Passat TDI 1.9

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
ако ти чади НЕНОРМАЛНО можи да ти е пред ремонт, а ако ти е земен сега нов од увоз ништо не ми е чудно, другарче мое зеде од германија на шал табла 160.000 уклучвање на компјутер 260.000км поминати, ии само менва нешто, те зглоб паднал, те амортизер....а навидум ко ке го видиш како сега да си го извадил од фабрика. Инаку турбото не е гарант, ако е турбото пред пагање ке тeра бела чад.

PS: не да те плашам за ремонт, али да го е*аам, ке знајш сам ако ти е колата за ремонт, крени капачка, види дува не дува, од шипката...ваљда гледаше тие работи кога го купуваше, инаку не би ти препорачал на сервис странство...скапо е изгор, терај до мк, ке си видиш тука. Позз
Пффф, добро поминал. Ние лани зедовме Пасат од 98ма со наводни 175,000 - јас се надевам да е под 300,000. Додуша, нема некој позначаен проблем сега за сега, освен дупнат ладилник и нови црева за серво-пумпата.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Како бе така ако е турбото добро е? па турбо кошта у најмала рака 300 евра,кај има у мотор он дел освен бош пумпа што кошта толку пари? И како тоа ке вози без турбо,па не е ова пајтон па лека полека.
Нешто се’ мајстори овде гледам трескаат зелени што било како било. Ти па Монтре овде ли најде да бараш совет,кој може да каже што точно и е проблемот на колата без дијагностика?
Може да е најмала глупост а може и да е најголема штета. Дијагностика е најефтино нешто што можеш да направиш у странство,така да не се мисли,однеси ја,за 2-30 евра ке ти ја стаи на компјутер и ке ти каже што точно и е на колата. Мада мислам дека само промена на уље и филтри ке го реши чадот,адитиви не ставај врз старото уље,и ако ставаш,стави само од ликви моли-кератек.
И не ја гази колата поише од 100ка дур не ги смениш тие работи.
 
L

Luki Junior

Гостин
Ако е бела чурава, пие ти антифриз. Лошо.. дихтунг на главата у најмала рака..
Ако е сиво-синкаста чурава... Лошо... пие ти ујлето... и турбото ќе си оде (ама пред да си оде ќе вие како сирена на болничка кола, ќе издава ного чудни звуци и ќе има ного ного ного чурави зад тебе)
Ако е црна.. Еми не е толко лошо... Црната чурава е знак за лошо согорување на нафтата... .Ако лошо согорува нафтата, значи соодносо на смесата нафта-воздух не е 13-14:1 а поразличен..
Има неколко причини за таа работа..

Прво, самите дизни можно е да не работат как шо требе, и требе чистејне, репарирајне, или па менејне... Требе си сервис за тааа работа...
Второ, МАФ Сензоро да ти се е запечел толко ного од неменејне филтер за воздух и да ти го побркува ЕКУ-то на колата со измерените количини воздух... Требе си дијагностига со вредности у движење за таа работа...

Трето, (ако има интеркулер.. а мислам оти има), испукани, скинани црева на турбо патиштата од турбината до усисната грана (вклучено и интеркулеро) ... Провери убаво да не флева паразитен воздух од некаде.. Најсимптоматично е оти коа гмечеш ного, турбината набива 1 до 1.3 атмосфери, ама воздухо ти бега некаде и останува пребогата смеса со нафта у клиповето... Ако има некаде пукнани црева, зимаш еден подебел и поширок изолир, лепеш убаво, и не гмечеш додека не се прибереш дома... И провери си цревата убаво.... не озгоре озгоре....
Исто у вожна, или дигнана хауба нека даде некој гас малце да видеш дали не свире од некаде како да испушта воздух....


А сите шо дрндат оти кола на 250к е за ремонт... Попрво железата, подвозјето, и сите други ѕрнгалашки ќе се расипат отколко моторо.....
Кола не се плаше од возејне, кола се плаше од лошо одржувајне....
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
So svoi oci imam videno passat so miljon kilometra i neotvaran motor vo belgija od taksi firma. 250-300.000 iljadi za starite 1.9tdi ne e nisto taman motorot se razrabotil.
Na avtorot na temava jaz bi gi predgledal cevkite sto odat od turboto nakaj interkulerot i od interkulerot vo usisnata grana. posebno tie kratkite gumeni creva ednoto e kaj usisot a drugoto megu plastisnite cevki od usisot i interkulerot.kako produžetoci tie cestopati se kinat.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
19
Поени од реакции
0
u pm ...mi treba vasa pomos Makedoncii ..mi crkna turbinata za kolata dali znae nekoj kade mozam da najdam polovna ..znaci taka baram polovna turbina za Passat TDI 1.9 98 godina 110 konja dali znae nekoj kade mozam da ja najdam i po koja cena ...blagodaram
 
T

Tetro

Гостин
u pm ...mi treba vasa pomos Makedoncii ..mi crkna turbinata za kolata dali znae nekoj kade mozam da najdam polovna ..znaci taka baram polovna turbina za Passat TDI 1.9 98 godina 110 konja dali znae nekoj kade mozam da ja najdam i po koja cena ...blagodaram
Komuna e Tetovës, по нашки Тетово. Таму имаш секакви делови, по ефтини цени.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
u pm ...mi treba vasa pomos Makedoncii ..mi crkna turbinata za kolata dali znae nekoj kade mozam da najdam polovna ..znaci taka baram polovna turbina za Passat TDI 1.9 98 godina 110 konja dali znae nekoj kade mozam da ja najdam i po koja cena ...blagodaram
Можеш и без турбина да го возиш
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
u pm ...mi treba vasa pomos Makedoncii ..mi crkna turbinata za kolata dali znae nekoj kade mozam da najdam polovna ..znaci taka baram polovna turbina za Passat TDI 1.9 98 godina 110 konja dali znae nekoj kade mozam da ja najdam i po koja cena ...blagodaram
И сега, за секој проблем со колата нова тема ќе отвораш? Веќе отвори една со исто име, нема потреба од нова.
Не се дуплирај во иднина, ти ги споив двете теми.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
бреее за сешто отварање теми :facepalm:
сеа ке отворам една пошто да прашам сакам а незнам НА КОЛКУ СТЕПЕНИ ДА СИ ГИ ПЕРАМ ГАЌИТЕ
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
u pm ...mi treba vasa pomos Makedoncii ..mi crkna turbinata za kolata dali znae nekoj kade mozam da najdam polovna ..znaci taka baram polovna turbina za Passat TDI 1.9 98 godina 110 konja dali znae nekoj kade mozam da ja najdam i po koja cena ...blagodaram
E zatoa ne se kupuva 110 konjski folcvageni. Strasno im se rasipuvaat turbovcite,varijabilni se. Polovna turbina 110 konja skoro e nemoguce ispravna da najdes,se prodavaat kako alva. 90 konjskite masini se zakon,turbovcite skoro nemoguce da se rasipat,i da rikne za 50-100 evra imas polovni kolku sakas.110ks turbovci vo Germanija držat po 200 evra cena na polovnite sto znači 300 minimum kaj nas.
A kakvi se simptomite? Znae da rikne n75 ventilot sto ja regulira turbinata ili kontrolnata vakkum pecurka da e riknata. Kaj 110 konjskite najgolem problem se vario lopatkite,na sekoi 50.000km najubavo turbinata detalno da se očisti za da ne pravi problemi.
 

Foxboro

Red Army-General
Член од
11 јули 2012
Мислења
90
Поени од реакции
59
брат провери маф сензор и ХГ вентил(изгледа така се викаше).......
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Можно е да ми се причинува, но мислам дека турбината на Пасатот (1.9 ТДИ, 110 КС) во последно време дава многу погруб звук од тоа што, ми се чини, го слушав порано. Порано се слушаше она типично зуење или свирење, како сакате, а сега повеќе оди накај некаков вид грубо крчење (грчење?). Дали е ова предзнак за некој можен проблем со турбината (на пример. лагери, или што знам што)? Разлика во перформансите на колата не сум приметил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom