Payoneer (официјална тема)

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Колку евра може да извадам максимум во еден ден од банкомат во Грција? Дали е проблем за поголема сума 5000 - 10000 евра?
5к е daily spending limit од картичка (за вадење мислам)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Работам веке многу време со Пајонир, т.е. ЕУР картичка. Ми зимаат 5е фиксно во Грција кога вадам на било која сума или пак во било која држава каде што валутата е ЕУР. Така да доколку си од Македонија нарачај си ЕУР пошто тоа ти е нај исплатливо.
Автоматски споено мислење:



Не е исто. Доколку картичката ти е во ЕУР и вадиш во Грција пример, не ти зимаат провизии за конвертирање на валута ниту пак ништо дополнително, само обичка провизија најчесто од 5е. Не знам која банка беше на 500е ми зема 2.5е провизија. Веќе со години
Членот пиша дека користи картичка со валута долар. За ЕУР знаеме дека е поисплатливо во грција.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
63
Поени од реакции
19
Јас никако да најдам конкретен одговор, освен тоа дека е океј да извадам пари од Стопанска банка банкомат. Картичката ми е во долари. Дали некој конечно ќе се најде, да ми каже колкава провизија ќе ми земат? Има ли врска сумата што ја повлекувам, или провизијата ќе биде иста за било каква сума?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Јас никако да најдам конкретен одговор, освен тоа дека е океј да извадам пари од Стопанска банка банкомат. Картичката ми е во долари. Дали некој конечно ќе се најде, да ми каже колкава провизија ќе ми земат? Има ли врска сумата што ја повлекувам, или провизијата ќе биде иста за било каква сума?
Можеш да вадиш од било кој банкомат, ама тоа веќе го знаеш. Кога имав Пајонир во долари, избегнував да вадам од банкомат додека чекав да ми стигне картичката во евра, но кога мора, мора.

Сумата што ја повлекуваш има врска - не е само провизија, туку зема и за конверзијата од долари во денари. Одамна беше па не се сеќавам колкав процент од сумите земаше, но еве грубо да заокружам, ако вадам 30 000 денари на банкомат од Стопанска, најверојатно 1 500-2 000 илјади ќе ми одеа курбан.

Најдобра варијанта е што е можно побрзо да станеш eligible за картичка во евра, со долари на долг рок воопшто не ти се исплаќа. Како и што спомнаа другите, за евра валутата имаш опции, за долари практично и немаш.

Јас ги прежалував транскациите што морав да ги вадам од банкомат, по мојата логика - подобро нека земе провизија него да останам без кеш кога најмногу ми треба. Од друга страна, не мора да вадиш голема сума наеднаш, користи ја картичката на пос терминали за да плаќаш во маркет ова она, па прави помали транскации преку банкомат.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
Ако добиваш исплата на Пејонир во долари, а сакаш да вадиш со картичка во евра, нели секако треба да правиш конверзија на самата Пејонир апликација, и тука ти зема провизија? Или не?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.550
Поени од реакции
62.488
Ако добиваш исплата на Пејонир во долари, а сакаш да вадиш со картичка во евра, нели секако треба да правиш конверзија на самата Пејонир апликација, и тука ти зема провизија? Или не?
Да, АМА таа конверзија е значително помала од онаа на банкомат. На нашиве банкомати буквално пљачкаат. Ако доларот е 57 денари, на банкомат максимално ке ти го сметаат 54 до 54.50.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
63
Поени од реакции
19
Фала многу за одговорите, ми значат!
Инаку, во однос на отворање картичка во евра, гледам дека треба да имам минимум 50 евра на сметка. Дали можам од моите долари да си префрлам евра на пејонир сметката или, пак, треба фирма од странство (или од тука може да е) да ми плати во евра?
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
Да, АМА таа конверзија е значително помала од онаа на банкомат. На нашиве банкомати буквално пљачкаат. Ако доларот е 57 денари, на банкомат максимално ке ти го сметаат 54 до 54.50.
Искрено не знам колку те пљачкаат, немам вадено годинава. Секогаш проверував на тоа "How much would I get on the ATM" и толку и можеше да извадиш. Лани, на 550 -600$ беше околу 700/800 ден на Стопанска банка. Така да, не верувам да е толку драстична разликата.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.550
Поени од реакции
62.488
Искрено не знам колку те пљачкаат, немам вадено годинава. Секогаш проверував на тоа "How much would I get on the ATM" и толку и можеше да извадиш. Лани, на 550 -600$ беше околу 700/800 ден на Стопанска банка. Така да, не верувам да е толку драстична разликата.
Фриленсер сум од 2015-та. Ти кажувам од дебело искуство, од скоро сите банкомати низ државата. За поголеми суми, картичка во евра и или Косово или Грција.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Фриленсер сум од 2015-та. Ти кажувам од дебело искуство, од скоро сите банкомати низ државата. За поголеми суми, картичка во евра и или Косово или Грција.
Косово не ја рачуна како ЕУР земја, па мислам и таму се високи провизиите односно ги плаќаш тие 3.5% за "конверзија" иако е ЕУР валута.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.550
Поени од реакции
62.488
Косово не ја рачуна како ЕУР земја, па мислам и таму се високи провизиите односно ги плаќаш тие 3.5% за "конверзија" иако е ЕУР валута.
Последен пат вадев 2021. Мене ми е битно да ја избегнам таа лоповска конверзија, каде губиш по скоро 2,5 денари на долар.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.850
Поени од реакции
7.672
Последен пат вадев 2021. Мене ми е битно да ја избегнам таа лоповска конверзија, каде губиш по скоро 2,5 денари на долар.
Има на банкоматите опција да повлечиш во денари ама конверзијата да ја направи Пајонир, а не банкоматот. Така се добива реалниот курс а Пајонир ќе ти земе 3.5% fee што е прифатлива опција.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.550
Поени од реакции
62.488
Има на банкоматите опција да повлечиш во денари ама конверзијата да ја направи Пајонир, а не банкоматот. Така се добива реалниот курс а Пајонир ќе ти земе 3.5% fee што е прифатлива опција.
На кој банкомат можеш да одбереш кој да ти ја прави конверзијата? Каде е таа опција?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.697
Да, АМА таа конверзија е значително помала од онаа на банкомат. На нашиве банкомати буквално пљачкаат. Ако доларот е 57 денари, на банкомат максимално ке ти го сметаат 54 до 54.50.
Не би требало да е така, треба по среден курс да го сметаат. Проблемот е веројатно во големите провизии што ги земаат банките како услуга што ја даваат на клиентот. Затоа вадење пари само во Грција или Косово, знам има еден банкомат во Косово што е одма после граница.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.850
Поени од реакции
7.672
На кој банкомат можеш да одбереш кој да ти ја прави конверзијата? Каде е таа опција?
Во Комерцијална. Уствари не ми ни понуди опција за конверзија на банкомат, директно ги повлече од Пајонир пред месец дена по некои 57.8 денари што во моментот тој беше среден курс.

Мислам дека и во НЛБ исто конверзијата ја прави на Пајонир, ама максималниот лимит по трансакција е помал од Комерцијална, а вакви преварантски конверзии на банкомат да не има на Халк не сум баш најсигурен зошто немам таму пробано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom