Payoneer (официјална тема)

Член од
28 септември 2014
Мислења
980
Поени од реакции
1.397
Пример ако користиш Payoneer за Airbnb данокот за закупнина е 7% , итн итн

Иначе има многу камионџии и работници низ европа од земји со кои немаме договор за одбегнување на двојното оданочување , фамиллите парите ги вадат по банкомати тука , и сеа и тие се за данок ? ујп ќе бара информации од европски банки итн ?
ако сака ке бара, дајбоже да не им текне но се поверојатно е дека ке им текне во скоро време доколку се земе во предвид финансиската состојба на државата/буџетот , и зошто да не би барале од сите институции информации кога за тоа земаат плата илјадници службеници затворени по канцеларии, буквално тоа им е работа
 
Член од
18 февруари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво,
Отворив Payoneer сметка на 9ти овој месец. Доставив слики од лична карта и податоци од банка. Веднаш беа верифицирани и двете.

Меѓутоа, Global payment service questionairre и Business profile се се' уште Under review.

Дали знаете можеби колку се чека да се верифицираат и дали сепак би можела да го користам профилот и да повлекувам пари?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Здраво,
Отворив Payoneer сметка на 9ти овој месец. Доставив слики од лична карта и податоци од банка. Веднаш беа верифицирани и двете.

Меѓутоа, Global payment service questionairre и Business profile се се' уште Under review.

Дали знаете можеби колку се чека да се верифицираат и дали сепак би можела да го користам профилот и да повлекувам пари?
Најверојатно тие и ќе си останат така, еве кај мене како е:
1645173773144.png

Користи го слободно.
 
Член од
18 февруари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Најверојатно тие и ќе си останат така, еве кај мене како е:
Прегледај го приврзокот 322462

Користи го слободно.
Здраво повторно. Уште едно прашање ако може... Ме интересира дали има врска од кого е направено првото плаќање кон мојата сметка на Payoneer - дали од физичко лице или marketplace? Затоа што работам со физички лица, преку e-mail, па да не има некој проблем?
Ви благодарам. :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Здраво повторно. Уште едно прашање ако може... Ме интересира дали има врска од кого е направено првото плаќање кон мојата сметка на Payoneer - дали од физичко лице или marketplace? Затоа што работам со физички лица, преку e-mail, па да не има некој проблем?
Ви благодарам. :)
Не би знаел да ти одговорам со сигурност зашто јас само за Upwork го користам Payoneer-от. Вака без искуство по некоја логика мислам дека не би имало никаков проблем.
Нека потврди некој ако има искуство со ова.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
15
Поени од реакции
3
Која банка АТМ е најдобро за повлекување и колку е најдобро да се повлечи ? некој 60 .000 ден повлекол досега ? Провизија колку и сл. Фала
 
Член од
11 март 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки, дали знаете од прилика за колку време треба да пристигнат парите префрлени од Payoneer на девизна сметка? И дали некој од вас имал проблем со префрлање на девизна во Стопанска АД - Скопје?
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Комерцијална
Заради која причина поконкретно? :))

И јас сакам да извадам пари од банкомат, провиијата што е на Пејонир од околу 3,5% претпоставувам секаде е иста.. ама дали нашиве банки наплаќаат различно ако им го користиш банкоматот и која е разликата?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Заради која причина поконкретно? :))

И јас сакам да извадам пари од банкомат, провиијата што е на Пејонир од околу 3,5% претпоставувам секаде е иста.. ама дали нашиве банки наплаќаат различно ако им го користиш банкоматот и која е разликата?
Не знам за другите ама НЛБ наплаќа 300 денари нивна провизија. Јас од Стопанска вадам, нема екстра провизија од нивна страна.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.838
Поени од реакции
7.593
Заради која причина поконкретно? :))

И јас сакам да извадам пари од банкомат, провиијата што е на Пејонир од околу 3,5% претпоставувам секаде е иста.. ама дали нашиве банки наплаќаат различно ако им го користиш банкоматот и која е разликата?
Висок лимит од 80к и ниска провизија иако не знам колку ама од НЛБ е пониска.
Другите се ограничени на 40к или 60к.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Фала за одговорите. :))

Подигнав 20к од Халк оти имам банкомат пред зграда, ми зема 373 долари (скоро 20.900 денари). Ако има 3,5% Пејонир провизија (700 денари) идат некои 180 денари за АТМ... таман околу $3,15 како што пишува на првата страна.

Топ штом Стопанска е без екстра провизија. Бар за една работа да се добри. :D
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Здраво.

Тие 3.5% на Payoneer Се провизија затоа што парите се вадат во денари, и тие се всушност за валутна конверзија.

Дали има начин да се избегне ова?

Некои од начините на кои мислам се
1. Дали има банкомат во близина кој што исплаќа и наплаќа Долари/Евра/Фунти?

Дали ако примам долари на Пејноер и имам Пејноер картички во Долари и во Евра, за колку провизија можам да ги префрлам од картичката на долари на картичката на евра?

Ова го прашувам затоа што мислам дека во скопје НБРМ има еден банкомат што исплаќа евра, а доколку нема, тогаш Лерин ми е многу блиску и можам да вадам евра од таму, но ако има земаат 3.5% за да ги префрлам од картичата во долари на картичка во евра, нема поента тогаш, подобро да извадм денари.


На 19.000 денари, 15 долари е провизија, од нив 13 долари се валутна конверзија долар/денар. Доколку ги извадев од банкомат што дава долари провизијата ќе ми беше 3 долари наместо 15.
Автоматски споено мислење:

Здраво.

Тие 3.5% на Payoneer Се провизија затоа што парите се вадат во денари, и тие се всушност за валутна конверзија.

Дали има начин да се избегне ова?

Некои од начините на кои мислам се
1. Дали има банкомат во близина кој што исплаќа и наплаќа Долари/Евра/Фунти?

Дали ако примам долари на Пејноер и имам Пејноер картички во Долари и во Евра, за колку провизија можам да ги префрлам од картичката на долари на картичката на евра?

Ова го прашувам затоа што мислам дека во скопје НБРМ има еден банкомат што исплаќа евра, а доколку нема, тогаш Лерин ми е многу блиску и можам да вадам евра од таму, но ако има земаат 3.5% за да ги префрлам од картичата во долари на картичка во евра, нема поента тогаш, подобро да извадм денари.


На 19.000 денари, 15 долари е провизија, од нив 13 долари се валутна конверзија долар/денар. Доколку ги извадев од банкомат што дава долари провизијата ќе ми беше 3 долари наместо 15.
1649424027096.png
Ако ова е точно, дека за 0.5% ти менуваат валута во самиот Пејнор, тогаш можам да ги префрлам од доларска картичка на евро картичка во Пејноер и ќе платам 0.5% провизија за конверзија. Потоа доколку најдам банкомат во евра и ги извадам, ќе платам 2-3 евра за трансакцијата без провизија за конверзија, што на крајот значи дека сум заштедил 3%. На 1000 долари ти се 1700 денари заштеда. Што не е малце според мене и ако си скопје или близу Грција има смисла.
Автоматски споено мислење:

Останува прашањето, дали знае некој за Банкомат во Македонија што исплаќа евра без дополнитлена провизија?
 
Последно уредено:

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Здраво.

Тие 3.5% на Payoneer Се провизија затоа што парите се вадат во денари, и тие се всушност за валутна конверзија.

Дали има начин да се избегне ова?

Некои од начините на кои мислам се
1. Дали има банкомат во близина кој што исплаќа и наплаќа Долари/Евра/Фунти?

Дали ако примам долари на Пејноер и имам Пејноер картички во Долари и во Евра, за колку провизија можам да ги префрлам од картичката на долари на картичката на евра?

Ова го прашувам затоа што мислам дека во скопје НБРМ има еден банкомат што исплаќа евра, а доколку нема, тогаш Лерин ми е многу блиску и можам да вадам евра од таму, но ако има земаат 3.5% за да ги префрлам од картичата во долари на картичка во евра, нема поента тогаш, подобро да извадм денари.


На 19.000 денари, 15 долари е провизија, од нив 13 долари се валутна конверзија долар/денар. Доколку ги извадев од банкомат што дава долари провизијата ќе ми беше 3 долари наместо 15.
Автоматски споено мислење:



Прегледај го приврзокот 328123
Ако ова е точно, дека за 0.5% ти менуваат валута во самиот Пејнор, тогаш можам да ги префрлам од доларска картичка на евро картичка во Пејноер и ќе платам 0.5% провизија за конверзија. Потоа доколку најдам банкомат во евра и ги извадам, ќе платам 2-3 евра за трансакцијата без провизија за конверзија, што на крајот значи дека сум заштедил 3%. На 1000 долари ти се 1700 денари заштеда. Што не е малце според мене и ако си скопје или близу Грција има смисла.
Автоматски споено мислење:

Останува прашањето, дали знае некој за Банкомат во Македонија што исплаќа евра без дополнитлена провизија?
Мора да биде од европска унија ако е за евро.
Пример ако отидеш во Косово или Црна гора ќе извадиш евра меѓутоа провизијата ќе биде иста како во Македонија.

Затоа тркни си до Грција и мирна глава без провизии


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom