PayPal (официјална тема)

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Здраво. Дали може и е поОК ако пријателот кој се наоѓа во Словенија му кажам од таму со сите мои податоци и податоци од картицата, ми креира PayPal а јас тука да го користам. Преку тамошна IP адреса. Фала
Може да ти креира,а за достава мора да ја наведе адресата во Македонија
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Каква картичка имаш и од каде ти е извадена ?
Имам од тутунска visa electron дебитна
--- надополнето: 23 октомври 2013 во 21:47 ---
Може да ти креира,а за достава мора да ја наведе адресата во Македонија
Да да се тоа ќе му кажам, да внеси Македонија и моја домашна адреса, податоците од мојата картица од тутунска, но да не него па му јавува обратен проблем од кај нас, да не ја препознае како македонска картица или појма немам...
А доколку се креира акаунт по овај туторијал, таму каде што е објаснето со 93 те денари, има кликнете овде овде, би требало тоа да е линк, а е избришан?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Имам од тутунска visa electron дебитна
--- надополнето: 23 октомври 2013 во 21:47 ---

Мислам дека сега се врши и некаква проверка на картичките, така да штом ќе го внесе бројот на твојата картичка веќе се знае дека таа е издадена од македонска банка.. не сум најсигурен за ова, но мислам дека се применува, така да пак нема да успееш да креираш акаунт.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Мислам дека сега се врши и некаква проверка на картичките, така да штом ќе го внесе бројот на твојата картичка веќе се знае дека таа е издадена од македонска банка.. не сум најсигурен за ова, но мислам дека се применува, така да пак нема да успееш да креираш акаунт.
Нема никаква проверка.
По бројот на сметката системот автоматски препознава дека таа картичка не е издадена од банка во Словенија,туку од Словенска банка во Македонија..
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Нема никаква проверка.
По бројот на сметката системот автоматски препознава дека таа картичка не е издадена од банка во Словенија,туку од Словенска банка во Македонија..
Мислам дека сега се врши и некаква проверка на картичките, така да штом ќе го внесе бројот на твојата картичка веќе се знае дека таа е издадена од македонска банка.. не сум најсигурен за ова, но мислам дека се применува, така да пак нема да успееш да креираш акаунт.
Благодарам за одговорите на двјцата, значи би требало да може, да знам дали да го замарам да ми креира од таму ако е подобра опција од таа јас да креирам од Македонија.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Благодарам за одговорите на двјцата, значи би требало да може, да знам дали да го замарам да ми креира од таму ако е подобра опција од таа јас да креирам од Македонија.
Може по Македонското IP да те најдат дека не си од Словенија да ти побараат копија од лична карта Словенска се разбира која ја немаш па ќе те блокираат.

Подобра опција е другарти да извади и се регистрира со картичка и адреса на живеење на негово име,а твојата адреса да ја регистрира за достава.

Во тој случај ќе треба да му дадеш пари на него тој да ги внесе да можеш онлајн да пазариш и плаќаш.

За несакани ситуации треба да имаш и копија од неговата лична карта бидејќи можат пак да те блокираат.

Некои онлајн продавници имаат опција да плаќаш со македонска картичка
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Благодарам за одговорите на двјцата, значи би требало да може, да знам дали да го замарам да ми креира од таму ако е подобра опција од таа јас да креирам од Македонија.
Поради македонската IP ќе ти побараат словенечки документи.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Поради македонската IP ќе ти побараат словенечки документи.
А ако ми отворат акаунт од Словенија, словенска IP, со мои податоци од картица и адреса?. Како мислиш од Македонска IP, или со трансакциите кои ќе ги правам подоцна, префрлувања пари, Македонија за достава, ( нема да ја користам многу за порачки ).
--- надополнето: 23 октомври 2013 во 23:28 ---
Може по Македонското IP да те најдат дека не си од Словенија да ти побараат копија од лична карта Словенска се разбира која ја немаш па ќе те блокираат.

Подобра опција е другарти да извади и се регистрира со картичка и адреса на живеење на негово име,а твојата адреса да ја регистрира за достава.

Во тој случај ќе треба да му дадеш пари на него тој да ги внесе да можеш онлајн да пазариш и плаќаш.

За несакани ситуации треба да имаш и копија од неговата лична карта бидејќи можат пак да те блокираат.

Некои онлајн продавници имаат опција да плаќаш со македонска картичка
Така со негови податоци а само моја адреса за достава не ми се допаѓа.
Нека стојат сите мои податоци, само IP адресата што ќе ме регистрира ќе биде словенска.
Потоа со трансакции доколку имам, ako префрлам, повлекувам, или ми префрлаат пари на PayPal, односно се логирам и ракувам со сметката од Македонија, дали ќе биде сумливо. (Тоа иди како да сум се преселил од Словенија во Македонија. Уствари лична карта ако теба да покажам, нема да биде словенска).
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Така со негови податоци а само моја адреса за достава не ми се допаѓа.
Нека стојат сите мои податоци, само IP адресата што ќе ме регистрира ќе биде словенска.
Потоа со трансакции доколку имам, ako префрлам, повлекувам, или ми префрлаат пари на PayPal, односно се логирам и ракувам со сметката од Македонија, дали ќе биде сумливо. (Тоа иди како да сум се преселил од Словенија во Македонија. Уствари лична карта ако теба да покажам, нема да биде словенска).
Ти немаш доверба во другар ти а сакаш тој да има во тебе
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Не водете непотребен разговор, не е битно од која ИП ќе регистрира туку од каде е картичката и чиво државјанство/жителство има. Така да таа идеја нека ја фрли во вода и нека бара нова.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
60
Поени од реакции
4
Ти немаш доверба во другар ти а сакаш тој да има во тебе

Не водете непотребен разговор, не е битно од која ИП ќе регистрира туку од каде е картичката и чиво државјанство/жителство има. Така да таа идеја нека ја фрли во вода и нека бара нова.
Ок сепак фала, само кажете ако знаете кој метод да го користам за креирање од тука. Овај беше посочен назад на форумов како добар но фалат линкови во постот пред кодот.
 

V.J

Член од
27 февруари 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
koga na www.entropay.com ke kreiram virtuelna karticka sto da odberam : fund instantly by credit card ili fund by bank transfer. Aj koj znae malku okolu ova i potoa kako mozam ovaa virtuelna kartica da ja napolnam so pari za da kupam nesto od net?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.599
Поени од реакции
2.107
Бидејќи гледам дека има многу контрадикторни информации околу лимитирање на пејпал акаунтите во темава, решив да пишам нешто околу тоа. Ова не се железни закони, правила или било што...едноставно се работи што сум ги научил во текот на моето 5 годишно активно користење на пејпал.

Како да избегнете да ви го лимитираат акаунтот:

1. Никогаш не користете прокси или VPN за да пристапите на пејпал. Пејпал асоцира една IP адреса со еден акаунт. Доколку користите прокси или VPN нормално адресата драстично ќе се смени и шансите се големи дека ќе ви побараат документи.

2. Секогаш користите верифицирани акаунти. За како да верифицирате пролистајте назад во темава. Начинот на Anon уште работи и тој е истиот од 2008 па навака, само што тогаш многу помалку луѓе го знаеја.

3. Користете го вашето вистинско име, т.е. тоа кое што стои на картичката со која сакате да го верифицирате акаунтот.

4. Може да имате било колку пејпал акаунти со истото име, од иста IP адреса. Финтата е секој да е верифициран со различна Виза Електрон картичка (од различна банка) на која стои вашето име нормално.

5. Не одете над 1500 евра/долари годишно на секој верифициран акаунт. Ако се доближите до овој лимит, подобро направете нова виза електрон од друга банка и отворете и верифицирајте нов акаунт.

6. Парите кои ви стигаат на пејпал не ги повлекувајте одма на вашата картичка, почекувајте барем 48 часа.

* објавено за инат на едно лажливо човече
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
30
Дали трошење на парите е исто со вадење во очите на пејпал :pipi:


* објавено за инат на едно лажливо човече Ххехе знам на кој мислиш.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.599
Поени од реакции
2.107
Дали трошење на парите е исто со вадење во очите на пејпал :pipi:


* објавено за инат на едно лажливо човече Ххехе знам на кој мислиш.
Вадење на парите е малку поризично ама ако се придржуваш на правилата горе, шансите за лимитирање се минимални најискрено.

*освен ако не си реинкарнација на баба Ванѓа, тешко дека знаеш на кого мислам ЧД
 

Kajgana Shop

На врв Bottom