПроКредит и работи супер.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
ПОМОШ !!!!!!

Иам ВОВ акк ... и ми понудија 700ЕУРА (да ги иам у моментов ... мамата) ... преку пејпал .... ми викаат прво да ми ги пратат парите па да им дадам информации али пошо нема пејпал за мкд преку другар од данска идеме .....

КАКО ДА СЕ ОСИГУРАМ ДАЛИ ПАРИТЕ СЕ ТАМУ ??? Дали е некоја ФИНТА или стварно ги пратиле ???

ФАЛА ОДНАПРЕД анд ансвер фастер плиз.

пс:Сру шо бумпам ваква тема - глупо ми беше нова да направам.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
зошто си се замарал да ти понудат преку paypal, можеш директен трансфер да направиш на пари преку western union, ниту да се замараш ниту ништо + ќе провериш одма кога ќе ти стигнат парите. Доколку ептен сакаат онлине не мора на Paypal да биде, може moneybookers или alertplay
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Епа тоа е -.- преку пејпал сакале ... Типот ми праќа 700еур као инстант пејмент - него може ли да ме сјебе иако кликнам аксепт или чим ми дојат на ЦЦ парите - топ е ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom