Paul van Dyk во Струга

Статус
Затворена за нови мислења.

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Дека кариерата на Ван Дајк не е готова. Далеку е од крајот :) А за Хендрикс види аватар :pos:
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Kaко што го разбрав,тоа дека ди-џејот иде во Македонија значи дека дечкото веќе никој не го слуша,нема што да прави,очаен е и ај да оди во државата каде нема пет пари,информациите ги добиваме 2 месеци покасно...ете на тоа укажува Kohlbass...бар така ми изгледа:jaj:
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Човекот е професионалец и он доаѓа тука за хонорар. Кој ќе плати доволно ќе го добие(очигледно Авалон)!
И до бе кога со овие (извини) пацерски коментари дека се што не чини доаѓа во Македонија?!

Го добивме Кокс?
Го добивме Тиесто?
Го добивме Martin Solveig?
Го добивме Roger Sanchez?
Го добивме David Morales? (сега во Април пак)
Го добивме Pete Tong?

Сите овие се на залез на кариера и никој не ги слуша, па дошле кај нас така?!?!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
KohlBass напиша:
Какви квалитети треба да поседува некој DJ за да биде прогласен „најдобар во свет”?
A, Hendrix умрел пред 50 години па сеуште некои го сметаат за најдобар гитарист на светот...
Квалитето и рангот на DJите во списанието DJ Mag се одредува со тоа колку се посетени журите на кои тој пуштал музика во тековната година, колку цд-а продал таа година, колку се пушта на радио, ама предимствено колку е баран да пушта музика на журки. Тиесто беше две години по ред најдобар на таа листа, и во тој период беше во скопје, непосредно по неговиот светски познад сет на отварањето олимпијадата во атина.
За разлика од Рок сцената , DJеите се на можат да ги држат високите места на листите само кога се активни и светски барани, така да доаѓањето на Пол ван дајк во сферата на електронската музика , е како да Металика да дошле пред 10-15 години
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Bacillus gagous напиша:
Квалитето и рангот на DJите во списанието DJ Mag се одредува со тоа колку се посетени журите на кои тој пуштал музика во тековната година, колку цд-а продал таа година, колку се пушта на радио, ама предимствено колку е баран да пушта музика на журки. Тиесто беше две години по ред најдобар на таа листа, и во тој период беше во скопје, непосредно по неговиот светски познад сет на отварањето олимпијадата во атина.
За разлика од Рок сцената , DJеите се на можат да ги држат високите места на листите само кога се активни и светски барани, така да доаѓањето на Пол ван дајк во сферата на електронската музика , е како да Металика да дошле пред 10-15 години

Тоа го барав, благодарам.
Кога кажа некој дека е `добар` ја мислев дека треба да има одредена техника, музикалност, што ти ја знам, а сега сфаќам дека се однесува на тоа колку е популарен.

-=}{VLATCHE}{=- напиша:
Го добивме Кокс?
Го добивме Тиесто?
Го добивме Martin Solveig?
Го добивме Roger Sanchez?
Го добивме David Morales? (сега во Април пак)
Го добивме Pete Tong?

Сите овие се на залез на кариера и никој не ги слуша, па дошле кај нас така?!?!
Незнам и не се сметам доволно компетентен за да ти одговорам (никогаш не сум слушал таква музика за да знам кој е кој), ама знам дека на Pete Tong било мрење (досадно до смрт- така ми кажаа тие што биле) а Тиесто... Нема да го коментирам.
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
Незнам и не се сметам доволно компетентен за да ти одговорам (никогаш не сум слушал таква музика за да знам кој е кој), ама знам дека на Pete Tong било мрење (досадно до смрт- така ми кажаа тие што биле) а Тиесто... Нема да го коментирам.[/quote]

Верувам дека биле истите луѓе кои рекоа дека и на Роџер Санчев им било тапа, и на Окенфолд и на сите до сега што биле, било познати имиња или некои други
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Crazy напиша:
Верувам дека биле истите луѓе кои рекоа дека и на Роџер Санчев им било тапа, и на Окенфолд и на сите до сега што биле, било познати имиња или некои други

За разлика од мене, тие се компетентни луѓе. затоа и ги земав како кредибилни извори.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
KohlBass напиша:
а Тиесто... Нема да го коментирам.
Јас бев на првиот концерт, музиката беше екстра, атмосферата уште повеќе , типот во ниеден момент не се покажа како монотон, и одржуваше атмосфера за рипање до 4 саат сабајле.
И малку да те подисправам, не станува збор за популарност, туку за способност да направи добар микс (сет) на журка што би ја оддржала еуфоричната атмосфера што е можно подолго. Морав подобро да ти објаснам бидејќи приметив дека целиш на тоа дека DJ сцената се сведува на музичката индустрија која произведува брендови како Мадона и сл. што не е точно. А во историјата DJ нема да бидат запамтени по нивните албуми или „песни” туку само по тоа дека правеле добри журки, а журка може само во жива да се доживее, а не на снимка, како што е тоа до некаде можно во светот музиката каде постојат повеќе или помалку прецизно дефинирани музички целини (песни) кои остануваат преку снимките да живеат многу подолго од DJ сетовите.
Имај на ум дека јас слушам најмногу електронска музика и џез, бидејќи џезот и рокот се преку блузот поврзани, слушам и почитувам многу рок.
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
KohlBass напиша:
За разлика од мене, тие се компетентни луѓе. затоа и ги земав како кредибилни извори.
Ако под компетентни подразбираш луѓе што само слушаат само таков тип на музика и мислат знаат се тогаш :toe: ... А ако прошетале, виделе т.е присуствувале на некоја журка надвор од Македонија, тогаш ок, прифаќам мислење и критика
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Муабетов малку избега од контекст.
На Bass поентата му беше дека само "издишани“ имиња доаѓале кај нас. Луѓето кои ги набројав во претходниот пост (барем дел од нив) биле на врвот на своите кариери кога гостувале во Македонија.
(и да го заборавив Oakenfold)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Mislam deka ova ke bidi event na godinata :)
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Bacillus gagous напиша:
Квалитето и рангот на DJите во списанието DJ Mag се одредува со тоа колку се посетени журите на кои тој пуштал музика во тековната година, колку цд-а продал таа година, колку се пушта на радио, ама предимствено колку е баран да пушта музика на журки. Тиесто беше две години по ред најдобар на таа листа, и во тој период беше во скопје, непосредно по неговиот светски познад сет на отварањето олимпијадата во атина.
За разлика од Рок сцената , DJеите се на можат да ги држат високите места на листите само кога се активни и светски барани, така да доаѓањето на Пол ван дајк во сферата на електронската музика , е како да Металика да дошле пред 10-15 години

Bacillus gagous напиша:
Јас бев на првиот концерт, музиката беше екстра, атмосферата уште повеќе , типот во ниеден момент не се покажа како монотон, и одржуваше атмосфера за рипање до 4 саат сабајле.
И малку да те подисправам, не станува збор за популарност, туку за способност да направи добар микс (сет) на журка што би ја оддржала еуфоричната атмосфера што е можно подолго. Морав подобро да ти објаснам бидејќи приметив дека целиш на тоа дека DJ сцената се сведува на музичката индустрија која произведува брендови како Мадона и сл. што не е точно. А во историјата DJ нема да бидат запамтени по нивните албуми или „песни” туку само по тоа дека правеле добри журки, а журка може само во жива да се доживее, а не на снимка, како што е тоа до некаде можно во светот музиката каде постојат повеќе или помалку прецизно дефинирани музички целини (песни) кои остануваат преку снимките да живеат многу подолго од DJ сетовите.
Имај на ум дека јас слушам најмногу електронска музика и џез, бидејќи џезот и рокот се преку блузот поврзани, слушам и почитувам многу рок.
Маалкуцка контрадикторно...

Ама океј, ако тврдите дека сеуште го бива дечкото, ме радува тоа што барем некаде се движи македонската сцена.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Да малку контрадикторно, имаш право, во секој случај многу е поважен квалитетот на журките одколку продадените ЦДеа и колку негови снимаени сетови се пуштани на радио.
Абе барем во сферата на електронската музика сем „ап ту дејт” поради самата природа на изведувачите, тие не прават тури, туку секојдневно договараат журки, две дена се во скопје, па идат на една недела во австралија, па се враќаат во ибица, па идат во бразил, како и да е луѓе кои воглавно многу патуваат, и тешината во нивната музика коај со мерак ја пуштаат, е да можат да останат до рано сабајле будни, и да бидат психички активни, физички за разлиак од другите немаат ама баш никаква активност, освен вртење на плочи. Додека за концерти на рок бенд треба прво психолошка подготовка, собирање енергија, поставување на специјални диети и сл. за да може да се преживее концертот полн со скокање и пеење, по кој еден цел дена се неспособни да се движат. земи го за пример Џејмс браун, тој издишуваше на сцена, таа проблематика ја немаат DJите.
Ај па да се надеваме дак можеби малку и маетал, рок, блуз и џез сцената ќе мрднат во иднина, за поп па и нема до толкава потреба, пошто уште се слуша кај нас многу шабанарија од типот на ГРАНД или ПЛАНЕТА тв
 
Член од
6 март 2007
Мислења
66
Поени од реакции
0
Abe Paul Van Dyk e zakon samo toa dali e vistina dali ke doaga vo Struga .Za mene toj e najdobriot Dj zaedno so David Guetta
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
:vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud: :vozbud:

ОДАААААМ!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom