Paypal во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
odi prasaj vo nlb pa posle kazuvaj dali se gluposti. rekoa deka menjale nesto vo vrska so karticite i deka do dekemvri nema izdavanje visa
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
чиста глупост... рок за издавање на пластиката е од 7 до 15 дена... декември??????????? ВТФ?
На мене ми се јавија за 7 дена а сега не знам дека викате де ги има де ги нема ама не верувам дека ги нема.И таа женска е по приступачна и по услужлива што е одма првата кабина или просторија од левата страна или било како да влезеш во главната банка кога се завртиш назад мора да дојде прва од лева страна или таа е висока и слаба и е многу модерна или услугата и е прва лига околу поднесокот за картичката.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
OK nema veze neznam ni zasto vi kazav odete i gubete vreme
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
И мене денеска ми рекоа така па сега незнам :(
Ако ти требе нешто за хитно и ако си од СКОПЈЕ јави се ќе те услужам со мојата картичка и така моментално не ми требе а ти заврши си работа - нај сериозно.Или ќе те овластам лично тебе до дека си завршиш работа ако имаш лична карта.
 
М

Мартин`

Гостин
Ако ти требе нешто за хитно и ако си од СКОПЈЕ јави се ќе те услужам со мојата картичка и така моментално не ми требе а ти заврши си работа - нај сериозно.
Фала но не ми треба хитно, мислев да направам пејпал акаунт ама ќе пробам дали може со мастеркард да извадам барем moneybookers или слична картичка со која ќе може да се плаќа нешто на интернет.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Фала но не ми треба хитно, мислев да направам пејпал акаунт ама ќе пробам дали може со мастеркард да извадам барем moneybookers или слична картичка со која ќе може да се плаќа нешто на интернет.
Не знам друго што да ти кажам бидејќи многу јас не се разбирам околу тоа а ако ти трбе услуга со мојата картичка јави се били кога.
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
142
Поени од реакции
10
Јас ја зедов мојата пред 3-4 дена, а бев денеска со другар во НЛБ и му дадоја од тие апликаците, но за понеделник да ја остави, сакаше дома да си ја пополни. Но зборувам за експозитура Кичево. Тоа нели оди се преку Скопје, па незнам како може Кичево да има, а Скопје не :D
 
Член од
10 март 2009
Мислења
79
Поени од реакции
2
Pozdrav. Jas najdov na sajtot na nike patiki od 70 $ i ke molam nekoj da mi objasni kolku trosok ke imam za da stignat patikite do tika plateno preku paypal.
:smir:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
odi prasaj vo nlb pa posle kazuvaj dali se gluposti. rekoa deka menjale nesto vo vrska so karticite i deka do dekemvri nema izdavanje visa
прв комшија ми е директор на експозитура на НЛБ тутунска. седи во моменов до мене и ми го диктира следново:

виза картица и маестро картица (дебитни платежни картици) од тутунска се врзани меѓусебно на една заедничка сметка. тоа значи, дека сите трансакции што треба да се прават со виза картицата подеднакво може да се извршат и со МАЕСТРО КАРТИЦА не мастер-кредитна. виза картицата функционира секаде каде што има и за мастер па автоматски и маестрото функционира исто како и визата и тоа со исти тарифи и каматаи како и за едната така и за другата... значи мастер=виза во секој поглед само името му е различно...

виза ЕЛЕКТРОН не издаваат во догледно време имаат технички проблем со некаков пропуст во изработка... меѓутоа стандард кертицата за виза т.е. мастер ја добиваш во рок од 7 до 11 дена и тоа бесплатно, а кога ке почнат да се издаваат виза електронот картиците ке ја добиеш истата. и визата и маестрото ти се врзани со твојата лична трансакциона сметка.

резиме на муабетов:

виза картици во НЛБ се издаваат под име МАЕСТРО, не се издаваат виза електрон во моментов. директорот (комшијава) моли во јавност да не се кажуваат небулзни изјави со цел да се дискредитира името и успешноста на НЛБ тутнска банка или ако не сте информирани правилно да не донесувате свои заклучоци на своја рака... и однапред ви се заблагодарува за истото кое и да е од двете причини...

п.с. со пеј пал договорите и акаунтите и понатака функционираат како и досега, само ви треба виза т.е. маестро картица....



контате што беше муабетот сега?
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
142
Поени од реакции
10
Луѓе пробав првпат да купам нешто од paypal, и излезе проблем, акаунтот ми се направи limited. Решение? Фала. ||| Jul 7, 2010 Proof of AddressTo confirm your address, please send us a copy of a bill that shows your name and address. Helpful documents include a utility bill or an insurance bill.(Alternatives available) Waiting for your response Resolve |||


--- надополнето ---

преку paypal*
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
@onak, нека оди твојот комшија директор нека плати нешто со маестрото на интернет (на пример на Amazon) и нека ти кажува приказни пак... Maestro (од NLB Тутунска) не може да се користи за Paypal и не може да се користи на познатите светски страни за електронско купување (испробано). И VISA картиците немаат никаква врска со Maestro, единствено заедничко помеѓу Visa Electron и Maestro картичките е тоа што и двете се дебитни картички.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
@onak, нека оди твојот комшија директор нека плати нешто со маестрото на интернет (на пример на Amazon) и нека ти кажува приказни пак... Maestro (од NLB Тутунска) не може да се користи за Paypal и не може да се користи на познатите светски страни за електронско купување (испробано). И VISA картиците немаат никаква врска со Maestro, единствено заедничко помеѓу Visa Electron и Maestro картичките е тоа што и двете се дебитни картички.
а да го прочиташ уште еднаш текстот и да се осврнеш посебно на делот каде човекот фино објасни дека: МАЕСТРО КАРТИЦАТА И ВИЗА КАРТИЦАТА СЕ ПОВРЗАНИ СО ЕДНА ЗАЕДНИЧКА СМЕТКА и дека на тој начин можеш со маестро картицата да отвориш пејпал акаунт... на крајот на краиштата од самата банка ти даваат потврда... никој тука не збореше за интарнет плаќање туку за отварање и користење на пејпал акаунт... бројот на сметката (транскциониот број) ти е истиот кој го користиш и на едната и на другата картица...

второ... тоа дека се и двете дебитни е грешка... со визата и дозвола од работа можеш да идеш во була нешто како кредит и тоа зависи од примањата можеш да идеш и до 3 плати... а со маестро неможе... лимитиран си...

трето... поише на него му верувам одколку на тебе... ај погоди зашто?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Веројатно повеќе му веруваш нему оти не знае ништо. VISA било исто со Maestro :pos: Која генијалност :pos: Еве ќе пробам деновиве да се регистрирам на Paypal со Maestro, па ќе видиме колку е точно тоа што ти го кажува директорот. И не гледам како со муабетиве на форум се нарушува угледот на NLB Тутунска...

--- надополнето ---

На сликава никаде не гледам дека можеш да се регистирираш со Maestro, туку има Visa, Mastercard и Amex...


Еве што ми се појави кога пробав да се регистирам со Maestro


И одма се регистрирав со Visa Electron...


Така да, нека не се нервира многу директорот комшија, нека прочепка малце на нет, нека ги разгледа добро правилата... оти ние не го дискредитираме името на NLB банка, туку тој со неговото незнаење го прави тоа.
 
Член од
10 јуни 2010
Мислења
27
Поени од реакции
2
второ... тоа дека се и двете дебитни е грешка... со визата и дозвола од работа можеш да идеш во була нешто како кредит и тоа зависи од примањата можеш да идеш и до 3 плати... а со маестро неможе... лимитиран си...
Двете се дебитни. И Visa Electron и MasterCard Maestro. И на дебитните картички може да одиш во минус, ако банката ти овозможи тоа. Очигледно кај тебе ти го овозможила само за Виза.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom