PANAMA PAPERS - The secrets of dirty money

Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Не дека се сомневам во сметките и податоците кои протекои. Meѓутоа за сите крупни светски играчи што протекоа податоци се непријатели на САД - Путин, Башар Ал Асад, политичари од Исланд. Ова протекување на податоци е премногу еднострано за да се нарече случајно. Како може Панама Пејперс да се совпаѓа само со политичките противници на САД? Не би ме изненадило ако и за Трамп има нешто.

Тоа како на едно животно да му ги прикажете само нозете, без вратот. Едноставно не можете да ја видите целата слика затоа што се однесува само на одредени таргетирани делови. Така што јас сум за тоа податоците од Панама Пејперс да се извадат за сите светски лидери, неселективно. Не верувам дека Меркел, Обама, Камерон, Туск се чисти како ангела и за нив нема ништо. За нив може само да се прикрива, а за останатите ,,политички неподобни лидери" да се користи селективно како политичко оружје.
http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/david-camerons-dad-top-tories-7684150
Има за Камерон многу и за други ториевци од британскиот парламент.


Премиер фатен во тесно. :ROFLMAO:
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Симптоматично е што нема никој од Америте. Ама па ме чуди што искочија за шланци,французи, британци па и актуелната власт на Украина која нели е блиска до западот. Тоа што Путин е во зенитот е само јак ПР од страна на западњачките Курири. Чак што више, да ти се поврати од изјавата на Даунинг Стрит дека нема што они да коментираат за таткото на Дејвид Камерон. BBC од толку релевантна, не успеа да издвои ни два реда за нивниот прајм министер а се окози од тоа да најде како на Путин другарите переле.

Да, перат факт, ама и RT не крие дека е Курир за Руси, додека BBC паламуди глобално за балансирано и фер известување, маломорген. Во моментов би ставил знак = меѓу нив.

И пак, можеме да споредуваме, пљукаме, величиме, секој еден цент од испраниве пари се пари на обичниот народ кој во периодов што доаѓа ќе се утепа од пенавење чиј газда е почист.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.694
Поени од реакции
11.940
Симптоматично е што нема никој од Америте. Ама па ме чуди што искочија за шланци,французи, британци па и актуелната власт на Украина која нели е блиска до западот. Тоа што Путин е во зенитот е само јак ПР од страна на западњачките Курири. Чак што више, да ти се поврати од изјавата на Даунинг Стрит дека нема што они да коментираат за таткото на Дејвид Камерон. BBC од толку релевантна, не успеа да издвои ни два реда за нивниот прајм министер а се окози од тоа да најде како на Путин другарите переле.

Да, перат факт, ама и RT не крие дека е Курир за Руси, додека BBC паламуди глобално за балансирано и фер известување, маломорген. Во моментов би ставил знак = меѓу нив.

И пак, можеме да споредуваме, пљукаме, величиме, секој еден цент од испраниве пари се пари на обичниот народ кој во периодов што доаѓа ќе се утепа од пенавење чиј газда е почист.
Ме претекна, како да си го копирал коментарот што ќе го објавев. (y)

Татко му на Дејвид Камерон вмешан во корупциски скандал, но сепак не е доволно важен за да заслужи насловна страница на Гардијан како Владимир Путин, чии што наводни соработници и наводни пријатели, а не блиско семејство, се вмешани во истиот скандал.

PanamaLeaks in one map. You can clearly see which countries have or have not officials implicated in panamapapers


Пола свет перел пари во Панама. Ама ниеден Американец не перел пари преку Панама. Таму нема корупција и поткуп , све е чисто Хм ...
Ај што САД и Израел ги прават чисти според мапава, ама и нас не` прават чисти, а од нашето соседство само гејците испаѓаат нечисти.

Туку да бе, нашинците тераат бизниси преку Белизе, Карибите, Доминиканска Република и Кајманските острови, за Миле Јанакиески знаеме дека Бразил му е по меракот, а од нашето соседство - барем за Бугарија ова ми го кажа еден, сега веќе поранешен бугарски дипломат во Скопје - бугарските криминалци и политичари си ги тераат бизнисите преку Јужна Африка.

Наводно најголемиот сопственик на бордели во Јужна Африка - каде што проституцијата е легална - или можеби беше Јоханесбург или Кејптаун, не помнам точно, како и да е, наводно најголемиот сопственик на бордели или во Јужна Африка или во поголемите градови во Јужна Африка, е Бугарин.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.996
Да водиш бизнис, и да плаќаш 50% данок на државата, треба да си скроз ненормален. Ебати државата која повеќе од пола од заработката ти ја зема во вид на даноци.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.290
Поени од реакции
1.788
Ционистите се нешто многу нервозни, кога некој систем е целосно завладеан, да речеме фашизам, можеш вршиш и селективно правосудство, дури и да жртвуваш некој од твоите, главното да му нанесеш штета на главниот непријател. Ционистите ја направија целата таа пирамида со офшортки, од наметнување на самото законодавство по целиот свет, да може да постојат анонимни сопственици на огромни корпорации. Во моментов од сите тие стотина офшортни зони, во кој што има илјадници мали банки и адвокатски фирми специјалисти во прикривање на даноци се главно сопственост на глобалистите. Прашањето е како од сите тие фирми истече информација само за непријателите на Новиот Светски Ред. "Информаторот" е самиот сопственик или ЦРУ, тие 1.5 требајта сигурно се филтрирани, може да биле 5 ТБ, ги тргаш пријателите Заев, Обама...
Шегата на страна главните риби и првите марионетки си имаат свој систем за перење пари, на некој од вас сигурно му е позната главната фирмичка Вангард позната уште како "Доктор зло"
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.360
Поени од реакции
21.883
Да водиш бизнис, и да плаќаш 50% данок на државата, треба да си скроз ненормален. Ебати државата која повеќе од пола од заработката ти ја зема во вид на даноци.
А сакаат да имаат инфраструктура за водење бизнис. Е не се од небо паднати мора некој да гo плаќа. Некои луѓе уште не знаат како функционира солидарно општество. Скандинавците најмногу даноци плаќаат и за чудо - најдобро живеат.
 
S

silmarillion

Гостин
Апсолутно не, тоа само кажува колку се Американците пред сите во прљавава војна. Само муабетот е кога веќе "расчистуваме", да се фати од сегде.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.996
А сакаат да имаат инфраструктура за водење бизнис. Е не се од небо паднати мора некој да гo плаќа. Некои луѓе уште не знаат како функционира солидарно општество. Скандинавците најмногу даноци плаќаат и за чудо - најдобро живеат.
Да, да, многу солидарно. Една солидарност што има, абе што да ти кажувам. Имаш бизнис со годишна заработка од 1 милион евра - од нив, 500,000 евра ти зема државата како данок на добивка. Секоја година. Башка други даноци.

Не е доволно тоа што вработуваш илјадници луѓе, и на тој начин придонесуваш за општеството, треба и дополнителен легален рекет да ти се удри. Кај смееш толку да заработуваш, маму ти ебем!? :LOL:
 
S

silmarillion

Гостин
Чим не доаѓаат во нашиот даночен рај, очигледно негде ја ебеме работава. А или не? : )))
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.360
Поени од реакции
21.883
Да, да, многу солидарно. Една солидарност што има, абе што да ти кажувам. Имаш бизнис со годишна заработка од 1 милион евра - од нив, 500,000 евра ти зема државата како данок на добивка. Секоја година. Башка други даноци.

Не е доволно тоа што вработуваш илјадници луѓе, и на тој начин придонесуваш за општеството, треба и дополнителен легален рекет да ти се удри. Кај смееш толку да заработуваш, маму ти ебем!? :LOL:
Нема фирма во светот што плаќа 50% данок.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.996
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.759
Поени од реакции
9.925
А сакаат да имаат инфраструктура за водење бизнис. Е не се од небо паднати мора некој да гo плаќа. Некои луѓе уште не знаат како функционира солидарно општество. Скандинавците најмногу даноци плаќаат и за чудо - најдобро живеат.
Уште да одеа даноците на инфраструктура...одат на социјала, бегалци, муџахедини со 20 деца у фамилија, мрзеливи несоцијализирани шлајмови. Ти барем си во Германија, знаеш колку од платата ни оди на гнасиве. Немаше ко муви на гомно да идат овде ако одеа даноците на инфраструктура наместо во нивни џебови. Работниците работат за овие да си го ладат со 10те деца. И после немале Германците наталитет...мора туѓи поколенија да издржуваат.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.360
Поени од реакции
21.883
Уште да одеа даноците на инфраструктура...одат на социјала, бегалци, муџахедини со 20 деца у фамилија, мрзеливи несоцијализирани шлајмови. Ти барем си во Германија, знаеш колку од платата ни оди на гнасиве. Немаше ко муви на гомно да идат овде ако одеа даноците на инфраструктура наместо во нивни џебови. Работниците работат за овие да си го ладат со 10те деца. И после немале Германците наталитет...мора туѓи поколенија да издржуваат.
Глупости. Мал дел оди за тие ама јасно е дека тој аргумент со користи секојпат.

Никојпат нема да разберам како нормални луѓе кои не се мултимилионери можат да ги бранат мултимилионерите кои затајуваат данок. Стварно не сум левичар ама стварно не ми влага во главата. Обичните луѓе скоро немаат шанси да избегнат плаќање на данок и до сент го плаќаат а овие богаташиве кои секако се побогати од 99% на светов имаат потреба да затајат данок. Таквиите мора да се казнат веднаш после убијците затоа што носат голема штета за општеството. И на крај и 90% од имотот да им се одземе пак ќе бидат ултрабогати ама од друга страна на обичните луѓе може да им се даде малце да здивнат и да им се намалат даноците. Целиот товар во земјите лежи на средната класа а богаташите бегаат од одговорноста. Тоа има врска и со правдина. Секој е спремен да плати данок ако има правдина и сите плаќаат. Кога веќе најбогатите не плаќаат оти ја и ти да плаќаме? И на крај даноци имаат врска и со социален мир. Мора да има пределба на парите од богатите да се зема и да се дава на сиромавите оти што поголема е разликата помеѓу најбогатите и најсиромашните во едно општество то понестабилно е, барај Гини коефициент на гугл. Тоа и најлибералните економисти не го негираат. Ако е до мене треба да се одданочи секој приход над 1 милион Евра годишно со 90%. Ако продолжи вака во Европа со кризите, со долговите и старењето на населението (со сите еконосмки последици) тоа и ќе дојде. Не е до азилантите кои коштаат 10 милиарди годишно, тоа е смешна сума споредена со таа која ја губат државите поради затајување на данок. Најжалосно е што со тие пари не се прави ништо продуктивно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom