Passat TDI 1.9

Член од
30 август 2012
Мислења
19
Поени од реакции
0
jas se izvinuvam ali itno mi e potrebno vase mislenje za eden problem okolu kolata ...imam Passat TDI 1.9 98 god i sega u posledno vreme mi se slucuva eden problem imeno koga dodam poveke gas na pedaloto pazadi kolata ostanuva golem cad ali toa se slucuva samo koga dodadam naglo gas primer vozam vtora i ja cadam do edno 3-3500 obrati i togas cadi a posle koga se stabilizira kolata i koga vozam edna brzina bez razlika dali e 120 km ili 150 km\h togas e ok togas ne cadi ..sakam vase mislenje sto moze da bide bidejki so kolata momentalno se naogam vo stranstvo i e strasno skapo da posetam nekoj ovlasten servis ..uljeto veke mi e pri kraj so kilometrite treba da go smenam dali moze toa da bide pricinata za cadenjeto ili ne ..odnapred fala ..
 
Член од
30 август 2012
Мислења
19
Поени од реакции
0
da normalno e da cadi ali moeto "nenormalno" cadi :D sto ne bese slucaj do pred edno 3 nedeli tolku vreme veke kako mi se slucuva toa ..inace nema problem si odi normalno si pali ok sve e ok samo toa ..
 
T

Tetro

Гостин
da normalno e da cadi ali moeto "nenormalno" cadi :D sto ne bese slucaj do pred edno 3 nedeli tolku vreme veke kako mi se slucuva toa ..inace nema problem si odi normalno si pali ok sve e ok samo toa ..
пробај стави му адитив некој за полесно согорување, а и можеш на цел резервоар да му ставиш 150-200 мл, моторно масло. Нема да му наштети на моторот.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
da normalno e da cadi ali moeto "nenormalno" cadi :D sto ne bese slucaj do pred edno 3 nedeli tolku vreme veke kako mi se slucuva toa ..inace nema problem si odi normalno si pali ok sve e ok samo toa ..
Па едно 400-500 илјадарки и време за сервиси/ремонти на бош пумпи,дизни.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Смени уље бе батко, потоа вози 2-3 дена и види резултати чим при крај ти е а и во странство си :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Шибај до МК не ги слушај овие горе... ќе те одерат од пари таму само да паркираш пред сервис, не па да поправаш нешто. Со усул возење, не многу малтретирање и ќе те донеси назад. Најверојатно имаш дизни за менување (можно е и да е закочена некоја).


Него кај си тргнал на одмор џенем со масло несменето?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Кај нас има изрека овде прочади како дизелот.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Немаш компресија,турбината ти е пред кршење или моторот ти е за ремонт....и нетуку чади пошто тие чуревици ние ги дишиме...а ги дишиш и ти :):):)
5 коли ко твојата ќе загадат цел град.Добриот дизел надаеку смрди.
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
И јас го имам сличниот проблем,треба улјето да го сменам сосе филтрите комплет.Иначе ако возиш 30 km/h со трета на пример,нормално е да чади.Јас гледам нови мерцедеси,бемвиња,опели нови чадат па шо има веза.Едно бемве 318 од новата серија облаци,мерцедес е220 исто,ровер 75 исто,чадат на големо,и тие ли имаат проблеми.Така да не се замарам со тоа,додека оди оди,после тоа ќе ја фрлам у вардар и што ја ебам.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
И јас го имам сличниот проблем,треба улјето да го сменам сосе филтрите комплет.Иначе ако возиш 30 km/h со трета на пример,нормално е да чади.Јас гледам нови мерцедеси,бемвиња,опели нови чадат па шо има веза.Едно бемве 318 од новата серија облаци,мерцедес е220 исто,ровер 75 исто,чадат на големо,и тие ли имаат проблеми.Така да не се замарам со тоа,додека оди оди,после тоа ќе ја фрлам у вардар и што ја ебам.
Дај ми ја мене,немора џабе.еве како старо железо ќе ти ја ценам :sneaky:
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
ако ти чади НЕНОРМАЛНО можи да ти е пред ремонт, а ако ти е земен сега нов од увоз ништо не ми е чудно, другарче мое зеде од германија на шал табла 160.000 уклучвање на компјутер 260.000км поминати, ии само менва нешто, те зглоб паднал, те амортизер....а навидум ко ке го видиш како сега да си го извадил од фабрика. Инаку турбото не е гарант, ако е турбото пред пагање ке тeра бела чад.

PS: не да те плашам за ремонт, али да го е*аам, ке знајш сам ако ти е колата за ремонт, крени капачка, види дува не дува, од шипката...ваљда гледаше тие работи кога го купуваше, инаку не би ти препорачал на сервис странство...скапо е изгор, терај до мк, ке си видиш тука. Позз
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Не кажа каков чад е,црн или бел?
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
ако ти чади НЕНОРМАЛНО можи да ти е пред ремонт, а ако ти е земен сега нов од увоз ништо не ми е чудно, другарче мое зеде од германија на шал табла 160.000 уклучвање на компјутер 260.000км поминати, ии само менва нешто, те зглоб паднал, те амортизер....а навидум ко ке го видиш како сега да си го извадил од фабрика. Инаку турбото не е гарант, ако е турбото пред пагање ке тeра бела чад.

PS: не да те плашам за ремонт, али да го е*аам, ке знајш сам ако ти е колата за ремонт, крени капачка, види дува не дува, од шипката...ваљда гледаше тие работи кога го купуваше, инаку не би ти препорачал на сервис странство...скапо е изгор, терај до мк, ке си видиш тука. Позз
Ако е турбото добро е,ако е моторот лошо е,треба отворање делови-мелови триста кура и се зависи до механичарот,оти се ќе натокмиш нови делови све,пари нервози и на крај ако не ја склопи он добро работава пак исто.Многу поефтино ќе си помине со турбото.На крај краева,ако нема пари може и без турбо да ја вози.
--- надополнето: 31 август 2012 во 01:40 ---
Дај ми ја мене,немора џабе.еве како старо железо ќе ти ја ценам :sneaky:
Многу ти мудар
 

Kajgana Shop

На врв Bottom