Payoneer (официјална тема)

Член од
10 април 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали има причина поради која што правиш request a payment.
Тој што ти праќа може да ти прати и без да му побараш. Или?
Па јас колку што знам за да ти исплатат на Payoneer треба да пратиш Request a Payment со податоци. Така барем направив со првата трансакција на Payoneer и беше се успешно.

Може да споделиш доколу има некоја друга опција за да ти исплатат на Payoneer без тоа Request a Payment ?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.844
Поени од реакции
7.627
Па јас колку што знам за да ти исплатат на Payoneer треба да пратиш Request a Payment со податоци. Така барем направив со првата трансакција на Payoneer и беше се успешно.

Може да споделиш доколу има некоја друга опција за да ти исплатат на Payoneer без тоа Request a Payment ?
Само e-mail адреса му оставам и ме исплаќаат.
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
86
Поени од реакции
51
Здраво, молам за помош.
Преку оглас на upwork стапив во контакт со американска издавачка фирма. Ја завршив работата која требаше, и сега дојде делот за плаќање.
Нудат опција преку Skrill, Neteller, некаков e-wallet за crypto (не се разбирам во ова) и директен трансфер преку банка.
Јас избрав преку директен трансфер во банка, но сега ми бараат некаков International Transfer Levy(како данок-tax) што прво јас треба да го платам,со што ќе се докажело дека јас сум човекот кој ќе биде исплатен.Овој transfer levy ( не е мала сума, 350$ што треба јас прво да ги платам за да ми ги исплатат 2350$) бараат да се плати на сметка на компанијата.
Дали некој има вакво искуство?!
Се обратив кај другарка која работи во НЛБ, каде што сакам да ми пристигнат парите, вика дека до сега никој никогаш не направил ваква уплата..
Им понудив опција преку WesternUnion или Moneygram како поедноставни опции, но ми рекоа дека не може преку тоа.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Колку такса зема за повлекување од Payoneer на сметка? Се обидов да повлечам и ми пишува дека ќе ми одземе 15$, нормално е ова?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Колку такса зема за повлекување од Payoneer на сметка? Се обидов да повлечам и ми пишува дека ќе ми одземе 15$, нормално е ова?
Да, така е по ново, 2% од сумата која ја повлекуваш или минимум $15. Се исплати само за трансакции од $750 па нагоре, инаку ќе ти зима секогаш $15, на пример и $20 да повлечеш ќе ти земе $15.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Да, така е по ново, 2% од сумата која ја повлекуваш или минимум $15. Се исплати само за трансакции од $750 па нагоре, инаку ќе ти зима секогаш $15, на пример и $20 да повлечеш ќе ти земе $15.
А со payoneer картичка колку зема за вадење пари од банкоматите во мк?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
А со payoneer картичка колку зема за вадење пари од банкоматите во мк?
$3,15 фиксна провизија за секое вадење и мислам 3,5% провизија за конверзија на валута, а може да е и 3% не сум сигурен за тоа.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Здраво на сите.

Дали е дозволено користење на опцијата "global payment service" за фриленсери од Македонија?
Фриленсерот од македонија, а клиентот од САД.
Дали некој ја има користено?
 
Последно уредено:

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Се регистрирам на Пајонер стигнав до внесување број на сметка, Swift прифаќа, а за IBAN ми вика внесете валиден IBAN. Точниот го внесвам. Некој помош?? Од Уни Банка е сметката.
 
Член од
22 септември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site.
Imam prasanja vo vrska so pajonir.
1.Dali mozam od NLB da prefrlam pari na Payoneer(100$ili eu) za da bidam eligible za Payoneer karticka ?
2.Koi se godisnite ceni za odrzuvanje na smetki ? (EU,USA,UK) i Dali bi mozel da gi izbrisam nekoi od niv ako se plakja godisno za odrzuvanje?
3.Koja bi bila najdobra od tie 3 za primanje CAD -> mkd denar
Fala za sekoe info :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
63
Поени од реакции
19
Хитно ми треба инфо.
Имам картичка во долари.Уште немам опција да нарачам во евра.
Ако одам во Грција да извадам евра, какви провизии ќе платам? Сумата е 800-900 долари.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Хитно ми треба инфо.
Имам картичка во долари.Уште немам опција да нарачам во евра.
Ако одам во Грција да извадам евра, какви провизии ќе платам? Сумата е 800-900 долари.
Исто ти се фаќа дали евра или денари...
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Не би рекол. Ако вадам евра во Грција со картичка во евра, нема да ми земат голема провизија.
Работам веке многу време со Пајонир, т.е. ЕУР картичка. Ми зимаат 5е фиксно во Грција кога вадам на било која сума или пак во било која држава каде што валутата е ЕУР. Така да доколку си од Македонија нарачај си ЕУР пошто тоа ти е нај исплатливо.
Автоматски споено мислење:

Исто ти се фаќа дали евра или денари...
Не е исто. Доколку картичката ти е во ЕУР и вадиш во Грција пример, не ти зимаат провизии за конвертирање на валута ниту пак ништо дополнително, само обичка провизија најчесто од 5е. Не знам која банка беше на 500е ми зема 2.5е провизија. Веќе со години
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
157
Поени од реакции
158
Колку евра може да извадам максимум во еден ден од банкомат во Грција? Дали е проблем за поголема сума 5000 - 10000 евра?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom