PANAMA PAPERS - The secrets of dirty money

S

silmarillion

Гостин
http://www.bbc.com/news/world-europe-35966412

Исландскиот премиер побарал предвремени избори. За ова ли бе? Ц ц ц. Кога си нема Курир и Сител да ги направат овие што му протестираат комуњари и соросоиди, кога си нема контрапротестанти со сендвичи со харинга, ќе си трпи. Глуп човек.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
http://www.bbc.com/news/world-europe-35966412

Исландскиот премиер побарал предвремени избори. За ова ли бе? Ц ц ц. Кога си нема Курир и Сител да ги направат овие што му протестираат комуњари и соросоиди, кога си нема контрапротестанти со сендвичи со харинга, ќе си трпи. Глуп човек.
Доволно е само да кажат дека документите се сечени, лепени и монтирани ама глупи исланѓани не им текнува. :D
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.452
Поени од реакции
5.446
Еве ви фирма од Панама : МинЈорк.
Интересно е што во времето на отварање типот е заменик претседател на влада.

MINYORK OVERSEAS INC.
Company Number 497836
Status Redomicilio Definitivo
Incorporation Date 8 July 2005 (over 10 years ago)
Dissolution Date 7 March 2013
Company Type SOCIEDAD ANONIMA
Jurisdiction Panama
Registered Address
Inactive Directors / Officers

SUNLINE TRADING S.A.
Company Number 366914
Status Vigente
Incorporation Date 9 September 1999 (over 16 years ago)
Company Type SOCIEDAD ANONIMA
JurisdictionPanama
Directors / Officers
[DOUBLEPOST=1459888448][/DOUBLEPOST] ALTAMIRA BUSINESS S.A.
Company Number 405827
Status Vigente
Incorporation Date 11 September 2001 (over 14 years ago)
Company Type SOCIEDAD ANONIMA
Jurisdiction Panama
Registered Address
Directors / Officers
[DOUBLEPOST=1459889448][/DOUBLEPOST]Сега на вести кажуват дека имало 5 македонски фирми или поединци со сметки во Панама.
Еве ја четвртата

ONYX MIDDLE EAST GROUP, S.A.
Company Number 413990
Status Vigente
Incorporation Date 11 March 2002 (about 14 years ago)
Company Type SOCIEDAD ANONIMA
Jurisdiction Panama
Registered Address
Directors / Officers
 
Последно уредено:

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Член од
17 август 2011
Мислења
9.453
Поени од реакции
16.940
Не е доволно тоа што вработуваш илјадници луѓе, и на тој начин придонесуваш за општеството, треба и дополнителен легален рекет да ти се удри. Кај смееш толку да заработуваш, маму ти ебем!? :LOL:
Тие вработени ги вработуваш зашто ти требаат не дека придонесуваш за опшеството:icon_lol:Инаку би им го поделил милионот.
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Најпознатата личност од САД што ја има на документиве е Тина Тарнер...

https://www.youtube.com/watch?v=hHY3ncyrNUA
Какви глупости тресе овој, алал нека му е.
Вика Исландскиот премиер бил исфрлен од власт (иако сам поднел оставка) затоа што апсел банкари.
Банкари беа апсени 2011-та, а овој станал премиер 2013-та.

Исто како и многу на форумов по вакви теми, ќе читнат тук таму нешто, нема убаво да дочитаат, ќе си направат некоја дебилна паралела со нивни сфаќања на светот и си вадат теорија од газот.

Најголем leak во историјата, најголем атак кон корумпираниот капиталистички систем, и се што луѓе зборат е Исток версус Запад. Со ваков идиотизам никогаш нема да се поттикнат промени.
 
S

silmarillion

Гостин
Дал оставка овој од Исланд. Дај да пратиме еден чартер контрапротестанти и 2 комбиња Веритас (оној што покажуваше к*р), и еден Курир исландски да отвориме, ептен жал ме фати за човекот. Може и едно емисииче да збутаме навечер "Олсен јадихаринга".
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.318
Поени од реакции
19.718
Се напунил со милиони и си дал оставка, милионите кај него он на слобода .... seems legit.
 
S

silmarillion

Гостин
Ќе си умрам ахахха

Види ги бе пучисти бе маме им ебем! Оној со наочарите кога ќе го видам, па уште ми седи пред 3 месеци во еден парк се врзал за дрво не го дава да го сечат. Нека каже ако му стиска од кај му се парите за качкетите! Соросоиди исландски бе клети, семката да ви се сотре одродена! Вие пуч ќе правите, антихрист и антифашист! Сакаат легитимно избрана влада да ја бутнат со пуч со помош на странски служби (новинарски).

Чист Чист Чист Исланд, Чист Чист Чист Исланд. Долга е раката на Прогресивната Партија!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
https://www.craigmurray.org.uk/archives/2016/04/corporate-media-gatekeepers-protect-western-1-from-panama-leak/

What do you expect? The leak is being managed by the grandly but laughably named “International Consortium of Investigative Journalists”, which is funded and organised entirely by the USA’s Center for Public Integrity. Their funders include

Ford Foundation
Carnegie Endowment
Rockefeller Family Fund
W K Kellogg Foundation
Open Society Foundation (Soros)

among many others. Do not expect a genuine expose of western capitalism. The dirty secrets of western corporations will remain unpublished.

Expect hits at Russia, Iran and Syria and some tiny “balancing” western country like Iceland. A superannuated UK peer or two will be sacrificed – someone already with dementia.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
the Guardian and BBC in the UK – have exclusive access to the database which you and I cannot see. They are protecting themselves from even seeing western corporations’ sensitive information by only looking at those documents which are brought up by specific searches such as UN sanctions busters. Never forget the Guardian smashed its copies of the Snowden files on the instruction of MI6.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Russia and China are corrupt, you don’t have to tell me that. What if you look at things that we might, here in the west, be able to rise up and do something about?
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Ставот на Викиликс за Панама Пејперс

 
S

silmarillion

Гостин
Како што има голема вистина во тоа дека Путин е главната мета на оваа ситуација, толку иритира фактот што се занемаруваат другите западни лидери и јавни фаци кои се најдоа на овие листи а до вчера ги стававме во ист кош со лошите Американци.

Да се одлучиме јас мислам, како ќе ја тераме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom